4.1.2.    Hazai áttekintés

 

Az előző fejezetben tárgyalt nemzetközi kitekintés során láthattuk, hogy bizonyos esetekben egy-egy atlasz valamely atlasztípusba történő besorolása esetleges, ezért a hazai áttekintés az atlaszok megjelenésének időrendi sorrendjét követi. Nem törekszünk – a magyar atlaszkiadás gazdag termését figyelembe véve nem is törekedhettünk – teljességre. Csupán a legfontosabbnak vélt munkák hosszabb-rövidebb ismertetésére szorítkoztunk. A fejezet végén viszont – mintegy ezt a fogyatékosságot csökkentendő – az elmúlt közel fél évezred magyar atlaszainak sokkal gazdagabb felsorolását adjuk közre.

                 

4.1.2.1.          Atlaszaink a 18. század végéig

 

A magyar atlaszkiadás előfutárának tekinthető Honterus János 1534-ben megjelent – több kiadást is megért – Rudimenta Cosmographica című munkájához mellékelt térképgyűjteménye. A világviszonylatban is elismert műről Nordenskjöld Periplusában kimondja, hogy „ez az első modern, nem ptolemaios-i térképeknek nyomtatott gyűjteménye” (idézi: Fodor F. [1952]).

 

Hevenesi Gábor (1656–1717) műve, a Parvus Atlas Hungariae sive Geographica Hungariae in 40 tabellas divisae descriptio... M.DC.LXXXIX. Viennae Austriae, Typis Leopoldi Voigt. [Magyarország kisatlasza, azaz Magyarország 40 táblára osztott földrajzi leírása... 1689, Ausztria, Bécs, Leopold Voigt nyomdája] – amelyet három évvel Buda visszafoglalása után szerkesztett a szerző – a magyar kartográfiában az első zsebatlasz, de világviszonylatban is egyike a legkorábbiaknak. Említésre érdemes, hogy a bekötött atlasz gerincén az „ATLAS REGNI HUNGARIAE.” cím szerepel. Latin nyelven megírt munka.

 

A bevezető részt követő, A térkép szerkezete és használata című fejezete révén joggal mondhatjuk, hogy ez az első magyar – ábrákkal illusztrált, a térkép lényegét bemutató – vetülettani mű is egyben, ahol az atlaszban szereplő térkép vetületének ismertetése mellett magyarázatot kapunk a földrajzi szélesség és hosszúság (a földrajzi koordináták) fogalmára, s több kezdőmeridiánt is felsorol a szerző. (Az atlasz térképlapjain az Azori-szigetektől számítja a földrajzi hosszúságot.)

 

Röviden ismerteti Magyarországot és tartományait. Erdély nélkül, de a szerémségi területeket tárgyalva számba vesz 50 magyar vármegyét, a püspökségeket, 31 szabad királyi várost, a prépostságokat és az apátságokat, „...végül 2605 helység koordinátajegyzéke..., a 2605 helység földrajzi szélességét és hosszúságát feltüntető táblázat ... nem csak a magyar térképészetben, de abban az időben az egész világon egyedülálló! A névjegyzéket 121 folyó és tó felsorolása egészíti ki „ (ifj. Barta L., 1983). Valószínű, hogy ezeket „saját térképének megrajzolása után arról mérte le és foglalta táblázatba” (Fodor F., 1952). Ez az Index egyben az első hazai névmutató is, mert a helységnév mellett a koordinátákon túl tartalmazza annak a térképlapnak a számát is, ahol az adott település megtalálható! (Talán itt érdemes megemlíteni, hogy a vetülettani ábrákat tartalmazó lappár, illetve az áttekintőtérkép hátoldalára nem, de a 38 térképlappár hátoldalára nyomtattak szöveget.)

 

A folyók és tavak jegyzékét követően végül a Bécs–Buda, Buda–Belgrád, Belgrád–Konstantinápoly útvonalakon a közbeeső állomások közti távolságok felsorolásával zárja a mű szöveges anyagát az atlasz készítője.

 

Az atlasz 38 db 119 x 145 mm-es álló formátumú térképen ábrázolja Magyarország területét oly módon, hogy É–D-i irányban 5 sorba, K–Ny-i irányban 8 oszlopba rendezi azokat, azaz egy szelvényezett térképműről van szó. A térképlapokat félbehajtva kötötték az atlaszba. (Így 59,5 x 145 mm-es mérete révén egyben az első magyar zsebatlasz is!) Amíg Ny-on Bécs, K-en Gyulafehérvár, addig É-on Brod, D-en pedig Szabács határozza meg az atlaszban ábrázolt terület hozzávetőleges a kivágatát. Az egymáshoz illesztett lapok egy 952 x 725 mm-es kb. 1 : 1 500 000 méretarányú térképet adnak ki, amelynek a jobb alsó sarkába eső oldalpár gyakorlatilag már nem magyar területet tartalmazna, emiatt nem is szerepel az atlaszban. (Ezért van 38 oldal az elméleti 5 x 8 = 40 helyett.) Az előbbiekben említett 38 db atlasztérképet megelőző Mappa universalis Hungariae című áttekintőtérképen így a 39–40. oldalpár helyén Magyarország címere szerepel. Az áttekintőtérképet két oldalán egyébként is címerekkel díszíti a szerző ( . ábra).

 

Hevenesi méretarányt nem ad, csak mértéket: 20 olasz = 5 német = 4 magyar mérföld = 54 mm. A fokhálózatot sem rajzolja meg, csak a térképek szélein jelöli a beosztást. A térképek É–D-i tájolásúak ( . ábra).

 

Mivel a mű röviddel a török időket követően készült, igen valószínűnek tűnik, hogy nem saját felmérések, hanem más térképek alapján szerkesztette atlaszát a szerző. A koordináták pontossága azonban jobb, mint elődei térképein (pl. Laziusén, ahogyan ezt Fodor F. [1952] kimutatta), tehát nem azok egyszerű másolása, átszerkesztése, hanem az adatokat javította egyéb források (talán egyes települések közötti utazási idők) alapján.

 

Fallenbüchl Zoltán kutatásaira is hivatkozva ifj. Bartha L. (1983) megállapítja, hogy a török elleni háború illusztrálására Párizsban 1687-ben kiadott, eredetileg Marco Vincenzo Coronelli által készített, majd Jean Nicolas Tillemon du-Tralage által kiegészített és Jean-Baptiste Nolin által rézbe metszett térképlapokon nyugszik az atlasz térképanyaga, de „a díszes de némileg áttekinthetetlen ábrázolást – a lényeges vonások megtartásával – egyszerűsítették és így könnyen kezelhetővé tették...”

