3.         Geofizikai eredmények tektonikai értelmezése

 

3.1.      Szeizmológia

 

            Magyarország területe világviszonylatban a kevéssé szeizmikus területek közé sorolható. Mégis az ország területén működő tektonikus erők vizsgálatánál nem lebecsülendő egy olyan térkép jelentősége, amelyen valamely adott időszakban kipattanó rengések során felszabaduló összenergiát ábrázoljuk. Ismerünk ugyanis olyan térképeket, amelyek a magyarországi rengések gyakoriságát dolgozzák föl (Réthly, A. 1952) (11. ábra) az epicentrális helyek figyelembevételével, vagy a rengések során észlelt hatások, a kísérő jelenségek alapján állapítanak meg helységeket (Réthly, A. 1952) (12. ábra) vagy területeket (Simon, B. 1939) (13. ábra) az észlelt maximális intenzitásokat ábrázolva. Mindezen térképekből levonható következtetések azonban a terület földtani felépítésével terheltek lesznek, hiszen adott területen kipattanó rengések nagy számát  nem egyértelműen az ott működő tektonikus erő nagysága okozhatja, hanem egyszerűen az, hogy a terület — éppen földtani felépítésének következményeképpen — képtelen nagy energiákat rugalmas feszültség alakjában felhalmozni, s az energia így gyakrabban jelentkező, de kis méretű rengések során szabadul fel. Hasonló módon a felszínen észlelt hatások alapján megállapított intenzitás-értékek is erősen függhetnek a terület földtani felépítésétől. Azok a térképek, amelyek az epicentrumba rajzolt jelekkel valamely időszak összes rengésének méretét tüntetik föl — ilyet például Csomor készített —, bizonyos értelemben „abszolutabbak”, mint egy izovonalas energiatérkép (mert értékeik egyáltalán nem átlagoltak), de kevéssé szemléletesek.

            A fentiek indokolják egy — a felszabaduló energiákat ábrázoló — izovonalas térkép előállításának szükségességét.

 

3.1.1. A rendelkezésre álló adatanyag. A kiválasztás szempontjai

 

Alapvető igazság, hogy helyes következtetések csak jó adatrendszer feldolgozásával nyerhetők. Mivel három szerző — többé-kevésbé összefüggő, egymásra épülő — adatrendszere is rendelkezésemre állt, első feladatként a célnak leginkább megfelelő, s a későbbiekben feldolgozandó adatok kiválasztása adódott. A cél figyelembevételével a kiválasztandó atatanyagnak az alábbi feltételeket kell kielégítenie:

            1. A lehetőségekhez mérten pontos meghatározásokra van szükség

            a) az epicentrum koordinátái (φ, λ)

            b) az epicentrumbeli intenzitás (vagy erősség, I0),

            c) a magnitúdó (vagy méret, M) és

            d) a fészekmélység (h)

szempontjából (ha ez utóbbi adat is rendelkezésre áll; ismerete azonban nem elengedhetetlenül szükséges). A kipattanás időpontjának pontos ismerete szempontunkból nem jelentős. Ebből a szempontból az egyetlen kérdés: valamely rengés a vizsgált időszakban pattant-e ki, vagy sem.

            2. Viszonylag hosszabb — legalább 100 év nagyságrendű — időszakra vonatkozólag az adatrendszer lehetőleg az összes rengéseket tartalmazza, beleértve a kis magnitúdójú és intenzitású, valamint az elő- és utórengéseket is:

            a) egyrészt, mivel hazánk területe kevéssé szeizmikus, így a kialakítandó kép szempontjából nagy jelentőséggel bírnak a kis rengések is (különösen az aszeizmikus területek kijelölésénél),

            b) másrészt, mivel az elemzések során kiderült, hogy a sok esetben nagy számú, de a főrengésnél kisebb magnitúdójú, illetve néhány, a főrengés méretét megközelítő magnitúdójú elő- és utórengés összenergiája a főrengés során felszabaduló energia értékét nagyságrendekkel is növelheti.

