Márton Mátyás:

 

I.        Tengerfenék-morfológiai atlasz (tervezet)

 

Ismereteink a tengerfenék kialalulásáról, fejlődéséről, jelenlegi állapotáról és változásairól elegendőek ahhoz, hogy mind a tengeri területek nagy egységei — a kontinensperemi területek, a mélytengeri medencék és a hátságvidékek területéről egy-egy átfogó — áttekintő (kis méretarányú) térképi ábrázolása segítségével, mind pedig az ezeken belül előforduló tipikus tengerfenék-domborzati képződmények részleteiben is felmért térképi ábrázolásával a legfontosabb morfológiai jellemzők összefoglalását adjuk, néhány mondatos magyarázó szöveggel kiegészítve.

            Tudomásom szerint ilyen — a főiskolai és egyetemi földtudományi képzésben oktatási segédanyagként kiválóan felhasználható — kiadvány nem került még (határainkon túl sem) összeállításra napjainkban. Az előzménynek tekinthető, 1968-ban megjelent, Dietrich G.—Ulrich, J. által összeállított „Atlas zur Ozeanographie”, mely a Bibliographisches Institut AG. (Mannheim) kiadásában látott napvilágot, tartalmi szempontból ma már nem tekinthető korszerűnek.

            Nem titkoljuk azt, hogy egy ilyen anyag birtokában lévén vállalatunk, anyagi segítségre lenne szüksége az akár több nyelven történő megjelentetéshez, amelyet esetleg nemzetközi összefogástól vagy megrendeléstől várunk.

            Tematika, makett, mintalapok bemutatása.