3.2. Kísérletek a közvetett mélységmérés megvalósítására

     A visszhangos mélységmérés (szelvény- vagy profilmérés)

 

A közvetett mélységmérés célja — a korai időszakban elsősorban — az volt, hogy kiküszöbölje az áramlások eltérítő hatásából eredő téves mélységméréseket. Ezekhez hasonló jelenséget Cholnoky ír le a Balatonban a Tihanyi-kút mélységéről, szintén a tengeri mélységmérés kapcsán:

„...A tengeráramlások ugyanis magukkal ragadják a lefüggesztő zsinórt vagy drótot s emiatt sokkal nagyobbnak mutatkozik a mélység, mint amilyen az a valóságban.” — S lábjegyzetként:

„Még a Balatonon is megtörtént ez a hiba. Régente, úgy találjuk minden könyvben, hogy a Tihany és Szántód közötti szorulatban 40 m mély a víz. Nagyon vastag kötéllel és könynyű súllyal mérték, az ott észlelhető áramlás elragadta s egészen hamis eredményeket kaptak. A szorosban sehol sem mélyebb a víz 11,5 méternél” (Cholnoky J.—Kövesligethy R., 1908).

                  Olyan mérési módszereket próbáltak tehát kifejleszteni, amelyek a tengervíz fizikai paramétereinek a mélységgel való változására épültek, s így igyekeztek a mérési eredményt függetleníteni a lebocsátott kötél vagy huzal hosszától. Kísérleteztek a tengervíz nyomásán (Thomson), összenyomhatóságán (Regnald), elektromos vezetőképességén (Siemens), a tengerbe hatoló fény visszaverődésén (Burns) alapuló készülékekkel (Koch N.,1960). Ezek a módszerek a gyakorlatban nem váltak be, többek között azért, mert a folyamatos mélységmérést nem lehetett megvalósítani velük, és többnyire csak kisebb mélységeken való mérésre voltak alkalmasak.

                  Közvetlenül az I. világháborút megelőzően még mindig megoldásra várt a jó mélységértékek mérésének és pontos lokalizálásának kettős problémája.

                  Alapvető változást hozott tehát ezek egyikének megoldása, a víz hangvezető képességét és a tengerfenék hangvisszaverő képességét felhasználó reflexiós mélységmérés kifejlesztése az I. világháború után. Alexander Behm (1880—1952) kieli fizikusnak sikerült — még 1911-ben (May, W. E. —Holder, L., 1973) — kísérletekkel bebizonyítania, hogy a vízben keltett hanghullámok a tengerfenékről visszaverődnek. 1919-ben megszerkesztette az első visszhangos (akusztikai, reflexiós) mélységmérő készüléket, amely az „Echolot” nevet kapta. Tudományos célokra rendszeres echolot-méréseket az 1925—1927-

es „Német Atlanti Expedíció” során a „Meteor” kutatóhajón végeztek. Ekkor még nem volt folyamatos regisztrálás. A mutatós mélységmérőről két percenként matrózok jegyezték fel az értékeket (Koch N., 1960, Ulrich, J., 1984).

                  Néhány szóval feltétlenül meg kell emlékeznünk erről az expedícióról, amelyet a két világháború közötti időszak egyik legjelentősebb vállalkozásának tartanak: Egymástól 700 km távolságban 14 keresztszelvényt mértek az Atlanti-óceán déli medencéjében. A megtett kb. 125 000 km-es út során 67 000 mélységadat-meghatározás visszhangos mélységmérővel és 1000 huzalos mélységmérés; több száz, fenékről vett üledékminta; mintegy 10 000 hőmérséklet- és sótartalommérés stb. jelzik a végzett munka nagyságát (Haltenberger M., 1965). [Összehasonlításul: az óceánnak ezen a részén kereken mindössze 1000 mélységmérés történt a háborút megelőző időszakban (Koch N., 1960)]. Ezeknek az eredményeknek a felhasználásával született egy 1:20 000 000 méretarányú színes mélységtérkép: 1935-ben Theodor Stocks és Georg Wüst készítette és a Meteorwerkben tették közzé (Ulrich, J., 1984). A „Meteor” 1938-ig folytatta kutatásait...

