Opponensi vélemény

Márton Mátyás:

Tengervízzal fedett felszínek ábrázolása kisméretarányú térképeken

című (1991) kandidátusi értekezéséről

 

Az 50-es évek második felének kutatásai, a Nemzetközi Geofizikai Év (1957—58) eredményei vezettek el Harry Hess 1960 évi tanulmányához, a lemeztektonikai elmélet első megfogalmazásához. Az új elmélet gyökeresen átformálta az egyhangú, sík felszínekből álló tengerfenék elképzelését. A tengermély új formakincse először művészi megformálásban, Raisz földfelszínre kidolgozott ún. tájképi azaz madártávlatos ábrázolási módszerével vált a szakemberek és a nagyközönség számára érzékelhetővé (1962). Ezen térképsorozat szebb kivitelű változata 1967—1971 között a National Geographic Magazine mellékleteként is napvilágot látott. Az érzékletes sorozat valóban új világot tárt a  térképek szerzői elé. Olyan sikere volt a grafikus sorozatnak, hogy a térképészek szinte elfeledkeztek arról, hogy az új ismereteket, a földfelszínre kidolgozott ábrázolási módszerekkel is bemutassák. Napjainkig jelennek meg az atlaszok a szárazfökdeket izohipszákkal, a tengerfenéket pedig madártávlati rajzzal ábrázolva.

                    A disszertáns érdeme, hogy a Föld egységes ábrázolása érdekében kiterjesztette a szintvonalas ábrázolási módszert a tengerfenék bemutatására is, úgy, hogy a szintvonalrajzból annak formagazdagsága, morfológiája is kiolvasható legyen.

                    A dolgozat elméletileg legérdekesebb, szakmailag nagyon sok újat adó részlete a tengeri mélységvonalas domborzatábrázolásra vonatkozó rész. Ehhez először meg kellett határozni a különböző méretarányú térképek esetében a legkifejezőbb mélységvonal értékeket. Levezetését bonyolultnak, nehezen követhetőnek éreztem, de az eredmény, a mélységfokozati értéksorok megalapozottságát a gyakorlat igazolta.

                    A tengerfenékre vonatkozó mélységadatok nem teszik lehetővé a szükséges részletességű mélységvonalrajz megszerkesztését. A szerző a probléma áthidalására javasolja a térképészeti extrapoláció módszerét, azaz az alaposan felmért területek szintvonalrajzának kiterjesztését hasonló morfológiai-szerkezeti, de felméretlen körzetekre. A módszerrel nyert izovonalas kép meggyőző és szép, feltehetően az újabb mérésekkel a pontossága is igazolható lesz.

                    A szerző csak egy odavetett mondatban érzékelteti, hogy ezt a módszert a szárazföldi területekre is lehet alkalmazni. Sok helyen alkalmazták-e azt nem tudom, de Szibéria 30-as évek elején megjelent térképe szerkezeti-morfológiai extrapoláció módszerével készült. A későbbi mérések a módszer helyességét messzemenően igazolták.

                    A módszer gyakorlati megvalósításához a szerzőnek részletesen kellett foglalkoznia a tengerfenék domborzati képződményeivel, azok morfológiai sajátosságaival, elterjedésével. Ezek részletes elemzése adta a kulcsot ahhoz, hogy a hiányos adatú területeken a mélységi domborzat képét megrajzolhassa.

                    A bevezető elméleti kutatások több térképkiadvány készítésénél is hasznosultak (25 cm, 40 cm átmérőjű földgömb, 40 cm átmérőjű tektonikai földgömb, világatlasz tengertérképei, Föld szilárd felszíne térkép).

                    Kutatási munkája egyik melléktermékeként ismerteti, de jelentős eredménynek tartom az osztott Baranyi vetület kialakítását. A jó alaktartású vetület megosztva szemléletes képét adja az óceáni medencének.

                    Az izovonalak rajza a kisméretarányú ábrázolásnak csak csontvázát adja. Szemléletes képpé a színfokozatok segítségével válik a térkép. A jelölt a világos kéktől a sötétkékig tartószínfokozat helyett a világoskék, zöldeskék, sötétkék színsort választotta. A 2—4000 méter közötti mélységre alkalmazott zöldes színnel a kontinentális lejtőket és a hátságvidéket, mint jellemző morfológiai egységeket emelte ki. Elsőként alkalmazta a magyar gyakorlatban a tengeri domborzat szemléletesebbé tételére, a domborzatárnyékolást.

