6. Az óceánfenék morfológiája és kartográfiai ábrázolása

 

A Föld morfológiája teljesen érthetővé csak akkor válhat, ha ismerjük azokat a fő folyamatokat, amelyek a Föld külső héját kialakítják, és ismertek azok a folyamatok is, amelyek módosítják — építik vagy rombolják — az elsődleges folyamatok által létrehozott képződményeket. Az 1960-as évek elején morfológiai szempontból első közelítésként két alapvető osztályba sorolták az óceánfenéki területeket: az ún. „egyenetlen” (nyers) — rough — és az „elegyengetett” (sima) — smooth — területek csoportjába. Az „elegyengetett” területeken a kéreg eredeti domborzata szinte teljesen fedett az üledékfelhalmozódás következtében, míg az „egyenetlen” területeken még számos morfológiai képződmény felismerhető, amelyek a keletkezés folyamata során képződő új kéregbe „belevésődtek” [44 a].

              Egy másik lehetséges megközelítése a fenékdomborzati formák rendszerbe foglalásának nagyszerkezeti-morfológiai alapon történhet, s ilyen értelemben három nagy egységről,

              a) a kontinentális peremterületek vagy kontinensperemi területek,

              b) a mélytengeri medencék vagy mélytengerfenék és

              c) az óceánközépi hátságok vidékéről beszélhetünk [101 a] (32. ábra).

              a) A kontinensperemi területeknek szerkezeti szempontból két fajtája, az aktív és a passzív perem különböztethető meg. Az aktív peremhez (pacifikus típus) szubdukció kötődik. Jellemzi a viszonylag keskeny self, az átlagosnál meredekebb lefutású kontinentális lejtő, valamint a kontinenstalp „helyét elfoglaló” óceáni árok31. A passzív perem (atlanti típus) szélesebb selfterülettel, kisebb meredekségű kontinentális lejtővel és jól kifejlődött kontinenstalppal jellemezhető. Kontinentális kérgű alapjai hangsúlyozottabban őrizték meg a riftesedéssel kialakult szerkezet nyomait (33. ábra).

              A kontinensperemi területeken a zömében szárazföldi eredetű, terrigén üledék nagymértékű felhalmozódása, e felhalmozódással és az üledékszállítással kapcsolatos domborzati formák kialakulása jellemző.

              b) Az óceáni árkok területe — a pacifikus típusú kontinensperemen —, illetve a jól kifejlődött kontinenstalp (az esetenként előforduló mélytengeri dombvidékkel) — az atlanti típusú kontinentális peremterületek szélén —, jelöli az átmenetet a 4000—6000 méter mélységben elhelyezkedő mélytengeri medence felé, amelyet tulajdonképpen pozitív tengerfenék-domborzati formák által egymástól elválasztott óceáni medencék sora alkot32. A mélytengeri medencék szárazföld felé eső peremi részein — az atlanti típusnál — még jellemző a szárazföldi eredetű üledék felhalmozódása is, amely fokozatosan adja át helyét a mélytengeri üledékeknek. A pacifikus típusú kontinensperem mellett lévő medencéknél viszont az óceáni árkok a szárazföldi eredetű üledék zömét felfogják33, amely keveredve az óceáni lemez által szállított mélytengeri üledékekkel, a szubdukciós zónában elnyelődik. A mélytengeri medencéknek az óceánközépi hátság felé eső területein már egyértelműen a mélytengeri üledékek dominálnak. Genetikai-szerkezeti szempontból a mélytengeri medencék területe óceáni kérgű.

              c) Az óceánközépi hátságok központi területei az új óceáni kéreg keletkezésének színterei. A hátság tengelyéhez közeledve az üledékek egyre vékonyabbak, a központi hasadékvölgy területén pedig gyakorlatilag nincs még számottevő üledékfelhalmozódás. A szétterjedési sebességben jelentkező különbségek a szerkezeti-morfológiai formákban is kifejeződnek, így a kéregrészek különböző mértékű lesüllyedésében, illetve a központi hasadékvölgy morfológiai megjelenésének eltéréseiben (esetenként teljes hiányában) stb. Ezeken a területeken az elsődleges, tektonikus-vulkanikus — nevezzük így: hátságképző — folyamatok által létrehozott domborzati formák az uralkodók, amelyeket csak a hátságtengelyhez viszonyított nagyobb távolságoknál „finomít”, majd fed be egyre jobban a mélytengeri üledék.

              A következőkben részletesebben megvizsgáljuk az említett nagyszerkezeti-morfológiai egységeken belül előforduló, a kartográfiai ábrázolás szempontjából is jelentős vidékeket és képződményeket.



31 Érdekes a Pacifikum aszimmetrikus felépítése. Itt az „óceánközépi” hátság egészen az amerikai kontinens közelébe került, ahol közvetlenül a kontinens peremén húzódnak az óceáni árkok (a szubdukciós zónák), míg az aktív hátság másik oldalán messze, az ázsiai kontinens közelében számos szigetív keleti oldalán jelentkeznek.

32 A névhasználat erősen keveredik a magyar és az idegen nyelvű irodalomban is. Véleményünk szerint szerencsés lenne a fenti megkülönböztetés következetes alkalmazása, azaz mélytengeri medencék: az aktív óceánközépi hátság két oldalán elhelyezkedő nagyszerkezeti egységek, amelyeken belül kisebb óceáni medencék; inaktív hátak, hátságok; nagykiterjedésű fenékhegycsoportok stb. fordulhatnak elő — óceáni medencék: viszonylag nagy kiterjedésű, pozitív fenékdomborzati formákkal lehatárolt területek a mélytengeri medencéken belül.

33 Az óceán ázsiai partjainál az „igazi kontinentális” eredetű üledékek a szigetívek miatt ki sem juthatnak a nyílt óceáni területekre. A szigetívekről származó szárazföldi eredetű üledékekre viszont szintén a fent vázolt „sors” vár.