            A következőkben a fenti szempontok figyelembevételével elemzem a rendelkezésre álló adatrendszereket.

            Réthly, A. (1952) az 1918 előtti Magyarország területére vonatkozóan összefoglalja az írásban ránk maradt, és általa fellelt földrengések adatait a források megjelölésével. Minden rengésre összefoglalja a forrásmunkák alapján nyert legfontosabb információkat, így a kipattanás idejét, az epicentrum valószínű helyét, a rengést kísérő jelenségek leírását, azon települések neveit, ahol az adott rengést észlelték stb. A „Függelék” I. részében a kipattant rengéseket táblázatban foglalja össze 455-től 1918-ig. A közölt adatok a következőképpen csoportosíthatók, illetve jellemezhetők:

            a) 455—1500 között az adatok (mindössze 23) igen szórványosak, kevés leírással.

            b) 1500—1700 között sok az általános epicentrum-megjelölés (pl. Nyugat-Magyarország, Erdély stb.). Dominálnak az erdélyi, de különösen a brassói rengések, aminek oka nemcsak az, hogy ezen a területen gyakrabban pattan ki földrengés, hanem valószínűleg az is, hogy ebből a korból csak sűrűbben lakott és viszonylag nagy lélekszámú településekkel is rendelkező területekről (ahol egyáltalában volt írástudó ember) maradhatott fenn írásos emlék[1].

            c) 1700-tól kezdődően (1918-ig) az adatok egységesebbek. Erdély uralkodó szerepe megszűnik, kevesebb az általános megjelölésű epicentrum-megadás is. Az adatoknak ez a része lenne feldolgozásra alkalmas, azonban bár a 2. feltételnek megfelelő, az 1. a) és c)-t ez sem elégíti ki. Az intenzitás értéke ugyan becsléssel többé-kevésbé pontosan meghatározható lenne a hiányzó rengésekre (1890-től a legtöbb rengés intenzitása már megadott), a leírások alapján, de az energia kiszámításához szükséges magnitúdó-meghatározásnál már nagyobb hibákat tartalmazna.

            Maga Réthly az intenzitásbecsléseket elvégezve elkészítette „A Kárpátok övezte Duna—Tisza—Dráva—Maros medencék földrengés-erősségi térképé”-t (11. ábra), amelyen meghatározza az aszeizmikus területeket és szeizmotektonikai vonalakat is kijelöl; míg „A Kárpátmedencék földrengésgyakorisági térképé”-n a (közel) azonos epicentrumban 455—1918 között kipattant rengések számát tünteti föl (12. ábra).

            Kárnik, V. (1968, 1971) munkája 1. kötetének 5. fejezete Európa és a Mediterráneum területe földrengéseinek katalógusa, amelyben minden 1901—1955 között kipattant M > 4 ˝, I0 VI paraméterű rengés szerepel. Az 1—4. fejezetek a rengések statisztikus elemzésével, illetve az ide vonatkozó irodalom feldolgozásával foglalkoznak. A 2. kötetben az 1801—1900 közötti időszak (I0 =VII) rengéseit foglalja össze, s további elemzéseket végez az 1901—1955-ös adatrendszer segítségével, majd a kapott eredményeket térképmellékleten összegezi. Ezen térképeknek a Pannon-medencére, illetve szűkebb környezetére vonatkozó részét a 14. a), b) és c) ábrák tartalmazzák. Bár Kárnik adatai 1. a)—d) feltételeknek eleget tesznek ugyan, de 2.-t nem elégítik ki.