 

A mű finom rajzolatú rézmetszésű térképei elütnek minden korábbi magyar kartográfiai alkotástól. Az egyes lapok rajza tiszta, áttekinthető, írásképe kifogástalan. Helyneveinek írásmódja azonban nem következetes. A magyar helységneveket gyakran németes alakjukban (pl. Debreczin), más településeket latinos formában ad meg (pl. Claudiopol). Pontozott vonallal ábrázolt vármegyehatárok; tiszta rajzolatú, árnyékolt, ritkás halmokkal vagy fákkal jelzett erdőkkel megjelenített hegységek; karikákkal, váracskákkal jelölt települések; a legjelentősebb várak alaprajzszerűen; a patakok egyvonalas, a folyók kétvonalas, a folyamok alaprajzhasonló, kontúros sodorvonalazásos ábrázolással és gazdag mocsárjelölés, és (főleg az ország nyugati részén) számos híd jelölése – ezek talán az atlasz legfontosabb jellemzői.

 

„Végeredményben joggal állapíthatjuk meg, hogy a »Parvus Atlas« korának színvonalán áll, a kisatlaszok fejlődésének pedig világviszonylatban is fontos mérföldköve” (ifj. Bartha L., 1983).

 

Hevenesi hagyatékában találtak rá a Mappae comitatum regni Hungariae című kéziratos megyeatlaszra. (Katalógusjelzete: „Mappae comitatum regni Hungariae. Collectio Hevenesiana Tom 91. Coll. Tyrnav. S. J. A°, 1765”) A mű 69 kéziratos – majdnem pontos abc-be rendezett – magyarországi vármegye- és kerülettérképet tartalmaz, vagyis az egész ország területét ábrázolja a 17. sz. szerinti helyzetben. A térképlapok vizsgálata alapján Fodor F. (1952) megállapítja, hogy azok „keletkezését a karlócai békét (1699) közvetlenül megelőző időre kell tennünk ... [de] Határozottan megállapítható, hogy a »Parvus Atlas« a későbbi. [Valamint, hogy] ... komoly alapja van annak, hogy az egész atlaszt Hevenesi munkájának tartsuk.”

 

A szerző arra törekedett, hogy egy-egy megyét – szűkebb környezetével együtt – egy-egy lapon ábrázoljon, így – értelemszerűen – a különböző megyék méretaránya nem azonos. Ha a megye alakja úgy kívánta, kiforgatta az É-i irányból (pl. Alsó-Fehér vármegye 45°-kal jobbra, Pest 90°-kal balra van elforgatva, vannak csupán néhány fokkal kiforgatott lapok is. „Mindebből nem támad zavar, mert a lapok szélén pontosan megrajzolja a meridiánok és paralellák irányát és a fokbeosztást” (Fodor F. [1952]).

 

Az 1721–1747 közötti időszakban keletkezhetett – amint azt a felhasznált papír vízjeleinek segítségével meghatározták –, az az Erdély atlasz, amely 26 színezett (közülük 5 nagyobb méretű, behajtott) kéziratos térképből áll. A magyar megyék, a székely és a szász székek szerinti tagolásban dolgozza fel Erdély területét. Ma még ismeretlen szerzője magyar lehetett, amit az ékezetes magánhangzók és a hosszú mássalhangzók használata jelez. A térképekhez kapcsolódó helységnévmutató tartalmazza a fontosabb központi településeket, megjelölve, hogy azok melyik oldal térképén találhatók. Ma még ismeretlen szerzője magyar lehetett, amit az ékezetes magánhangzók és a hosszú mássalhangzók használata jelez. Az atlasz mérete 380x490 mm (Szathmáry T. [1998]).

 

A 18. században a laponként megjelenő térképeket gyűjtötték össze, s ezeket összekötve atlaszba rendezték. Ilyen atlaszt adott ki Moll Bernát 1750 körül "Atlas Hungarias" címmel.

 

Knedinger András 1767 és 1779 között 120 térképet gyűjtött össze, és ezeket atlasz formájában adta ki.

 

        Kiss a század vízrajzi térképeit gyűjtötte össze és jelentette meg "Mappae Hydrographicae ad cognitionem et regulationem fluviorum Hungariae pertinentes" címmel.

 

        1789-től (Stegena) A 19. század első éveiben jelent meg egy nagyobb térképmű, amelyet Korabinszky János Mátyás készített "Atlas Regni Hungariae portatilis" címmel. Az atlasz pontossága nem jobb Hevenesi "Parvus Atlas"-ánál. Fokhálózatot ő sem rajzolt. A hosszúságot Ferrótól számította. Helyneveit németesítette. Előrehaladás viszont az, hogy a nemzetiségi területeken a helyneveket több nyelven is megírta. – Metszése finom, tiszta és szép.

 

        Görög Demetert kedvező körülmények irányították az atlaszkiadás felé. 1811-ben jelentette meg "Magyar Átlás"-át. Ez az egyetlen magyar atlasz, amely kezdő meridiánként a budai meridiánt használja. Korabinszky atlaszánál mégis összehasonlíthatatlanul jobb és teljesebb. Sokáig volt forgalomban; 1848-ban új kiadásban látott napvilágot, de még 1860-ban is kiadták. Az első értékes magyar megyeatlasz, amely magyar földmérők munkájából született.

 

 

4.1.2.1.   A 19. században születő atlaszaink

 

        Budai Esaias 1797-ben néhány togatus diákkal történelmi és földrajzi atlaszokat rajzolt, rézbe véste [metszette] és kinyomtatta. Atlaszai:

1800 – "Oskolai Uj Átlás az alsó classisok számára",

1801 – "Ókori Atlas",

1804 – "Oskolai Magyar Uj Atlas".

Visszatért a ferrói kezdőmeridiánhoz, sem mértéket, sem méretarányt nem adott. Rajza kezdetleges, össze sem hasonlítható elődei munkáival.