                  A két világháború közötti időszak jelentősebb kutatásait ismét csak táblázatban összegezzük (II. táblázat).

                  A II. világháborút követő időszakban a tengerkutatás csak lassan éledt újra. Bár néhány tengeri nemzet tudósai folytatták a háború előtt megkezdett kutatásaikat, s a visszhangos mélységmérő igazi forradalmasító hatása is tulajdonképpen az 1940-es évek közepe után játszódik le - az automatikus kiíróberendezés alkalmazásával, az echográfok üzembeállításával -, mégis azt mondhatjuk, hogy jelentősebb expedíciókra csak az 1950-es években került sor. A folyamatos mélységmérés bevezetésével egyidőben új módszer született a hajók helyzetének nyílt tengeri meghatározására is (Klinghammer I.-Papp-Vári Á.,1983). Lehetővé vált tehát a kutatóhajók teljes útvonala mentén való folyamatos mélységmérés (szelvény- vagy profilmérés), amely az adatok ugrásszerű szaporodását eredményezte. Ennek következtében új utakat kellett keresni a mélységmérési adatok tárolására.

                  Napjainkban a legtöbb új mérési eredményt az 1:1 000 000 méretarányú ún. „Plotting Sheet"-eken gyűjtik. Ezek szolgáltak elsődleges alapanyagul a GEBCO-szelvények szerkesztéséhez is. Az 5. kiadás még teljes mértékben vonalas mélységmérési technikán alapszik ugyan, de a térképszerkesztésnél már alkalmazták az automatizálást (Ulrich, J., 1984).

                  A mérési pontosság további növelését biztosította az 1953—1954-ben kifejlesztett mélységmérő- és regisztrálóberendezés alkalmazása. Egészen eddig az időszakig — ha nagyvonalúan fogalmazunk, azt mondhatjuk, hogy — a tengerkutatás elsősorban a tengervíz fizikai, kémiai, biológiai jellemzőinek meghatározására, a felszíni és mélytengeri áramlások kutatására és a tengerfenéken felhalmozódó üledékek legfelső rétegeinek vizsgálatára szorítkozott. A tengerfenék topográfiai vizsgálata háttérbe szorult. Erre az időszakra még az jellemző, hogy az 1942-ben Sverdrup, Johnson és Fleming (1959) által írt „The Oceans” (Az óceánok) 1959-ben nyolcadik kiadását érhette meg. Ebben a maga nemében páratlan műben — amit a számtalan hivatkozás is bizonyít a szakirodalomban — a fenékdomborzatról alig esik szó. A szerzők véleménye szerint: „... óceanográfiai szempontból a tengerfenék-domborzatban az a leglényegesebb, hogy a (tenger)víz alsó és oldalsó határát képezi...”. Az 1950-es évek közepéig a technikai alap hiányzott ahhoz — mint arra Heezen és Menard is rámutat —, hogy tengerfenék-topográfiával és -morfológiával komolyan lehessen foglalkozni:

"...A mélytengerfenék fiziográfiájának szisztematikus tanulmányozására nem volt lehetőség addig, amíg a folyamatosan regisztráló visszhangos szondázót (Echo-sounder) a II. világháborút követően el nem kezdték széles körben alkalmazni, és csak az első precíziós szondázóberendezés 1953-as kifejlesztése óta vált lehetővé a domborzat finomabb részleteinek tanulmányozása...” (Heezen, B. C. —Menard, H. W., 1963).

                  Ilyen technikai fejlődés után a II. világháborút követően az első igazán intenzív kutatási időszak — mint azt a III. táblázat is mutatja — a Nemzetközi Geofizikai Év (1957. július 1—1958. december 31.), illetve az azt megszakítás nélkül követő Nemzetközi Geofizikai Együttműködés (1959. január 1—1959. december 31.) idejére esik.