            A harmadik adatrendszer Csomor Dezső (1974) bocsátotta rendelkezésemre. Ez az 1859—1958 közötti időszak rengéseinek alábbi adatait tartalmazza:

            1. Kipattanási idő

            2. Hely

            3. Epicentrum koordinátái

            4. Nagyszerkezeti egység

            5. I0 (epicentrumbeli intenzitás)

            6. Fészekmélység

            7. Méret

            8. Megjegyzés

A 4. oszlopban megjelöli, hogy a Balogh, K.—Kőrössy, L. által meghatározott szerkezeti egységek közül, melyik területén pattant ki az adott rengés, míg a 8. oszlopban az illető rengéshez tartozó elő- és utórengések számát, valamint intenzitását adja meg.

            A felsoroltak közül Csomor adatrendszere az, amely lényegében minden követelménynek eleget tesz (az elő- és utórengések méretét ugyan nam adja meg, de a későbbiek során leírt módszerrel azt meghatároztam), így adatait kisebb módosításokkal a III. táblázatban összefoglalva közlöm. Az eredeti adatanyaghoz képest az alábbi változtatások történtek:

            A táblázatból a „Nagyszerkezeti egység” oszlop kimaradt, mivel a rengések földrajzi helyzete és a szerkezeti vonalak között Csomor csak gyenge korrelációt talált [Stegena et al. (1974)], így szükségtelennek látszott ennek megtartása; bővült viszont az „Energia” oszloppal, melyben az adott rengés során felszabadult energiát adom meg, beleértve az elő- és utórengések energiáját is. További — kevésbé lényeges — változtatások, hogy a „Megjegyzések” rovat helyére „Elő- és utórengések” került, illetve az, hogy az epicentrum közeli helységek neveit „Helysorszám”-mal pótoltam gépelési nehézségek miatt. A sorszámokhoz tartozó helységneveket a II. táblázat tartalmazza, míg a IV. táblázat az energia-meghatározást segítő M—E értéktáblázat.

 

3.1.2. A Csomor-féle adatok feldolgozása. Statisztikus vizsgálatok. „A 100 év alatt (1859—1958) felszabadult szeizmikus energia Magyarországon” c. térkép

 

Az 1958-ig terjedő 100 éves időszak 309 rengéséből mindössze 78 esetben történt fészekmélység-meghatározás is. Ábrázoltam a rengések számát M és I0 függvényében a 309 [15. a) és b) ábra], illetve a 78 rengésre külön-külön [15. c) és d) ábra]. A kis méretű, de különösen a kis intenzitású rengéseknél a különbség szembeötlő: ezekre fészekmélység-meghatározás alig történt. M 3,0 és I0 4°-tól azonban a rengések számának eloszlása mind a 309, mind a 78 rengésadatból készült grafikonokon hasonló. Azt mondhatjuk tehát, hogy M = 3,0 és I0 = 4° fölötti értékeknél a 78 rengés is jól reprezentálja az összes rengéseket. Ez fontos információ számunkra, ugyanis a legtöbb elő- és utórengés M 3,0 méretű rengéshez kapcsolódik, elegendő lesz tehát az M—I0 összefüggés meghatározásánál a 78 adat felhasználása. (A méret és az intenzitás közötti kapcsolat megállapítására azért lesz szükség, mert az elő- és utórengésekre csak I0 adott, viszont az energia meghatározása M felhasználásával történik.)

            Ismeretes, hogy a rengések során felszabaduló energia szempontjából a nagy méretű rengések a jelentősek. Hogy ez mennyire érvényesül Magyarországra is, azt igen jól szemlélteti a 17. a) és b) ábra, ahol az egyes magnitúdó-intervallumokba eső rengések során a vizsgált időszakban felszabadult összenergiát ábrázoltam, mind a 309, mind a 78 rengésre külön-külön. Valóban, mindkét esetben az 5,5—6,0 M intervallumba eső egyetlen rengés energiája meghaladja valamennyi intervallumba eső rengések energiáját, de még ezek összegét is!