 

        Budaiék iskolai célokra való munkálkodásától eltekintve, hazánkon kívüli területeket, egész Európát ábrázoló atlasz szerkesztésére Karacs Ferenc előtt nem vállalkozott senki. Európai atlaszunk minden eddigi idők legnagyobb térképmetszőjének munkálkodásából született meg. 1834-ben kezdte lapjait kibocsájtani, az utolsó lapot 1838-ban halála zárta le. Az atlasz címe "Európa Magyar Atlasa". Felhasznált különböző földrajzi atlaszokat – ezt a laponként más-más kezdőmeridián mutatja -, de atlasza maga bizonyítja, hogy önálló magyar szellemi munka eredménye is. Pesti térképmetsző műhelyét jogosan tekintették az első magyar földrajzi intézetnek is. A XIX. század évtizedeire nagyszerű kartográfiai munkálkodása nyomta rá bélyegét [jellemezte]. Atlaszát még 1875-ben is kiadták, ami tanújele annak, hogy igen nagy volt a szerepe a kultúr[ális] életben. Kb. 31 térképet és atlaszt metszett rézbe.

 

        Idegen származású katonák is szerkesztettek magyar nyelvű atlaszokat. Ilyen volt pl. Greipel Edvárd 1817-ből való "Magyar Nemzeti Atlas"-a.

 

        Újabb alkotás csak 1840-ben jelent meg: Grimn Vince kiadta iskolai atlaszát. Ugyanebben az évben kezdte el munkáját Bucsánszky Alajos, aki az egész világra kiterjedő atlaszt bocsájtott ki [az egész világot bemutató].

 

        Vállas Antal 1845-ben jelentette meg művét, melyet Bécsben kőre metszettek és ott is nyomtak. Címe: új kézi és iskolai atlasz, mind földirati, mind satatisztikai jegyzetekkel megtoldva. újságolvasók és tanulók számára." Az előtte megjelent magyar atlaszokhoz képest nagy haladás mutatkozik benne [t mutat]. Pest, Buda és Fiume alaprajza elsőnek itt jelenik meg. Az atlasz statisztikai tartalmának szempontjai megfelelnek a későbbi modern statisztikai atlaszokénak.

 

        Az abszolutizmus idején nagy számban jelentek meg iskolai atlaszok. Jelentősebb alkotás azonban alig akad közöttük; külföldről áradtak be, s legfeljebb egy-egy magyar tanár adta hozzájuk nevét átdolgozóként.

 

        Még a szabadságharc előtt (1843) jelent meg, de főleg a szabadszágharc után terjedt el Fényes Elek munkája: [a] "Közönséges kézi iskolai atlasz". Nem eredeti magyar munka, a lapok kézi színezésűek.

 

        Az abszolutizmus legsötétebb napjaiban készülhetett "Földrajzi iskolai atlás 31 abrosszal Gymnasiumok, reál- s kereskedelmi tanodák számára készítette Kozenn Balas Gymnasiumi tanár", amely[b]en a térképek névrajza még át sincs írva magyarra.

 

        Ugyancsak az abszolutizmus legsötétebb napjaiban, még kizárólag német helynevekkel jelent meg másik műve: [a] "Földrajzi atlasz a magyar királyság tanodái számára", amely 1875 után újból napvilágot látott.

 

        1857-ben Geibel Ármin kiadásában jelent meg [a] "Földrajzi kézi atlasz tanodai és magán használatra alkalmazta Dr. Szabóky Adolf kegyesrendi tanár", amely csupán Flemming Károly atlaszának magyarított változata. Névrajzának magyarra való átírásán kívül nincs benne magyar szellemi munka. Magyarországi lapját Szabóky Adolf készítette. Ez a lap nagyon kezdetleges, és össze sem hasonlítható a vele egy időben forgalomban lévő Vállas-atlasszal.

 

        Voltak névtelenül vagy idegen névvel forgalomba került iskolai atlaszok is. Ezek többnyire évszám nélküliek. Kettőt említek meg:

1. "Iskolai atlás a' legújabb földtudományok, a' földleírás minden iskolai könyveihez és Grimm iskolai fal-földabroszához alkalmazva",

2. "Általános Földrajzi Atlasz a legújabb földrajzi ismeretek és térképek után népiskolai használatra összeállítva".

 

        Gönczy, Kogutowicz Manó és Hátsek kartográfiai munkásságához szorosan hozzátartozik az első magyar térképészeti intézet megszületése. Ezt az intézetet 1854-ben alapították, s Posner Lajos Károly nyomdája volt. Ezzel a litográfiai intézettel elérték azt, hogy a térképeket itthon sokszorosították.

 

        A térkép iskolai használata is nagyobb lendületet kapott, amikor Gönczy Pál vette kezébe az oktatásügyi minisztérium irányítását. Gönczy először egy megyei térképgyűjtemény rajzolására lépett kapcsolatba Kogutowicz Manóval. Céljuk az volt, hogy az iskolák szükségleteit kielégítsék; mivel a népiskolai földrajzoktatás a megyék oktatásán alapult, megyei atlaszt jelentettek meg "Magyarország megyéinek fali és kézi térképei" címmel. Az atlasz készítése 1890-ben fejeződött be, és 73 megyetérképet és 20 várostervrajzot tartalmaz. Magyar térképen itt találkozunk először azzal a törekvéssel, hogy a domborzatot a morfológiai viszonyoknak megfelelően ábrázolják.

 

        1873-ban Ribáry Ferenc szerkesztette a "Földrajzi atlasz középtanodai használatra" [c. művet]; 1874-ben Hunfalvi János már a főiskolai oktatásra is gondolt és "Magyar kézi atlasz"-t szerkesztett. Stieler iskolai atlaszát Gönczy Pál fordította magyar nyelvre. Csak a szükséglet betöltésére szolgált. 1881-ben Homolka József átdolgozta Ribáry atlaszát, amely ezután Ribáry–Homolka atlaszként volt forgalomban. Homolka ugyanebben az évben adta ki első atlaszát "Nagy Magyar Atlasz" címmel.

 

        Gönczy Pál, Homolka József, Hátsek Ignác erőfeszítései sem tudták kiszorítani hazánkból, még kevésbé az iskolákból az idegen eredetű atlaszokat. Ezekből egész sereg jött be az országba. Ilyen volt 1875-ben a Jausz György kiadásában megjelent "Grosser geograph Schulatlas", amelyet egy évvel később magyarul is közreadott, majd később történelmi atlasszal kombinált. 1877-ben a középfokú iskolák számára Cherven Flóris lefordította és kiadta Lange Hendrik berlini atlaszát "Kisatlasz" címmel. Ezt követte 1878-ban Gönczy–Hunfalvi Schneider német atlaszának magyar kiadása. 1884-ben Kozma Gyula folyatta a sort, aki a Diercke-féle német atlaszt fordította magyarra. Ez igen sokáig volt forgalomban, s néhány önálló magyar térképet is tartalmaz.