                  Nem minden előzmény nélkül került sor e páratlan nemzetközi összefogást eredményező kutatási program végrehajtására. Megelőzte ezt az 1882. augusztus 1-jén kezdődött első Nemzetközi Sarki Év 11 ország tudósainak részvételével, melynek eredményeit a következő hét év során 36 kötetben összegezték. Az időpontot úgy választották meg, hogy egybeessék a Nap aktivitásmaximumával. Ennek a földmágneses jelenségekre, az időjárásra, az éghajlatra és a tengeráramlásokra gyakorolt hatását kívánták vizsgálni.

                  A következő Nemzetközi Sarki Évet a Nap aktivitásminimumának időszakára szervezték mintegy ötven évvel később, az 1932. augusztus 1-jét követő 13 hónapra. Ebben a vállalkozásban már 44 ország kutatói vettek részt, mintegy 100 kutatóállomáson dolgozva. Számos tengeri expedíció kelt útra, hogy a távoli és kevéssé ismert tengerek vizsgálatát végezze. A kutatási programok közé bekerült az Antarktisz vizsgálata is. A hatalmas összegyűjtött ismeretanyag teljes feldolgozásába azonban beleszólt a II. világháború, melynek során sok értékes, még nem publikált anyag is megsemmisült...

                  1950-ben Silver Springs-ben (Maryland, USA) hangzott el a javaslat a harmadik Nemzetközi Sarki Év megszervezésére. Mivel a különböző tárgyalások során felvetődött, hogy a sarkvidéki területekről az egész Földre terjesszék ki az egységes szempontok szerint végzett tudományos megfigyeléseket, így Nemzetközi Sarki Év (IPY — International Polar Year) helyett Nemzetközi Geofizikai Év (IGY — International Geophysical Year) lett e vállalkozás neve, s időszakául 1957. július 1—1958. december 31-et választották. Még az összehangolt program befejezése előtt a kutatások idejét 1959. december 31-ig meghosszabbították a Nemzetközi Geofizikai Együttmőködés keretében. E páratlan összefogás nagyságára jellemző, hogy 67 ország 30 000 szakembere 4000 kutatóállomáson tevékenykedett!

                  Az óceanológiai kutatások mellett a meteorológia, glaciológia, szeizmológia, gravimetria, geodézia témakörében, a Nap-Föld kapcsolat, a földi mágneses tér, tellurikus áramok, sarki fény, ionoszféra, meteorok és kozmikus sugarak stb. témákban folytak megfigyelések, kutatások, amelyek eredményeit adatgyűjtő világközpontok (World Data Center: WDC) gyűjtötték össze és tették hozzáférhetővé. Az adatközlés díjtalan s bárki által igénybevehető, csupán a másolatkészítés költségeit kell megtéríteni. A Nemzetközi Geofizikai Év évkönyveiben számtalan tanulmány látott napvilágot, s több kötetnyi katalógus tartalmazza a különböző témakörökben hozzáférhető adatrendszereket (Szilkin, B. I. et al., 1965).

                  Ez a nemzetközi vállalkozás biztosította azt a tudományos alapot, amelynek felhasználásával a földtudományok oly rohamos feljődése következett be az 1960-as évektől kezdődően, s melynek jelenlegi csúcsa a nagyszerű földtudományi szintézis, a lemeztektonika elmélete. A II. világháborút követő időszak jelentősebb expedícióit az 1960-as évekig a III. táblázat tartalmazza.

                  Nézzük azonban, milyen változásokat hozott a II. világháborút követő időszak a térképi ábrázolás területén!