            A szakirodalomban többféle egyenlet ismert, mely összefüggést állapít meg a rengések mérete és intenzitása között. Az egyszerűbbek

            M = aI0 + b                                                                          (1)

alakúak, ahol a és b állandók, tehát lineáris kapcsolatot tételeznek föl M és I0 között. Más egyenletekben a szerzők figyelembe veszik I0-nak a fészekmélységtől való függését is. Az ilyen öszefüggések általános alakja:

            M = aI0 + b·log h + c,                                                          (2)

itt a, b és c konstansok, h a fészekmélység.

            A konstansok sokféleségében nem a szerzők szubjektivitása nyilvánul meg; ezek attól függnek, hogy mely területre vonatkoznak az egyenletek. Nézzünk néhány ilyen egyenletet Magyarországra, illetve a környező területekre.

Csomor—Kiss által megadott egyenletek, amelyeket Kárnik is említ:

            M = 0,6·I0 + 0,3                                                                   (3)

és

            M = 0,6·I0 + 1,8·log h – 1,3  [h = 5—50 km].                      (4)

Maga Kárnik 91968) a Kárpátok övezte területre a következő összefüggéseket adja:

            M = 0,53·I0 + 0,96           [I0 = V—IX; 30 észlelésből]       (5)

és

            M = 0,56·I0 + 0,83           [h = 6—60 km; 64 észlelésből].  (6)

Bisztricsány (1961) szerint:

            M = 0,6·I0 + 1,                                                                     (7)

mivel a hazai rengésekre az átlagos fészekmélység 8 km körüli érték.

            Ha a (4) egyenletbe h = 8 km-t (log h = 0,9031) helyettesítünk, a következő egyenletet kapjuk:

            M = 0,6·I0 + 1,8·0,9031 – 1,3 = 0,6·I0 + 0,3256,

vagyis igen jó közelítéssel visszakapjuk (3) -at.

            Azt mondhatnánk tehát, hogy a Csomor—Kiss-féle egyenletekből I0 ismeretében M jól meghatározható még akkor is, ha a fészekmélységet nem ismerjük. Használjuk (3)-at vagy (4)-et h = 8 km  helyettesítéssel. Ez a kijelentés azonban már akkor kezd bizonytalanná válni, ha egyszerű számtani közepet számítunk Csomor fészekmélység-értékeiből:

           

           

 

adódik. Ha a rengések számát, mint a fészekmélység függvényét ábrázoljuk különböző  h  mélységintervallumokat véve a 16. a), b) és c) ábrákat kapjuk eredményül, amelyek az  n(h)  függvény jó közelítését adják. Ezekből az átlagmélység az alábbi összefüggés segítségével határozható meg:

 

           

 

ahol  hi  a  Δhi  intervallumban vett középső érték,  n(hi)  a  Δhi-ba eső rengések száma. Mivel  Δhi  egy-egy grafikonon állandó, kiemelhető és egyszerűsíthetünk vele.

Számításaim eredményeképpen az alábbiak adódtak:

            h = 8,73           (Δhi = 1 km)

            h = 8,77           (Δhi = 2 km)

            h = 8,65           (Δhi = 3 km),

azaz az értékek eltérése a  0,12 km-t nem haladja meg, vagyis az átlagos fészekmélységre 8,7 km körüli érték adódik. Ha azonban 8,7-et helyettesítünk (4)-be (3) b konstansa már 0,4 lesz. Még szembeötlőbb eltéréseket kapunk, ha a Csomor-féle adatokból grafikusan próbáljuk az  I0(M)  összefüggést meghatározni, ami az V. táblázat segítségével könnyen elvégezhető. Az alulról számított 6 pont kivételével tekintsük a táblázatot.