 

        1880-ban Rautmann Frigyes Kiadó Hivatala megjelentette "A magyar szent korona országainak megyei térképei"-t atlasz formájában.

 

        Atlasz atlaszt követ, de nincs összhang atlasz és tankönyv között. Nem is lehetett, hiszen a tankönyvek magyarok, az atlaszok pedig németek. A szaktanárok elégedetlenkedtek. Követelték: ne hanyagolják el az elemi iskolák és az új polgári iskolák szükségleteit. A szaktanárok igényeinek kielégítésére megjelent Kogutowicz–Gönczy "Kis atlasz megyei térképekkel az elemi iskolák III. osztálya számára. Kozma is e cél szolgálatába állt, és a polgári iskolák igényeit igyekezett kielégíteni. 1890-ben jelentette meg az Iskolai atlasz a polgári fiú-, polgári és felsőbb leányiskolák számára" című kötetet, amely csak címében új, tartalmában nem változott.

 

        Kogutowicz Manó mögött már figyelemre méltó térképészeti munkásság állott, amikor 1890-ben sikerült Csáky Albin, akkori közoktatásügyi minisztert meggyőznie, hogy szükség van magyar kartográfiai intézményre. Támogatásával azután 1890-ben megalapította az intézetet, amely kezdetben a bécsi Hölzel Ede cég fiókvállalata volt. Két év múlva – Hölzel halála után – a budapesti intézet önállósította magát "Kogutowicz és Társa" cégnév alatt. Sokrétű tevékenységet fejtett ki. A milleniumra már egész sereg atlaszsorozatot, falitérképet, földgömböt állított ki, és elnyerte a milleniumi nagy érmet. Kiadványai 1900-ban nemzetközi elismerésben is részesültek. 1901-ben Magyar Földrajzi Intézet RT-gá alakult át.

 

        Kogutowicz Manó 1908-ban halt meg, az intézet vezetése fia kezébe került. Az első világháború idején kiesett a vezetés Kogutowicz Károly kezéből, az intézet – a szellemi és anyagi vezetés egyaránt – a Franklin Társulat irányítása alá került.

 

        1945-ben lezárult az a liberális korszak, amikor a térképtervezők elsősorban haszonra törekedtek, a szakszerűséget viszont háttérbe szorították.

[Ez igaz, de mi jött helyette?]

 

        1950-ben a Földrajzi Intézet az Offset Nyomda keretében működött. Hanyatlásának okai:

a) az első [?] világháború után megalakult a Magyar Katonai Térképészeti Intézet, itt is szerkesztettek iskolai térképeket, de [értelem szerűen] nem ez volt a fő profilja.

b) Sok tudós [?] szerkesztett térképet, de tevékenységük nem volt centralizálva.

 

        Az első [?] világháború után megalakult Állami Térképészeti Intézet szerepe a Földrajzi Intézet szerepének módosulása következtében megnőtt.

 

        1952 júniusában felállításra került a Geodéziai és Kartográfiai Intézet, amelynek a későbbiekben az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal [ÁFTH] lett a főhatósága. Az intézet kartográfiai osztályát Takács József és Bognár Gábor vezette. Hézagpótló kiadványokhoz fogott (pl. GKI Kisatlasz).

 

        1954. december 1-jével bezárul az a korszak, amikor különböző kiadók egymással versengve adták ki atkaszainkat. A Kartográfiai Vállalat lett az atlaszok egyedüli kiadója (kivéve a tudományos eredményeket feldolgozó atlaszok[at], amelyeket tudományos intézetek is megjelentethettek). Jelentőségével, problémáival, feladataival e fejezet végén foglalkozom. Külön fejezetben tárgyalom atlaszkiadásait.

 

        Atlaszkartográfiánk termelése [termése] oly bőséges volt, hogy röviden és vázlatosan - bizonyos csoportosításban - ismertetem és értékelem az 1890 és 1954 között megjelent kiadványokat.

 

[Pozsonyi Mária: Atlaszkartográfia Magyarországon

Diplomamunka, Térképtudományi Tanszék, 1972

3. oldal 2. felétől a 16. oldalig]

 

 

Földrajzi (világ)atlaszok, gazdasági lapokkal

Kézi atlaszok

 

        Az egész Föld minden részét ábrázoló magyar atlasz még a XIX. században sem született meg. Kogutowicz Manó volt az első, aki teljes magyar atlasz [földrajzi világatlasz] szerkesztésére és kiadására vállalkozott: 1902-ben jelent meg "Teljes földrajzi atlasz a nagyközönség használatára" címmel, s 68 fő- és számos melléktérképet tartalmaz. Cholnoky Jenő néprajzi, klimatológiai lapokat szerkesztett. Ez a teljes atlasz a már jóval korábban megkezdett iskolai atlasz lapjaiból összegyűlt 44 térképet és 24 újabb - már iskolai célokon is túltekintő [-mutató] - lapokat tartalmaz. Ezeken az új lapokon ábrázoltak éghajlatot, növényzetet és ipari termelést. 1911-ben bővített kiadásban jelent meg. Nem másolata a külföldi atlaszoknak, hanem felfogásában, tartalmában is magyar alkotás. Az első magyar kézi atlasz, amelynek lapjait Greenwichtől számolják. [mármint a koordinátákat a lapokon.]

 

        1906-ban Lampler R. könyvkereskedése adta ki a "Nagy magyar atlasz"-t. [amely] Tematikus térképeket, névmutatót és csillagászati ismertetést [is] tartalmaz.

 

        A magyar kartográfia az 1910-es évek közepén még nem elégítette ki az igényeket nyugat-európai színvonalon. Ezt a színvonalat akarta elérni Teleki Pál és Kogutowicz Károly úgy, hogy az akkor legjobb külföldi atlaszt ültetik át magyarra, és ehhez készítenek színmagyar lapokat. Így Debes "Handatlas"-a lett a készülő "Világatlasz" alapja. 130 lapra tervezték, de csak 88 lap jelent meg. Az első világháború a Világatlasz füzeteinek kiadását megakadályozta, így kiadása abbamaradt.

 

        Az 1920-as és 1926-os év(ek)ben is jelenetek meg atlasz jellegű kiadványok. Ilyen volt a "Magyarország gazdasági térképeken" és a "Magyarország háború előtt és után gazdaságstatisztikai térképeken". Ezek célja az volt, hogy ismertessék hazánk gazdasági problémáit a nagyközönséggel.