                  A tengerfenék-domborzat atlaszkartográfiai ábrázolásában a „Morskoj atlas” 1950-es megjelenése nyitott új fejezetet (Gierloff-Emden, H. G., 1980). Jóval később, 1968-ban, Dietrich, G. —Ulrich, J. „Atlas zur Ozeanographie” című munkája a következő említésre méltó állomás, amelynek óceáni térképlapjait változatlanul vette át az 1970-ben megjelent Arnold Hanle szerkesztette „Meyers Grosser Weltatlas”, s ezzel igen korszerű, német nyelvű, a nagyközönség számára készített atlasz látott napvilágot (Gierloff-Emden, H. G., 1980). Említést érdemel az „Atlas okeanov” című atlaszsorozat is, amelynek első két kötete az 1974-ben megjelent „Tihij okean” és az 1977-ben kiadott „Atlanticeskij i Indijskij okeany” igen gazdag, részletekbe menő ábrázolást nyújt, de különösen a harmadik kötete, amely 1980-ban került kiadásra, a „Severnyj Ledovityj okean” jelentős igazán az előzőkhöz viszonyítva korszerűbb, lemeztektonikai szemléletet is tükröző ábrázolásmódja miatt. Megemlítjük az 1983-ban megjelent „The Times Atlas of the Oceans”-t, amely az első olyan atlaszt. Hiányosságai ellenére ez az első atlasz, mely az általunk is alapanyagul választott GEBCO-ra épült. Áttekintőtérkép jellegű óceánlapjai az 5. kiadásának mélységvonalrajzát adják egyszerű kicsinyítéssel, gyakorlatilag generalizálás nélkül (!), kiemelve a 200, 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 és 6000 m-es mélységvonalakat. (Itt csak azokat az atlaszokat említettük, amelyek — ismereteink szerint — újat hoztak a világtenger mélységvonalas és/vagy mélységiréteg-színezésű ábrázolásában, de nem soroltuk fel azokat sem — hogy csak egyetlen példát említsünk: The Mitchell Beazley Atlas of the Oceans 1977-ből —, amelyek egy-egy kisebb területre adnak a korábbiakhoz képest haladó mélységábrázolást.)

                  A kézitérképek, térképsorozatok[19] közül — ismét csak az általunk ismerteket véve figyelembe — említésre méltók Bruce C. Heezen és Marie Tharp fiziografikus térképei, (11. ábra), a „The Floors of the Oceans” című sorozat (pl. „Physiographic Diagram of the South Atlantic Ocean”, 1961, „...Indian Ocean”, 1964, „...North Atlantic Ocean” (Revised), — 1968, „...Western Pacific Ocean”, 1971), és az ezek alapján szerkesztett “festett” óceán- és tengertérkép-sorozat (amelynek lapjait Heinrich C. Berann festette és Leo J. Boberschmidt szerkesztette, , s a “National Geographic Magazine” mellékleteként jelentek meg az 1960-as évek második felétől („Indian Ocean Floor” 1967. okt.; „Atlantic Ocean Floor” 1968. jún.; „Pacific Ocean Floor” 1969. okt.; "Arctic Ocean Floor” 1971. okt.). Ez utóbbiak alapján több feldolgozás is napvilágot látott, közöttük egy a Kartográfiai Vállalat terméke, és 1985-ben jelenik meg (12. ábra). Nem tekinthetjük ezeket “térképnek” a szó pontos értelmében[20].Hangsúlyoznunk kell azonban óriási szemléletformáló hatásukat, tekintettel széleskörű elterjedtségükre. Általuk kezd megszűnni a — mondhatjuk — évszázadok óta rögződött szemlélet az óceán- és tengerfenék egyhangúságáról, változatlanságáról. (Számos atlasz, köztük természetesen a „National Atlas of the World” [71] is átveszi ezt az ábrázolást, amely szemléletességével a biztos sikert garantálja. A “Magazine Atlas” [71] új kiadása a „madártávlati”, perspektív ábrázolásról áttér — a szárazföldi domborzatábrázolás fejlődése során is tapasztalható „egyre magasabbról nézve” szemlélétét követve — a merőleges “rálátásra”, s ezzel a topográfiai pontosság növelését biztosítja.)