A felülről számított 5 pont (a táblázat első  I0, illetve M oszlopából) szemmel láthatóan meghatároz egy egyenest, mégpedig oly módon, hogy a 2°—4° intervallumba eső értékek között ezek a pontok dominánsak! A következő 4,5°—6° intervallumba eső értékeknél már nagyobb a szórás, mégis, ha a legtöbbször előforduló 4 pontot tekintjük, ezek újabb, az előzővel párhuzamos egyenest határoznak meg. (Nagyobb  I0-k esetén a szórás egyre nagyobb.) Ha a fészekmélység-adatot is tartalmazó rengések közül a fenti intervallumokbaesők számtani közepét kiszámítjuk, az első egyeneshez  h =7,8 km, míg a másodikhoz  h =8,4 km rendelhető. Az egyenesek egyenletei pedig:

            M = 0,4·I0 + 1,3               (h = 7,8 km),                                (8)

illetve

            M = 0,4·I0 + 1,6               (h = 8,4 km),                               (9)

Ezek után jogos a kérdés: Melyik egyenletet használjam azokban az esetekben, ahol  I0 ismert csak (sem  M, sem  h  nem meghatározott)?

            A fenti ellentmondások miatt került sor egy új — Csomor adataihoz jobban illeszkedő — egyenlet meghatározására a következő módon:

            Láttuk már, hogy  M = 3,0 és I0 =4°-tól kezdve a fészekmélység meghatározással is bíró adatok jól reprezentálják az összes rengésadatot, s a legtöbb elő- és utórengés M = 3,0-s rengésekhez kapcsolódik. Az alábbi megoldás kínálkozott tehát:

            Tekintsük a 78 rengésadatot, s ezekből a legkisebb négyzetek módszerével az n—h grafikon Δh = 3,0 km mélységintervallumaiba eső értékekből határozzuk meg az egyenesek egyenleteit, azaz az a* és b* konstansokat. Az így nyert konstansokból a meghatározásuknál felhasznált pontok számával súlyozva számítjuk ki az „átlag egyenes” állandóit, mely egyenes lesz az M meghatározásának alapja.

            A különböző mélység-intervallumokra a fentiek szerint meghatározott egyenletek a következők:

             I0 = 1.97 M – 0,52          h = 1—4 km             (6 pontból)

             I0 = 1,96 M – 1,56          h = 4—7 km             (29 pontból)

             I0 =1,66 M – 1,04           h = 7—10 km           (19 pontból)

             I0 =2,38 M – 3,57           h = 10—13 km         (12 pontból)

             I0 =1,32 M – 0,26           h = 13—16 km         (8 pontból)

             I0 =2,36 M – 4,41           h = 16—19 km         (3 pontból).

Az a* és b * konstansok súlyozott átlaga pedig:

            a* = 1,96                         b* = – 1,74

tehát az egyenlet

            I0 = 1,96 M – 1,74

amiből M-et kifejezve az „átlag egyenes”-re

            M = 0,51 I0 + 0,89                                                      (10)

adódik.

            A különböző mélység-intervallumokhoz tartozó egyenesek és az ezek állandóiból súlyozott átlagképzéssel nyert konstansok által meghatározott egyenest („átlag egyenes”) a 18. ábra szemlélteti; az utóbbit a különböző szerzők egyeneseit bemutató 19. ábrára is berajzoltam. A 19. ábrán jól látható, hogy az „átlag egyenes” a Kárnik által h = 6—10 km fészekmélységű rengésekre megadott, a (6) egyenlettel meghatározott egyeneshez áll legközelebb, és a Csomor adatokból kis M ill. I0 -akra grafikusan meghatározott (8) és (9) egyenletek (ezek közül az ábrán a (9) egyenes szerepel), ill. a Csomor—Kiss által megadott (3) egyenlet alapján megrajzolt egyenesek közé esik.

            Az elő- és utórengések meghatározásánál a fenti módon definiált „átlag egyenes”-t a következőképpen használtam föl:

Adott a főrengés M és I0 értéke, melyek az M— I0 síkon egy pontot határoznak meg. Fektessünk át ezen a ponton az „átlag egyenessel” paralel egyenest; valamely a főrengéshez tartozó elő- vagy utórengés I0 értéke és az utóbbi (átfektetett) egyenes segítségével az elő- vagy utórengés M értéke leolvasható.

