Márton Mátyás:

 

V.      Az óceán- és tengerfenék morfológiája

          (különös tekintettel a kisméretarányú térképi ábrázolásra)

 

 

Jó természetföldrajzi térkép megfelelő morfológiai ismeretek nélkül nem készíthető. A morfológiai ismeretek helyes alkalmazásához — a térképi generalizáláskor — viszont nélkülözhetetlen a képződmények genetikájának ismerete legalább alapfokon. A szárazföldi képződményekkel kapcsolatos ilyen alapvető ismereteket a középiskolákban vázlatosan,a főiskolákon, az egyetemeken részletesebben tanítják. Ugyanez nem mondható el legtöbb egyetemünk esetében sem (a középiskolákról nem is beszélve) a tengerfenék képződményeivel kapcsolatban. Ez bizonyára annak tulajdonítható, hogy az utóbbi témakörben még számos kérdés tisztázatlan, megoldásra vár.

            Hazai viszonylatban szinte elengedhetetlen, de a külföldi térképészek számára sem lehet érdektelen, „agyontárgyalt” téma a tengeri területekre vonatkozó morfológiai ismeretek olyan összefoglalása, amelyet térképészeti — elsősorban a térképi generalizálás témakörét érintő — kérdésekkel egészítünk ki.

            A tanulmány áttekinti a kontinentális peremterületeket, a mélytengeri medencéket és az óceánközépi hátságokat — mint nagy szerkezeti-morfológiai egységeket —, valamint az ezeken belül előforduló legjelentősebb képződmények elemzését végzi el a morfológia, a genetika és nem utoló sorban a térképészet szemszögéből vizsgálva a kérdést.