                  Jónak mondható — szemléletét tekintve(!)— a már említett „Severnyj Ledovityj okean” –ban [8c] megjelent térképmelléklet, (címe: Reljef dna Mirovogo okeana 1980), de ábrázolása nem eléggé részletes. Ennek oka egyrészt a Tanaka által kidolgozott ún. módosított szintvonalrajz adaptációja[21] a mélységvonalas ábrázolásra, másrészt ennek folyományaként a falitérkép durvaságú jelkulcs, (amellyel az igen precíz illesztési követelményeket támasztó ábrázolásmód esetleges pontatlanságait igyekeztek csökkenteni.) Az említett okok miatt ezen a térképen az egyes objektumok méreten felüli ábrázolása már olían nagymérvű, melynek alkalmazása erősen megkérdőjelezhető (13. ábra)! Itt kell megemlíteni a “General Bathymetric Chart of the Oceans” (Röviden GEBCO) térképsorozatot (14. és 15. ábra), amellyel — tekintettel arra, hogy gyakorlati munkánk során elsődleges alapanyagként használtuk fel — kissé részletesebben foglalkozunk. A 3.1. fejezetben utaltunk már arra, hogy a GEBCO kiadások körül is sok az ellentmondás az irodalomban[22].

                  Nézzük, mit ír pl. [22a] ezzel kapcsolatban!

“Az 1. kiadás 1904-ben, New York-ban a 8. Nemzetközi Földrajzi Kongresszus elé került.” —(A szelvények zömére ez igaz lehet. A komplett kiadásra nem!)— “A 2. kiadást még I. Albert befejezte, de azután a teljes szerkesztési munkát átvette az International Hydrographic Bureau...“— (Mint tudjuk I. Albert 1922-ben meghalt. Így az I. Alberttel kapcsolatos állítás legfeljebb a szerkesztési munkákra vonatkozhat, hiszen adataink szerint a 2. kiadás több szelvénye csak 1930 novemberében jelent meg.) — „A 3. kiadás 1955-ben fejeződött be.“ (Legföljebb bizonyos sarkvidéki szelvények kivételével.) —„A 4. kiadás első két szelvényét 1967-ben adták ki.“— (Hiányos adataink ellenére sem lehet pontos ez az állítás!) Érdekes lenne ezt a játékot folytatni, de nem sok értelme lenne... Fogadjuk el inkább azt a tapasztalatot, hogy a többi forrás sem ellentmondásmentesebb.

                  Az 1903-ban meghatározott szelvényezési rendszert, amely az első négy kiadás alapjául szolgált, a 16. ábrán mutatjuk be. Az első négy kiadásban az egyes szelvények megjelenési időpontját pedig a IV. táblázat tartalmazza. (Utóbbinál forrásként a számunkra elérhető régebbi kiadású GEBCO-szelvények adatai szolgáltak — a 4. kiadással bezárólag ugyanis az egyes szelvényeken feltüntették az előző kiadások megjelenési (vagy lezárási?!) időpontját —, illetve egy 1961 és 1966 között kiadott[23] áttekintőtérképen szereplő, megjelenésére vonatkozó adatok.)

                  A 17. ábra az 5. kiadás új szelvényezési rendszerét, az V. táblázat az ehhez tartozó megjelenési dátumokat tartalmazza.

                  E kis térképtörténeti kitérő után kanyarodjunk vissza eredeti gondolatmenetünkhöz:

                   A Nemzetközi Geofizikai Év után — napjainkig — nem volt ilyen méretű nemzetközi összefogás. Tudományos téren is a “kisvállalkozások” korát éljük, úgy tűnik. Ezek a “kisvállalkozások” természetesen nem zárják ki a nemzetközi tudományos együttműködés lehetőségét. Erre számos példa idézhető a Nemzetközi Geofizikai Év utáni időszakbólis. Különösen a legutóbbi években azonban részben a gazdasági, részben a politikai válság következtében — a méreteket tekintve — csökkent a tudományos együttműködés. Nem mintha a kutatókedv csökkent volna, hiszen hosszú lenne felsorolni akár csak a jelentősebb kutatási programokat is… Néhány példát említünk csupán, hangsúlyozzva azt, hogy a rendelkezésünkre álló irodalom alapján nagyon nehéz “rendet teremteni” az 1960 és 1980 közötti időszak kutatásai sorában. A témát érintő átfogó kiadványok ([42], [74], [100] stb.) előszeretettel sorolják föl a sokféle programot, számos irodalmi hivatkozás, utalás található bennük (főleg cikkekre), tényleges információt azonban alig közölnek, legtöbbször még a kutatás idejét sem rögzítik, nemhogy a programok célját és eredményeit részletesebben elemeznék…