            A meglévő és az így meghatározott M értékekből a

            log E = 11,4 + 1,5 M                                                  (11)

összefüggés segítségével — melyet Horváth F. (1972) könyvéből vettem —, minden rengés, valamint elő- és utórengés energiáját kiszámítottam, s egy-egy rengés(sorozat)ra összegezve a III. táblázatban foglaltam össze. Az energia meghatározásnál a már előzőleg kiszámított és a IV. táblázatban összefoglalt adatokat használtam fel.

         Így miután minden energia érték rendelkezésemre állt, már megszerkeszthető volt „A 100 év alatt (1859—1958) felszabadult szeizmikus energia Magyarországon” című térkép, melyet a 20. ábrán láthatunk.

 

 

a) ábra                                                        b) ábra

A Komárom környéki területen 1859—1958 között [a) ábra] és 1759-1958 között felszabadult szeizmikus energia [b) ábra]‚utóbbi 100 évre „redukálva” (izovonalak a 20. ábrával egyezők)

21. ábra

 

A térkép szerkesztésmódja a következő: Minden egyes Δφ = 10’ és a Δλ = 15’ ív által határolt területre összegezve az abba eső rengések energia értékeit azt a középponthoz rendeltem. Az így kapott pont-térképre az értékek közötti interpolációval izovonalakat húztam, melyek az azonos - rendre a 10, 100, 1000 és 5000·1014 erg·(352,2 km2·100 év)-1 — értékeket kötik össze. A 352,2 km2 az alábbiak szerint adódik:

         A szélességi ív hossza (Δλ ív hossza 47°00’-en):

                        ssz = rsz· Δλ » 18,98 km,

ahol rsz = Rcosφ (itt R = 6 378 512,966 m, a magyarországi Gauss-gömb sugara és φ = 47°00’).

         A hosszúsági ív hossza (Δφ ív hossza):

                            sh = R· Δφ » 18,55 km.

                            Az ívek által határolt terület megfelelő pontossággal adódik a

                            T = sh·ssz = 352,2 km2

alapján, és ez minden ilyen kis területre elegendően pontos, mivel változások T [km2]-ben csak század nagyságrendűek.

         A térkép részletesebb elemzésével a későbbiek során foglalkozom. Egy gondolat erejéig azonban maradjunk még ennél a térképnél. Azt gondolhatnánk, hogy 100 év vizsgálatai elégséges információt szolgáltatnak a felszabaduló energia területi eloszlását illetően. Hogy ez mennyire csak közelítést jelent, annak szemléltetésére mutatom be a 21. a) és b) ábrákat. Az a) ábrán a Komárom környéki területre látjuk a 20. ábrán bemutatott térkép egy részletét. Tudjuk azonban, hogy Komáromban a vizsgált időszakot megelőző 100 évben több katasztrofális rengés is volt. Ez sugallta a gondolatot, hogy megvizsgáljam, mennyiben módosítja ez térképemet. A legnagyobb rengéseket elő- és utórengéseikkel, melyeknek Réthly leírásai alapján általam becsült intenzitása eléri a 6°-ot, s amelyek méretét az előzőekhez hasonlóan határoztam meg, az alábbiakban közlöm:

 

1763. jún. 28.                         I0 = 10°                M = 5,9

1763. júl. 9.                            I0 = 9°                  M = 5,4

1783. ápr. 22.                         I0 = 9°                  M = 5,4

1783. dec. 10.                         I0 = 8°                  M = 4,9

1783. máj. 31.                        I0 = 8°                  M = 4,9

1784. jún. 15.                         I0 = 6°                  M = 3,9

1784. aug. 7.                           I0 = 6°                  M = 3,9

1806. nov. 22.                        I0 = 10°                M = 5,9

1822. feb. 18.                         I0 = 9°                  M = 5,4

1841. okt. 24.                         I0 = 7°                  M = 4,4

1851. júl. 1.                            I0 = 8°                  M = 4,9

 

Epicentrum: Komárom (47°48’;18°05’), ΣE » 31 000·1014 erg! És ez semmiképpen nem túlbecsült érték, hiszen az utórengések száma 1000 fölött volt! Az 1859—1958 közötti időszakban itt mindössze 216,6·1014 erg energia szabadult föl. A 100 évre „redukált” energia érték is 15 000·1014 erg fölötti, ami azt jelenti, hogy ez a terület igen jelentős helyet kap a rengéses területek listáján.