 

        1926-ban hagyta el a sajtót a "Nagy Magyar Atlasz", amely a német Diercke-atlasz magyar átdolgozása. Csak néhány magyar vonatkozású lapot készítettek idehaza, a többit magyarítva vették át. 158 fő- és 257 melléktérképet tartalmaz, és teljes névmutató van hozzácsatolva. Sötét, kemény, telt színei német stílust mutatnak.

 

        A "Nagy Magyar Atlasz" után egy évvel jelent meg "Cholnoky földrajzi és statisztikai atlasza". Ez a bécsi Freytag-atlasz magyarra való átdolgozása, amelyhez magyar lapokat készítettek. A statisztikai rész magyar anyaga megfelelt a szükségleteknek.

 

        Hazánkban először 1937-ben, Halász Albert adott ki négynyelvű (angol, német, francia olasz) atlaszt, amely "Középeurópa államai"-nak gazdasági életével foglalkozik.

 

        Ugyanebben az évben az Állami Térképészeti Intézet vállalkozott egy gyökeresen magyar atlasz megjelentetésére, az "Á.T.I. Kisatlasz" kiadására, amely földrajzileírást, statisztikai adatokat és névmutatót is tartalmaz. Teljesen

önállóan felépített mű. Tudományos feladatokat is megoldott - a kor (legújabb) színvonalán. Ezzel a kiadással a magyar térképírás európai színvonalat ért el.

 

        A második világháború idején a kézi atlaszok szerkesztése szünetelt. Az első ilyen alkotás 1948-ban látott napvilágot Kéz Andor és Takács József szerkesztésében, "Bibliotheca Világatlasz" címmel, amelyet a gyakorlati szükséglet hívott életre. Gazdasági anyaga pontatlan, kartográfiai kivitelezése nem dícsérhető. Az atlasz értékét a kiváló névrajz emeli.

 

[Pozsonyi Mária: Atlaszkartográfia Magyarországon

Diplomamunka, Térképtudományi Tanszék, 1972

16. oldal 2. felétől a 20. oldalig]

 

 

Zsebatlaszok

 

        A XVII. és a XVIII. században egy-egy zsebatlasz jelent meg: Hevenesi "Parvus Atlas"-a és Korabinszky "Atlas portatilis"-e. A harmadik egy század múltán látott napvilágot, ezt a Stampfel cég "Földrajzi és statisztikai zsebatlasz" címmel készítette [el]. Ez is német atlasz magyarosítása volt.

 

        1909-ben Kogutowicz Károly szerkesztésében és a Magyar Földrajzi Intézet kiadásában jelent meg egy zsebatlasz, amely a Kogutowicz-féle iskolai atlasz térképeinek kivágatait és kisebbített alakjait [térképlapjait] közölte. Több kiadást ért meg. 1912-ben jött ki a második évfolyama, amely nagy haladást mutat az előbbihez képest. Az 1913-as évfolyam már önálló kartográfiai kiadás volt. Ez azonban nem zsebatlasz, hanem földrajzi zsebkönyv volt, mert térképei mellett az év aktualitásaira is kitért. 1914-ben végleg megtalálták a helyes irányt. Tartalmas értekezéseket, aktuális térképeket, statisztikai anyagot tartalmaz, ami elismerésre, [magas] színvonalra emelte. Az első világháború végleg a földrajzi aktualitások [ábrázolásának, bemutatásának] irányába sodorta [vitte el] a kiadványt. Eleinte kevés szöveggel, sok háborús térképpel jelent meg. 1916-ban már mutatkoznak benne aktuális néprajzi és gazdasági kérdések térképi ábrázolásai is. 1917-ben a gazdasági ábrázolások kerültek túlsúlyba. 1918-ban a háborús idők gazdasági problémái kerültek előtérbe. Jelentős célt szolgált, mert tájékoztatta a közönséget az időszerű problémákról. 1919-ben a néprajzi megoszlás kérdéseivel és az ország gazdasági helyzetével foglalkozott. A háború befejezése után 1922-ig szünetelt a kiadása. 1923-ban ismét megjelent, de kartográfiai jellege csökkent, és emelkedett az évkönyvi. [A háborút követően 1922-ig nem adták ki, az 1923-tól újra megjelenő kiadvány évkönyvi jellege erősödött, a kartográfiai jelleg rovására.] (A) térképek már csak illusztrációként mutatkoznak benne. 1924-ben [a változást tükrözendő] már "Zsebatlasz. "Évkönyv" a címe. 1926-ban véglegesen "Földrajzi Évkönyv"-vé válik és 1930-ig jelenik meg évenként.

 

        Kogutowicz [Károly] 1922-ben kivált a Földrajzi Intézetből és "ellen-zsebatlaszt" adott ki "Kogutowicz Zsebatlasz" címmel, amelyet középiskolai tanulóknak szánt. Egy földrajzi problémakört dolgozott fel 4 kötetben, és 1922-től 1925-ig jelentette meg. Sematikus térképeket és kartogramokat tartalmaz. A kiadásokat sok szöveg és kevés térkép jellemzi. 1925-ben atlasz jellege csaknem teljesen eltűnt, helyette általános földrajzi feldolgozást készített.

 

        Ilyen jellegű volt a később megjelenő "Az 1941. évi Földrajzi Zsebkönyv térképei" című füzet [is], amit a Honvéd Térképészeti Intézet készített. Statisztikai adatokat és helyneveket közöl. A háború idején bekövetkezett határváltozások tették időszerűvé. Ugyanez jellemző a "Népatlasz"-ra, ami csaknem vele egy időben jelent meg.

 

        A második világháború idején (1939-1945) a Földrajzi Társaság évenként adott ki Földrajzi Zsebkönyvet, amely az 1926. évi Földrajzi Évkönyv folytatása volt. Az 1944-es évfolyam mellékleteként jelent meg Irmédi-Molnár László és Takács József szerkesztésében a "Magyarország kistérképei" című füzet. [amely] Számos apró térképen dolgozta fel a magyarság összes tér[ség]beli problémáját szöveggel is kísérve, a származástól kezdve, a vándorlásokon, területi változásokon, hegy- és vízrajzon, klímán [éghajlaton], települési és kultúrális jelenségeken át a gazdasági tényekig.

 

        A második világháború után a Geodéziai és Kartográfiai Intézet kiadásában jelent meg a GKI Zsebatlasz, amely tartalmában teljesen újat adott.