                  1959 és 1965 között intenzív kutatás folyt az Indiai-óceán területén. Ennek szervezése a NGÉ idején kezdődött, s ez még 23 nemzet koordinált tevékenységét jelentette 40 kutatóhajó bevetésével összesen 180 útvonalon, az akkoriban legkevésbé ismert óceán területén [14], [15], [34], [73]. Számos atlasz — közötük [41] és [105] — foglalta össze a kutatási eredményeket [73].

                  Megállapítható, hogy az 1960-as évektől a tengerkutatásban új irány jelentkezett igen erőteljesen: előtérbe kerültek a komplex geológiai-geofizikai kutatások is[24]. Ezt jelzi a Mohole Project kudarca után szervezett 1964-ben induló JOIDES (Joint Ocenographic Institutions Deep Earth Samoling) program, amely néhy USA-beli intézet (Scripps, Woods Hole, Lamont és Institute of Marine Science at the University of Miami) együttműködése a National Science Foundation támogatásával. 1965-ben Florida partjainál hajtották végre az első kísérleti fúrást. Ez a kutatási irányzat gyorsan fejlődött.  A JOIDES “társa” az 1968-tól induló DSDP (Deep-Sea Drilling Project )[25]. A sikereket bizonyítja a nemzetközi együttműködéssé bővülése a programoknak, 1975-től 6 ország részvételével. IPOD (International Programme of Ocean Drilling) néven amerikai, angol, nyugatnémet, francia, japán és szovjet összehangolt kutatások kezdődtek [15], [42], [73].

                  Egy másik programsorozat része a TAG (Trans-Atlantic Geotraverse) Project az 1960-as években az International Upper Mantle Project alatt az USA-n keresztül készített Transcontinental Geophysical Survey kutatási területéhez csatlakozó öv geológiai, geofizikai, geokémiai (gravitáció és mágneses anomáliák, hőáram, szeizmicitás, üledékek, vulkanizmus stb.) vizsgálatát tűzte ki céljául [94].

                  Az 1970-es évektől kezdődően újabb irányzat is jelentkezett: napirendre kerültek olyan programok, amelyeknek célja a hidroszféra és az atmoszféra kölcsönhatásának, a közöttük lejátszódó energiakicserélődési folyamatok, a vertikális és horizontális áramlások vizsgálata stb. A GARP (Global Atmospheric Research Programme) kapcsolja össze ezeket a kutatásokat (BOMEX, GATE, ANTEX, JASIN, STREX[26] stb.) [42], [73], [74], [100]. Ezekkel nem foglalkozunk, hiszen a fenékdomborzattal, annak megismerésével még áttételes kapcsolatuk sincs.

                  Az 1971—1980 közötti időszakban szervezett IDOE (International Decade of Ocean Exploration) széles körben elfogadtatta azt a tényt, hogy a “pusztán” tudományos célú kutatások is igen fontosak mind a tengeri erőforrások gazdasági feltárásában, mind pedig az enberitevékenység környezetre gyakorolt hatásának megértésében [73].

                  A már előzőleg is működőkön túl, nemzetközi szervezeteksora jött létre az 1960-as évek elejétől a programok szervezésére, koordinálására, illetve finanszírozására. Ezekkel részletesen [42] és [73] foglalkozik.

                  Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy a II. Világháborút követő, de különösen az 1960 utáni időszak kutatásai igen szerteágazóak mind a kutatási témákat, mind a területeket illetően. A vizsgálatok kiterjedhettek az egész Földre (IGY), óceánok (IIOE) vagy óceánrészek (NORPAX) tanulmányozására, de egészen kis területek részletes kutatására is szerveztek expedíciókat. Ezek egyike a FAMOUS (French American Mid-Oceanic Undersea Survey), amellyel kissé részletesebben is foglalkozunk. Választásunkat az indokolja, hogy az óceánközépi hátságrendszer helyes ábrázolása minden térkép(mű) sarkalatos pontja, s a FAMOUS éppen e terület kutatását tűzte ki célul. (E program eredményeinek alábbi vázlatos összefoglalása talán inkább a morfológiai fejezetbe illene. Hogy mégis itt tárgyaljuk, annak oka az, hogy hangsúlyozni szeretnénk: a földtudományi kutatások is hozhatnak felhasználható eredményeket a térképészek asztalára!)