         Vizsgálatokat végeztem arra nézve, eldönthető-e egyértelműen, hogy a rengések a kéreg mely részében történő energia felhalmozódás következményei. A hazánkban folyó intenzív földtani-geofizikai kutatások eredményeképpen rendelkezésemre állt a MÁFI (1967) által kiadott „Magyarország paleozóos és mezozóos képződményeinek fedetlen földtani térképe”, amelynek alapján szerkesztettem meg „A magyarországi paleozóos mezozóos medencealjzat mélységtérképé"-t (9. ábra). E térkép alapján nyugodtan állíthatjuk, hogy a kainozóos képződmények vastagsága az ország területén sehol sem haladja meg a 8 km-t. Azt tehát mondhatjuk, hogy az ennél mélyebb fókuszú rengések minden esetben a paleozóos-mezozóos medencealjzat által meghatározott szint alatt pattantak ki. Elegendő tehát megvizsgálni azokat a rengéseket, amelyek fészekmélysége kisebb 8 km-nél. Az eredményt a VI. táblázatban összegezve találjuk. A „h” oszlop a fészekmélységet, a „z” oszlop a rengés kis környezetében a paleozóos-mezozóos medencealjzatnak - a biztonság kedvéért fölülbecsült - mélységét adja (mindkettő km-ben). Azonnal látszik az egyértelmű eredmény: egyetlen kisalföldi (Bezi, 47°46’; 17°28’, 1942.) rengés kivételével minden rengés fókusza a paleozóos-mezozóos képződmények fölső határszintje alatt van.

            A mélyszeizmikus kutatás eredményei azt mutatják, hogy a kéreg aljának a felszíntől mért minimális távolsága is meghaladja a 20 km-t, (átlagos kéregvastagság 26 km, minimális 23—24 km, maximális 29—30 km körüli — ha a kérget a felszíntől számítjuk). Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy egyetlen rengés (Álmosd, 47°30’; 21°50’, 1939.) kivételével minden rengés a kéregben, a Mohorovičić-törésfelület fölött pattant ki. Azonban mint tudjuk, a kérget a Conrad másodrendű diszkontinuitás két részre osztja, mégpedig a gránit-granodioritos rétegre

 (a kéreg felső) és a gabbró-bazaltos rétegre (a kéreg alsó részére). A mélyszeizmikus kutatási eredmények szerint a Conrad-felület felszíntől mért távolsága 19 km-hez közel álló érték. Ha megnézzük a rengések száma és a fészekmélység kapcsolatát bemutató grafikonokat (16. ábra), azonnal szembeötlik, hogy 16 km-nél nagyobb fészekmélységű rengés csak egy van, az a felsőköpenyben pattant ki. A fentiekből nyilvánvaló tehát, hogy az alsókéreg szeizmikusan néma övnek tekinthető. Az előbbieket összefoglalva azt mondhatjuk tehát, hogy a Pannon-medencében rengések a paleozóos-mezozóos medencealjzat és a Conrad másodrendű diszkontinuitás által közrezárt övben keletkezhetnek.