 

        A magyar kartográfiának igazi zsebatlasza alig volt. Ilyen vállalkozás háromszor is indult, de mindannyiszor földrajzi évkönyv jellegű kiadványba torkollott. A [különösen a Trianon utáni és a második világháborút követően ezt "megerősített"] kis magyar (nyelv)terület következtében csak úgy jelenhetett meg évről-évre egy-egy kiadás, ha az aktuális térképek mellett időszerű földrajzi problémákat is tartalmaz[ott, amíg tartalmazhatott].

 

[Pozsonyi Mária: Atlaszkartográfia Magyarországon

Diplomamunka, Térképtudományi Tanszék, 1972

20. oldaltól a 23. oldalig]

 

 

Megyeatlaszok

 

        A kartográfiai szakirodalomban a megyeatlasz kifejezést kétféleképpen is használják, az egyes szerzők esetenként mást-mást ért(het)enek alatta. Egyesek a korábban megismert H.Wallis-A.Robinson (1987) definíciónak megfelelően érthetik az egy megyét alkotó kisebb igazgatási egységek (nálunk korábban járások, városkörnyéki települések stb.) térképeinek gyűjteményét; idézzük fel az eredeti definíciót:

"Az Egyesült Államok vagy Kanada egyes megyéi közigazgatási egységeinek (vidéki kerület, város) gyakran egységes méretarányú, bekötött térképgyűjteménye. A megyeatlaszok először az 1860-as évek elején jelentek meg, a megye földtulajdonosai falitérképeinek gyűjteményeként." Mások "az ország megyéit és esetleg nagyobb városait alaprajzszerűen nagy méretarányban ábrázoló" kiadványt értik megyeatlaszon, azaz a korábban országatlasznak nevezett kategória speciális, megyei bontásban elkészítet térképlapjainak összességét jelöl(het)ik e fogalommal. Nézzük az eredeti meghatározást:

"országatlasz: egy-egy ország vagy szövetségi állam ábrázolására készített atlasz". A továbbiakban ez utóbbiról lesz szó, azaz ebben az értelemben használjuk a megyeatlasz kifejezést.

 

        Kevés megyeatlasz, de sok megyetérkép jelent meg [hazánkban], mert a megye annyira önállósult, és annyira széttagolta a magyar érdeklődést, hogy saját megyéjén kívül más nem is érdekelte a térképolvasót. Inkább régebben jelentek meg [– többé-kevésbé teljes –] megyeatlaszok. Ilyenek például Hevenesi kéziratos megyeatlasza, Korabinszkyé, Görög-Kerekesé és Gönczyé. Gönczy Pál egyesítette atlaszba és adta ki 1897-ben "Magyarország kézi atlaszá"-t. Ez a Pallas lexikon térképeinek kötete. Hasonló jellegű munka volt Kogutowicz Manó 1900-ban megjelent "Kis atlasza", amely 33 megyetérképet foglalt össze. Topográfiai és statisztikai célzattal készült. Ez az első atlaszunk, amelynek lapjai már a greenwichi meridiánt használják kezdőnek. 1904-re készült el következő kiadása, "Magyarország vármegyéinek kézi atlasza" címmel. 65 megye lapját tartalmazza; ebben a fő hangsúly a közigazgatási szempontokon nyugodott. Eltűntek a régebbi térképek telt színei, és finoman dolgoztak a raszterrel.

        Hosszú ideig szünetelt a megyei atlaszok kiadása, és csak az 1945. évi Földrajzi Zsebkönyv mellékleteként látott napvilágot egy megyeatlasz, amely a második világháború idején került Magyarországra. A Felvidék és Erdély megyéit ábrázolta, a Honvéd Térképészeti Intézet kiadásában jelent meg "Magyarország vármegyéi" címmel.

 

        Egyes lexikonok megyetérképei egybefűzve később is megjelentek, de ezeket nem számíthatjuk az önálló művekhez.

 

[Pozsonyi Mária: Atlaszkartográfia Magyarországon

Diplomamunka, Térképtudományi Tanszék, 1972

23. oldaltól a 25. oldalig]

 

 

Iskolai atlaszok

 

        Nem magyarított, hanem magyar iskolai atlaszt még a múlt század vége felé sem készítettek.

 

        Kogutowicz Manó fellépése nagy jelentőségű volt az iskolaiatlasz-készítés terén. Szép és jó kiadványaival megszüntette a kísérletezgetéseket. Eleinte ő is német fordításokkal dolgozott, de átalakításaiban megtalálható az újszerűség. Német származása miatt nem tudott jól magyarul, ennek ellenére magyar szemléletű műveket akart készíteni. Kezdetben társszerzőkkel dolgozott, így került kiadásra Berecz Antallal szerkesztett "Kisatlasz"-a, amely a Hölzel-féle bécsi atlasz átdolgozása. Első "Középiskolai földrajzi atlasz"-át Brózik Károllyal tervezte és rajzolta 1898-ban. Az atlasz domborzat- és vízrajzi anyagon kívül csillagászati és matematikai földrajzi anyagot is tartalmaz. Megyei térképekből, országok és világrészek lapjaiból állította össze a "Földrajzi iskolai atlasz"-t. Ezt polgári iskolákban, felsőbb leányiskolákban és tanítóképzőkben használták. Az elemi iskolát egészen mostohagyermekként kezelték. Azt hitték: ami jó középfokon, az jó alsófokon is. A pedagógusok kérésére 1906-ban Moussong Géza és Stark Andor képes atlaszt szerkesztett. Kozma is e cél szolgálatába állt, és az 1890-ben elindított rendszeres földrajzi atlaszt 1906-ban "Képes földrajzi atlasz" címmel az elemi népiskolák számára adta ki. Műve nem mondható sikerültnek.

        Kogutowicz rövid idő alatt önállósult. Földrajzi iskolai atlaszait egymaga szerkesztette, rajzolta és adta ki, csak ellenőrzésre kért fel szakembereket. Idővel egyeduralkodóvá vált az iskolai térképkészítés terén. 1906-ban megjelentetett "Középiskolai földrajzi atlasz"-át már egyedül tervezte és rajzolta, szerkesztésében viszont részt vett Cholnoky. Lapjai között még találunk idegen térképeket is. Megjelenése új korszakot nyitott iskolai térképészetünkben, mert kiszorította a magyarított atlaszokat. Belőle fejlődött ki a "Teljes atlasz". Átvették a Bartholomew színskáláját, a vízrajz kék színét feketévé tették, így nagyobb pontosságot értek el a nyomtatásban. A kontinensek mellett, azok szerkezetét jelző térképet is készítettek. Első a magyar kartográfiában, hogy a Föld országainak zászlait is ismerteti. 1910-ben fia átdolgozásában jelent meg, aki állandó színvonalon tartotta. Több mint két évtizedet ért meg az atlasz, ezzel becsületére vált a magyar térképészetnek.