                    Az értekezés második része a vízzel borított felszínek névrajzával foglalkozik. Az általános földrajzinév-írási szabályok felől közelít a tengerfenéki formák elnevezése és az elnevezések írásmódja felé. Értékes a nómenklatúra és a terminológia fogalmak összhangjának szükségességét bizonyító eszmefuttatása.

                    A jelölt vállalkozott a tengerfenék domborzati formái földrajzi közneveinek összegyűjtésére, meghatározására és ajánlott magyar változatainak kidolgozására. 94 fogalmat tartalmazó összeállításával szemben a Földrajzinév-bizottság korábban csak 41 fogalmat javasolt a tengerfenéki formák megjelölésére.

                    A dolgozat értékes része a jelenlegi földrajzinév-írási gyakorlat kritizálása a tengerfenéki névadás szemszögéből. A kritikáját a hibás tengeri nevek váltják ki, de megjegyzései az általános névírási gyakorlat kritikáját is jelentik. Kritikáját majdnem teljes egészében elfogadom és támogatom érvényesítését a hazai földrajzinév-írási gyakorlatban. Elméletileg egyetértek azzal a tételével is, hogy minden név magyaros változatának megalkotását alapos vizsgálatnak kell megelőznie. A gyakorlatban azonban ez kivitelezhetetlen. Marad tehát az egyszerű, mechanikus út, a földrajzi köznév fordítása és átvétele a környező névanyaggal való egyeztetés után. Így hiba a Celtic-self névadás a Kelta-tenger területén. Az Aquitaine-self és West Thulean formát viszont nem tartom hibásnak, az Aquitania-self és Nyugati Thulei-háttal szemben. Egy-egy ilyen példát minden térképész fel tud mutatni, de száz meg száz név esetében, amikor nem ennyire nyilvánvaló a kapcsolat, az egyszerűen átvett névforma kerül a térképre.

                    Számomra indokolatlan és tudományosan nem meggyőző a számnévvel kezdődő nevek (Fortymile Bank) vagy a foglalkozásnevek (Musicians Seamounts) kötelező lefordítása magyarra. A két-három nagy világnyelvből ezeket a neveket át lehet ültetni magyarra, de az indonéz, koreai, eszkimó stb. nevek megmaradnak, korlátozott tudásunk miatt, eredeti formájukban a térképen. Hasonló indokkal vagyok az általános földrajzi jellegű jelzők (észak, közép, kis, elő) fordítása ellen is. Már viszonylag széles körben ismert és használt neveknél, mint exonima elfogadható használatuk, de jelentéktelen, kis neveknél ezt indokolatlannak tartom. Tudom, véleményemmel nemcsak a szerző, a Földrajzinév-bizottság sem ért egyet.

                    A leírt tényanyagot sok újszerű melléklet szemlélteti. A szerző törekvése volt, hogy a kapcsolódó rajzokat a könnyebb összehasonlíthatóság miatt egy-egy kihajthatós oldalra helyezze. Ez a törekvése negatív eredménnyel járt, mert annyira le kellett kisebbítenie az ábrákat, hogy azok gyakran olvashatatlanná váltak. Például 2. táblázatsor IV., V. táblái; 1. ábra 1-5, 2. ábra 1-15 rajzai.

                    A szerző értekezése, gyakorlati életben jelentkező térképészeti problémák, tudományos elemzésén alapuló megoldásainak sorozata. Az elmélet és a gyakorlat ilyen szoros kapcsolatával ritkán találkozhatunk kandidátusi értekezéseknél. A jelölt magas szintű, tudományos megállapításai nemcsak a hazai, de a külföldi irodalomban is újszerűek, átvételük a nemzetközi gyakorlatban biztosra vehetö.

                    Magamat kritikus természetűnek tartom, ennek ellenére az értekezésben alig tudtam bíráló észrevételekkel élni. Ennek oka, hogy a szerző a munkahelyi védésen elhangzott észrevételeket figyelembe véve, jelentősen átdolgozta, már akkor is a fokozat elnyerésére alkalmas dolgozatát. A fentiek alapján a jelölt értékelését[1] vitára alkalmasnak tartom és a magam részéről támogatom részére a kandidátusi fokozat odaítélését.

 

Budapest, 1992. ápr. 25.

                                                                               Dr. Papp-Váry Árpád

                                                                               a földrajztudományok

                                                                               kandidátusa



[1] Helyesen: értekezését. M.M.