 

VI. táblázat

 

         Bisztricsány (1972) vizsgálatai sugallták azt a gondolatot, hogy célszerű lenne megvizsgálni, vajon a rengések nem a kéregben levő felületek mentén pattannak-e ki? Annál is inkább gondoltam erre, mivel a rengések számának mélység szerinti eloszlását szemléltető 16. b) ábrán 12—14 km között lokális maximum jelentkezett (ami elmosódottabban a 16. c) ábrán 11—15 km között észlelhető), s ugyanitt 13,2 km-nél Bisztricsány vizsgálatai szintfelületet jelölnek ki. Bendefy (1972) egyik cikkében utal arra, hogy a 3 és 13 km közé eső kéregrész szeizmológiai és rétegtani alapon további három részre osztható. Valóban h = 1 km-es mélység-intervallum alkalmazásakor 4—5, 6—7, 8—10 és 11—15 km között lokális maximumok jelentkeznek az n - h grafikonon [16. c) ábra]. Ha célszerűen minden maximumhoz szintet rendelünk, a következő kép adódik:

         4,5 km körül: medencealjzat

         6,5 km körül: mezozoikum/paleozoikum határ

         9,0 km körül: paleozoikum/prekambrium határ.

         13,0 km körül: prekambrium/gránit öv határ.

(Bendefy 3,0 - 5,5 - 8,5 - 13,0 km-nél jelöl ki szinteket.)

 

Az LVZ és HCL helyzete (Stegena et al.I974)

22. ábra

 

Az antipodális P-hullámok átlagos menetidő-anomáliái (másodpercben) az európai szeizmológiai állomásokon. A Pannon-medence területére, valamint a Lombard-síkságra eső menetidőkésések a felsőköpeny csökkentebb sebességére utalhatnak. [Stegena (1973) nyomán]

23. ábra

 

 

         A fentiek alátámasztani látszanak Bisztricsány és Bendefy eredményeit. Szeretnék rámutatni azonban arra, hogy a szeizmológiai eredményekből a kéregszerkezetre levont következtetések nem minden esetben pontosak. Jó példája lehet ennek az 1956-os dunaharaszti földrengés adataiból számított - nagy terület átlagát szolgáltató - kéregvastagság érték: 33 km. Azt is meg kell jegyeznem, hogy a fent említett maximumok mindössze 78 rengésadat felhasználásával adódtak. A szintek csupán valószínűsíthetők tehát, létük igazolása vagy elvetése további kutatások feladata.

         Stegena L., Horváth F. és Géczy B. (1974) szerint a rengések valószínűleg üledékek feszültségeinek és termikus hatások kiegyenlítődésének eredményei. Az előbbi - a kainozdos üledékek tekintetében - nagy biztonsággal elvethető, utóbbi a geotermika témaköréhez kapcsolódik, vizsgálatára ott kerül sor.

         Fészekmechanizmus vizsgálatok - a nagyobb rengések ritka volta miatt - hazai rengésekre nemigen történtek. Talán egyetlen kivétel ez alól az 1956. jan. 12-i dunaharaszti rengés, amelynek vizsgálatát Csomor (1966) végezte. E szerint a rengés a Balaton-vonal mentén történő szinisztrális elmozdulás eredménye volt.

         Még néhány lényeges adat, amelyet a szeizmológiai kutatásoknak köszönhetünk:

A csökkent sebességű zóna (LVZ,LVL, Gutenberg-csatorna) Budapest térségében 75 km, Belgrád környékén pedig 88 km mélységben húzódik (Egyed—Bisztricsány, 1973) (22. ábra). Ez fölhívja a figyelmet a felsőköpeny anomális voltára (amelyet a későbbiek során tárgyalt módszerek eredményei is megerősítenek). Ugyanerre utalnak az antipodális P-hullámok menetidő anomáliái is, amelyek a Pannon-medence területén +1 — +2,6 s-os késést mutatnak (23. ábra), s hasonló módon - talán még élesebben jelentkezik ez az anomália a Vrancea-rengések menetidő-reziduáljaiban (+4 — +6 s). Mindezek a felsőköpeny átlagosnál kisebb szeizmikus sebességének tulajdoníthatók.

 



[1] TÖRÖKÖK! — mai megjegyzésem.