                  A program végrehajtására 1973—1974 folyamán került sor francia részről, két merülőhajó segítségével (Archimčde, Cyana). A FAMOUS Project volt az első lehetőség a földtudományokkal foglalkozó szakemberek számára, hogy részleteiben tanulmányozzák az akkréciós lemezszegély[27] egy aktív részét. A kutatók több, mint 200 órát töltöttek 2500 m mélységben a riftvölgy fenekén: tanulmányozva, mintát véve és fényképezve azt a zónát, ahol a vulkanikus és tektonikus folyamatok hatására néhány százezer év alatt több, mint 3 km széles, új óceáni kéreg alakult ki. A két francia merülőhajóból kb. 10 000 felvételt készítettek (5. ábra). Közvetlenül az ő kutatási területük mellett, attól délre helyezkedett el az amerikai merülési övezet, ahol az „Alvin” tevékenykedett… A francia kutatási terület az Azori-plató legdélnyugatibb nyúlványának közelében fekszik, a 36°30’ és 37°00’ északi szélesség, valamint a 33°00’ és 33°20’ nyugati hosszúság között (18. ábra), olyan területen, ahol a központi repedésvölgyhöz viszonyítva az Amerikai-lemez 0,7 cm/év, az Afrikai-lemez pedig 1,3 cm/év sebességgel távolodik, azaz a két kontinens egymáshoz viszonyított távolodási sebessége — mely azonos az új óceánfenék képződésének mértékével — 2,0 cm/év. A fenti zónán belül három kisebb területet (2-59.ábra) jelöltek ki a részletekbe menő vizsgálatok elvégzéséhez: a riftvölgy és a transzformvető  egy-egy szakaszát, valamint a kettő metszéspontjának környezetét [3. a), b), c) ábra].

                  A lemezszegély ezen a területen 20—45 km hosszúságú riftvölgyszakaszok sorából áll, amelyek kb. 20°-nyira hajlanak el K-re az É-i iránytól. A transzformvetők riftvölgyek közé eső darabjai 15—20 km hosszúak, és a riftvölgyre merőlegesen, az elméleti szétsodródási iránynak megfelelően helyezkednek el.

                  A riftvölgy 30 km széles és 1,5 km mély, nagyjából U-alakú mélyedés, amelynek tengelyzónája — a vulkanikus és a tektonikus aktivitás fő öve — kb. 3 km széles a tanulmányozott területen. („Belső-fenék”-nek nevezték el.) A riftvölgy oldalait a maximális mélység tengelye felé néző nagy lépcsők sora alkotja (19. ábra). A „Belső-fenék” kőzeteiből vett minták kora a néhányszor tízezer évet nem haladja meg, a legfiatalabb — mely kevesebb mint 3000 éves — a tengelyen elhelyezkedő vulkánról (a „Mont de Vénus”-ról) származik, míg a „Belső-feneket” határoló falak kora 200 000 év körülinek adódott. A vizsgálatok arra mutattak, hogy a „Belső-fenék” teljes szélességében húzófeszültség hatása alatt áll, amely néhányszor tíz méter hosszú és néhányszor tíz cm-től néhány méter szélességig terjedő, nyitott hasadékok mentén töri szét újra meg újra a frissen kialakult kérget. Ezek a hasadékok a riftvölgy irányában helyezhednek el. A hőárammérések éppúgy, mint a geokémiai és petrológiai vizsgálatok erősen azt sugallják, hogy kis mélységben olyan magmakamra helyezkedik el a „Belső-fenék” alatt, amelynek „csúcsa” a tengely közelében van.