 

        Kogutowicz Károly Márton Bélával társult, és 1913-ban kiadták "Kereskedelmi iskolai atlasz"-ukat, amely az előzővel ellentétben nem sok dicsőséget szerzett a magyar térképészetnek. 1914-ben Bátky Zsigmonddal és Littke Auréllal társult, és kiadták a "Népiskolai atlasz"-t, amely a világháború idején is forgalomban volt, de csak részben szolgálta a célt.

 

        Az első világháború után - határ- és tantervváltozások következtében - nehéz helyzetbe került iskolai térképészetünk. Ideig-óráig a régi Kogutowicz-féle atlaszokat használták, majd toldozni-foldozni kezdték őket.

 

        1920-ban tették meg az első lépéseket egy népiskolai atlasz összeállításához, és 1921-ben - a régi Kogutowicz Manó-féle anyagból - Térképfüzetet készítettek a népiskolák IV., V., VI. osztályai számára. A térképek a régi tanítási terv alapján készültek (vármegyék térképei), így nem tartalmaztak természeti földrajzi és gazdasági anyagot.

 

        1925-ben ugyancsak a régi Kogutowicz-féle anyag részbeni felhasználásával jelent meg Czakó István szerkesztésében egy másik "Térképfüzet". Ez már valamivel jobb volt, de még nem mutatott haladást a magyar iskolai kartográfiában.

 

        Teljesen új atlasz az Állami Térképészeti Intézet kiadása Kogutowicz Károly szerkesztésében, amely 1923-ban "Iskolai atlasz" címmel jelent meg. Ez volt az első magyar iskolai atlasz, amely eredeti szerkesztésű még vetületében is. Az első kiadása technikailag még nem sok fejlődést mutatott. Legutolsó kiadása már jogos büszkesége volt a magyar iskolai térképirodalomnak.

 

        1925-ben "Népiskolai atlasz"-t adott ki. Nem vette figyelembe a pedagógiai szempontokat, mert lapjait egy középiskolai atlaszból állította össze. Ugyanebben az évben Térképfüzetet készített a székesfővárosi elemi népiskolák IV., majd V., VI., 1929-ben pedig III. osztálya számára.

 

        A Franklin Nyomda érdekeltségű Földrajzi Intézet RT Cholnoky szerkesztésében 1926-tól 1928-ig földrajzi iskolai atlaszokat bocsájtott ki. Az első füzet Magyarországot dolgozta fel szerkezeti, klimatikus [éghajlati], mező- és erdőgazdasági, valamint néprajzi térképeken. Ezeket a közép- és polgári iskolák első osztályosai használták. 1927-ben jelent meg a második füzet, ez ugyanazt a témát dolgozta fel a világrészek tekintetében, az iskolai szempontok messzemenő figyelembevételével. 1928-ban az első két atlasz lapjainak felhasználásával készült a "Polgári iskolai atlasz". Az 1930-as évek elején ezt népiskolai atlaszként is kiadták.

 

        [Ugyancsak] 1928-ban rendkívül érdekes atlasz hagyta el a sajtót: a szakatlaszok közül hazánkban a legelső "Magyarország állatföldrajzi atlasza", melyet Hajós Terézia zoológus készített.

 

        Kogutowicz az Állami Térképészeti Intézetnél szerkesztett atlaszaival valamennyi iskolafajtát ellátta. Az 1931-ben készített "Iskolai atlasz II." több kiadást is megért. Ezt közép-, kereskedelmi iskolák és tanítóképzők használták. Kartogramokkal szemlélteti a mezőgazdasági és ipari termelés értékeit. Az atlasz sokáig volt forgalomban. Az elemi iskolák részére egészen új elgondolású és valóban alapfokú iskolai térképet szerkesztett, ez azonban még nem felelt meg teljesen a kívánalmaknak. Színvonalas atlaszok voltak, főleg kivitelükben. Dicséretére vált az Állami Térképészeti Intézetnek.

 

        Az 1884-es Diercke-atlasz magyarosításából különböző változatok keletkeztek, ezek előbb a Posner-féle nyomda, később a Szent István Társulat kiadásában 1936-ban "Rendszeres földrajzi atlasz" címmel látott napvilágot. Katolikus polgári iskolákban használták. Ennek kivonata volt az "Általános földrajzi atlasz népiskolák számára", mely domborzat- és vízrajzi atlasz, kevés gazdasági és kultúrális anyaggal.

 

        1937-ben a Temesy-Vargha-féle atlaszt nyomtatták ki új címmel a polgári fiú- és leányiskolák részére. [Később] A háborús idők gyors határváltozásait oleátára rajzolták, [illetve nyomtatták] és ezeket a régi térképek mellé helyezték. Ennek az évnek további terméke a Térképek és munkafüzetek, amit az elemi oktatás érdekében készített Albrecht István, Jovicza Sándor és Stolmár László.

 

        1939-ben Kogutowicz Károly segítségével tovább bővült az iskolai atlaszok kiadása az alábbi művekkel:

– Magyarország és Európa országainak térképe a népiskolák IV. osztálya számára;

– Világrészek térképe a népiskolák V., VI., VII. és VIII. osztálya számára.

 

        Az iskolai térképészetnek voltak vadhajtásai is. Ilyen volt a Szent István Társulat kiadásában megjelent (1936) Földrajzi atlasz, amelyet a római katolikus népiskolák számára készítettek. Az akkori Földrajzi Közlemények kritikája "silány, lelkiismeretlen tákolmány"-nak minősítette. Ez az atlasz a következő évben megszűnt, és Fodor Ferenc és Gerő József új "Földrajzi atlasz"-a pótolta.

 

        A második világháború után bekövetkezett területi változások használhatatlanná tették a magyar iskolai atlaszokat. Helyettük 1946-ban "Ideiglenes térképfüzet" jelent meg a közép- és középfokú iskolák részére. Lelkiismeretes munka volt, sürgős volta ellenére is. A népiskolák szükségleteit ugyancsak sürgősen elégítették ki "Az alaprajztól a térképig" elnevezésű néhány lapos, könyvbe illeszthető segédlettel. Az Ideiglenes Térképfüzetet 1950-ben felváltotta a végleges Földrajzi Térképfüzet. Ez Takács József és Bognár Gábor szerkesztésében jelent meg. A túlzott vörös színezés a térképlapokat használhatatlanná tette, ezért később kivonták a forgalomból.

