Márton Mátyás:

 

II.      A kisméretarányú térképek domborzatábrázolásának alapvető kérdései

 

Két alapvető kérdéscsoportba sorolhatók a földrajzi (kisméretarányú) térképek domborzatábrázolásának jóságát meghatározó, a valóságot jól tükröző ábrázolás megvalósítását szolgáló tényezők:

— a helyes generalizálás és

— az ábrázolt izovonalak helyes megválasztásának

témakörébe.

            1. Helyes generalizálás megfelelő morfológiai ismeretek nélkül elképzelhetetlen. Ezek az ismeretek a szárazföldi formakincsre jól összefoglaltak, így a szárazföldi területekre (ide értve a tengeri partvonalat is) a generalizálás szabályai megfelelően kidolgozottak.

            A tengeri területekre vonatkozó ismereteink — különösen a mélytengerek esetében — napjainkban jutottak el oda, részben a lemeztektonika földtudományi elméletének eredményeképpen, hogy a tengerfenék változatos, nagy formagazdagságot mutató képződményeiről többé-kevésbé helytálló elképzelések alakulhassanak ki. Ennek megfelelően a tengeri területek mélységvonalainak generalizálására a helyes szabályok napjainkban alakulnak ki. Hiszen a generalizálás a formák megfelelő ábrázolása mellett kell, hogy célul tűzze ki a lényeges szerkezeti elemek kiemelését, hangsúlyozását is.

            2. Az első kérdéscsoporthoz hasonlóan a helyes földrajzi kép kialakításánál nem közömbös a megfelelő (szárazföldi) szintvonalak és (tengeri) mélységvonalak kiválasztása az ábrázoláshoz. Az izovonalak (izohipszák és izobátok) kiválasztásának kérdéseivel már Eduard Imhof is foglalkozott 1965-ben Berlinben megjelent nagyszerű könyvében, a „Kartographische Geländedarstellunk”-ban. Az ott tárgyaltakkal azonban nem mindenben érthetünk ma egyet.

            A magassági és mélységértékek földfelszíni gyakoriságának elemzése azt mutatja, hogy fölül kell bírálnunk a földrajzi térképészetben eddig alkalmazott magassági és mélységlépcsőket, és elsősorban a tengeri területek ábrázolásakor új skálát kell kialakítanunk.

            Bár a tengeri mélységmérések adatai nem minden területen állnak a kellő részletességgel rendelkezésünkre, a lehetőségek szerint mégis sűríteni kell bizonyos mélységövekben az ábrázolt izobátokat. Fölvetődik a segédizovonalak fontosságának kérdése is, amely azonban megkívánja az izovonalak nyomásban is (és nemcsak színhatárként) megjelenő ábrázolását.

            Szárazföldi és tengeri „rokon” területek bemutatása az elmondottak szemléltetésére. Medencék és hegységek mindkét területről (azonos méretarányban). Ezekkel igazolható az Imhof által „nem túl szerencsés”-nek nevezett „területarányos módszer” létjogosultsága.

            A tanulmány szűkíthető a csak tengeri területek tárgyalására „Az óceán- és tengerfenék domborzatábrázolásának alapvető kérdései (a földrajzi — kisméretarányú ” térképeken” címmel.