                  A transzformvető 8 km széles, nagyjából szimmetrikus V-alakú völgyet képez (20. ábra). Ennek a kb. 3 km szélességű mélyebb, tengely menti szakaszát vizsgálták tüzetesebben. Az ezen a zónán belül található „Fő-mélyedés”-t — amely csak 550 m széles és több mint 100 m mély (a környezethez viszonyítva) —, „váll”-ak különítik el a völgy többi részétől. A morfológiai vizsgálatok azt mutatták, hogy a horizontális elcsúszások e keskeny „Fő-mélyedés” mentén következnek be. A transzformvető vizsgált szakaszán két helyen is megfigyeltek hidrotermális lerakódást, amelyben vas-mangán konkréciók, vas- és mangánoxid tartalmú anyag (kevés nikkel, réz, kobalt és cink tartalommal) fordult elő.

                  A riftvölgy és a transzformvető „metszéspontjá”-t egy hatalmas, kb. 3,5 km sugarú, durván kör alakú, 300—400 m mély depresszió jelöli, mely egyben a FAMOUS-terület legmélyebb zónája is (18. ábra). A leginkább szembeszökő képződmény ezen a területen egy K—Ny-i irányú, a 36°57’ É-i szélességen fekvő 100—130 m magas fal, amely tektonikusan aktív, és amelyik Ny-on, a 33°11’ közelében, 1,5 km távolságra az akkréciós tengelytől hirtelen megszűnik, azt sugallva ezzel, hogy az akkréció fő zónája 1,5 km széles [7].

                  Hasonló eredményeket hoztak az amerikai kutatások is a FAMOUS-területtől délre, az „Alvin” fedélzetén [18], és a legújabb szovjet vörös-tengeri expedíciók az ottani riftesedéssel kapcsolatban [9].

 

 

 



[19] Természetesen nem foglalkozunk itt az (5—)10 000 000-nál nagyobb (pl. 1: 1 000 000-s, 1: 250 000-s, 1: 50 000-s) méretarányú térképsorozatokkal, amelyek vagy nem fedik le a világtenger egész területét, vagy pedig az óriási méretarány-különbség miatt a kis méretarányú térképek szerkesztésénél gyakorlati alapanyagként szóba se jöhetnek.

[20] Térkép: A Földön és más égitesten vagy a világűrben található természeti és társadalmi típusú tárgyak és jelenségek sík, a méretarány szerint kicsinyített, generalizált, magyarázó ábrázolása [56].

[21] Az adaptáció nem új! Több, Japánban készült térkép (pl.: Hydrographic Department of Japan: „Chart 6901“) is alkalmazta már korábban [96a].

[22] Ez a kérdés ugyan nem lényegbevágó a tengerfenék-domborzat ábrázolása szempontjából, mégis kár lenne tudomást sem venni az ellentmondásokról.

[23] A kiadás pontos dátuma nem ismert. Mivel azonban az 1966-os decenberi szelvényeket nem, de az 1961 júliusában megjelent szelvényt még említi, csak a fenti időpontok között adhatták ki.

[24] Ezek nem rontják, inkább javítják a fenékdomborzat megismerésének „esélyeit“. A legtöbb ilyen jellegű kutatás során — pl.: a tengeri mélyfúrásokkal, vagy a geofizika szakterületén belül a gravitációs, mágneses, szeizmikus szelvények mérésével egyidőben — szükségképen sor kerül mélységmérésekre, illetve óceánfenék-profilok meghatározására is (lásd pl.: [78] és [94]).

[25] Célja szintén fúrómagminták felszínre hozatala az óceánfenékről a földkéreg eredetének és mozgásának meghatározásához. Főszereplője a Glomar Challenger fúróhajó [100].

[26] BOMEX—Barbados Oceonographic and Meteorological Experiment,

GATE—GARP Atlantic Tropical Experiment,

ANTEX—Air-Nass Transformation Experiment,

JASIN—Joint Air-Sea Interaction Project

STREX—Storm Transfer and Response Experiment.

[27] Az e részben előforduló földtudományi szakkifejezések értelmezésére a 4. fejezetben kerül sor.