Márton Mátyás:

 

IV.     A mélységvonalas tengeri domborzatábrázolás szerepe

          egy hamis kép kialakulásában

 

Tankönyveinkben még az 1960-as években is a tengerfenék, mint az üledékkel való feltöltődés birodalma szerepelt. Az így kialakult kép a tengeri területeket, mint a földfelszín legkevésbé változatos vidékeit mutatta be.

            A lemeztektonika elmélete — egy nagyszerű földtudományi szintézis — hozta meg azt az alapvető változást, miszerint az óceánok és kontinensek — a Föld felszínének nagy szerkezeti egységei — a tektonikai aktivitás szempontjából helyet cseréltek. A legjelentősebb tektonikai folyamatok színteréül az elmélet a lemezhatárokat jelöli meg, amelyek zömmel a tengeri területeken húzódnak.

            Vizsgáljuk meg azt a kérdést, hogy játszott-e egyáltalán, és ha igen, milyen szerepet játszott a térképi ábrázolás a kevéssé változatos tengerfenékkép kialakításában és több évszázados megtartásában.

            Az izovonalas domborzatábrázolás kialakulása a vízzel takart földfelszín ábrázolásához kötődik. Elég itt utalni Pieter Bruinss (1584), Nikolaes van der Heyde (1674),

Pierre Ancelin (1697), Nathaniel Blackmore (1715), Luigi Ferdinando Marsigli (1725), Nicholas Samuel Cruquius (1730) és Philippe Buache (1737) munkáira.

            A partközeli vizek és sekély tengerrészek megismerésének célja a biztonságosabb hajózási feltételek megteremtése volt. Ugyanilyen gazdasági szükségszerűség szülte a mélytengeri mérések számának gyarapodását, s ez a kábelfektetések korszakának beköszöntése volt a XIX. század derekán. Az első térkép, amely egy egész óceáni medence mélységvonalas ábrázolását adta Matthew Fontaine Maury —  „Bathymetrical Map of the North Atlantic Basin with Contour Lines Drawn in at 1,000, 2,000, 3,000, and 4,000 Fathoms” (1854) — térképe volt. Elkészítéséhez kb. 200 (!) mélységadat állt rendelkezésre...

            Az 1925—27-es „Német Atlanti Expedíció” során a „Meteor” kutatóhajó az „Echolot” (visszhangos) mélységmérő segítségével már 67 000 (!) mélységadatot gyűjtött (és 1000 huzalos mélységmérést végzett) zömében az Atlanti-óceán déli medencéjében, egymástól 700 km távolságban lévő 14 keresztszelvény mentén...

            És álljunk is itt meg.

            A tengeri mélységvonalrajz — a szárazföldi szintvonal analógiájára — mindig a mérhetőséget, az egzakt ábrázolást sugallja. Matematikai értelemben vett egzakt ábrázolást ma sem adhatunk (még kis méretarányban sem), a mintavételi sűrűség — a mérések száma, illetve a mérési szelvények, sávok sűrűsége — ezt nem teszi lehetővé. A szárazföldi domborzat felmérésekor jellemző pontok célszerű kiválasztásával csökkenteni tudjuk a bemérendő pontok számát. Nem így a tengerfenéken, ahol esetleges, véletlenszerű a mérési hely egybeesése valamely fenékdomborzati elem jellegzetes pontjával. Nem mindegy, hogy egy mért adatsorhoz völgyvonalat vagy gerincet rendelünk. Szárazföldön elég ehhez egy pillantás. A vizuális észlelés lehetősége könnyíti munkánkat. A „vakon” mért tengerfenéken szükség van néhány keresztszelvény mérésére is egy ilyen kérdés egyértelmű tisztázásához. Azaz: lényegesen több mérés szükséges hasonló jóságú eredmény eléréséhez.

            Ha a tengerfenék-domborzat izovonalas ábrázolását vizsgáljuk, megállapíthatjuk, hogy a „korán bevezetett” és az egész tengerfenék ábrázolására kiterjesztett izobatikus ábrázolás is segítette — a kisszámú mélységadat alapján szerkesztett „egzakt” térképeivel — annak a szemléletnek a kialakulását és fennmaradását hosszú ideig, amelyről beszéltünk.