 

        A Geodéziai és Kartográfiai Intézet 1954-ben, az Oktatásügyi Minisztérium rendeletére Térképlapokat bocsájtott ki a gimnáziumok és középiskolák II. osztályai számára.

 

        Az 1954 decembere óta megjelenő atlaszok a Kartográfiai Vállalat kiadásai.

 

 

[Pozsonyi Mária: Atlaszkartográfia Magyarországon

Diplomamunka, Térképtudományi Tanszék, 1972

25. oldaltól a 32. oldalig]

 

 

Történelmi atlaszok

 

        Viszonylag több történelmi atlasz jelent meg 1689-től 1954-ig, mint földrajzi. Ennek oka, hogy történelmi[atlasz-]kartográfiánk akkor lépett színre és kezdte meg ["]termelését["], amikor a földrajzi[atlasz-] kartográfia már a fejlődés magas fokán tudta teljesíteni mindazt, amit a történelmi térképek megkívántak. Sajnos nincs módomban ennek bizonyítása, mert Fodor Ferenc térképtörténész művében csak a legjelentősebbeket emelte ki.

 

        1875-ben Cherven Flóris magyarra fordította a Jausz György-féle "Történelmi atlasz"-t, és 1875-től 1878-ig három részben bocsájtotta közre.

 

        Történelmi atlaszok és falitérképek hiányában a tankönyvekbe helyeztek kisebb térképeket.

 

        Helmár Ágoston a történelmi kartográfia szolgálatába állt, és az iskolák szükségleteinek kielégítésére törekedett. Ő szerkesztette az első falitérképet Magyarországon – ez a Stampfel-kiadónál látott napvilágot. Ugyancsak ez a cég készítette történelmi atlaszait:

– 1. Iskolai atlasz az ókori történelem tanításához I.

– 2. Iskolai atlasz a középkori történelem tanításához II.

– 3. Iskolai atlasz az újkori történelem tanításához III.

– 4. Iskolai atlasz a világtörténelem tanításához.

Közben a vallás- és közoktatásügyi magyar királyi miniszter megbízásából megkezdődött a "Történelmi iskolai atlasz" szerkesztése: 1897-ben 3 füzetben jelent meg. Szerkesztésében történészek vettek részt, a térképeket Kogutowicz Manó rajzolta. Később egy kötetben [is], majd lapjai a Kogutovicz-féle "Teljes atlasz"-ban jelentek meg. Ízig-vérig magyar szellemi alkotás, a magyarság történelme áll a középpontjában.

 

        Az első világháború előtt (1913) Kogutowicz Károly és történészek közös munkájaként napvilágot látott az

"Atlasz a magyar történelem tanításához" és az

"Atlasz a világtörténelem tanításához".

 

        A világháború megváltoztatta a történelmi szemléletet, tantervi változásokat is maga után vont, ezért hozzáláttak újabb történelmi atlaszok szerkesztéséhez. Részben oktatási, részben propagandacélzattal készült Gergely Endre műve, a "Magyarország ezeréves" című térképsorozat, amely hazánk területének változásait szemlélteti. Ezt követték a tudományos értékű történelmi atlaszok, amelyeket az Állami Térképészeti Intézet Bartos Sándor és Kurucz György szerkesztésében adott ki:

– 1. "Történelmi atlasz Magyarország történelmének tanításához" (1926),

– 2. "Történelmi atlasz a világtörténelem tanításához. Ókor" (1927),

– 3. "Történelmi atlasz a világtörténelem tanításához. Középkor és újkor" (1928),

– 4. "Történelmi atlasz a világtörténelem tanításához. Legújabb kor" (1929),

– 5. "Történelmi atlasz a polgári iskolák számára" (1928).

Ezek a legújabb történelmi kutatások eredményeit használták fel, műszaki szempontból a kor színvonalán állottak.

 

        1931-ben a Földrajzi Intézet kiadásában jelent meg a "Történelmi atlasz. I. rész. Magyarország" című kisatlasz fekete-kék nyomtatásban, ennek ellenére értékes munka.

 

        A felszabadulást megelőző, nacionalista történelmi szemlélet leküzdésére az Oktatásügyi Minisztérium mindenekelőtt megfelelő történelmi térképekkel akarta ellátni a tanulóifjúságot. Ennek elkészítése azonban sokáig váratott magára.

 

[Ez nagyon érdekes rész. Talán az újabb új történelemszemléletnek megfelelően át kell írni!!]

A felszabadulás után az első történelmi atlaszt a Kartográfiai Vállalat 1959-ben adta közre. [úgy tűnik, az "öregek ellenálltak", amíg lehetett, ki-ki a maga helyén. Ez persze csak szubjektív feltételezés.]

 

[Pozsonyi Mária: Atlaszkartográfia Magyarországon

Diplomamunka, Térképtudományi Tanszék, 1972

32. oldaltól a 35. oldalig]

 

 

Történelmi (világ)atlaszok

 

        Az első történelmi atlaszt a németalföldi Abraham Ortelius állította össze. Az ókori világot bemutató térképei 1624-ben jelentek meg.

 

        A XVII. században Franciaországban (J.B. d'Anville), a XVIII. században Németországban jelentek meg jelentős történelmi atlaszok.

 

        A világtörténelmet bemutató atlaszok mellett feltűntek az egy-egy ország történelmét feldolgozó munkák is. Büszkén vallhatjuk, az első nemzeti történelmi atlasz hazánkban készült 1751-ben Tomka-Szászky János munkájaként. Egyébként ő volt az, aki a magyar történelem önálló tárgyként való oktatását is bevezette hazánkban.

 

        Tomka-Szászky munkája latin nyelvű volt. A debreceni református kollégium diákjai külföldi atlaszok fordításával már magyar nyelvű atlaszokat jelentettek meg. 1801-ben adták ki az ókor történelmét feldolgozó Oskolai Ó Átlást.(1873-ban Jausz György egy osztrák történelmi atlasz magyar változatát publikálta.) A század végén Kogutowicz Manó Magyar Földrajzi Intézete falitérképeket és történelmi atlaszokat is készített. A nemzetközi és a magyar történelmet külön atlaszokban dolgozta fel (1897). Iskolai atlaszai felhasználásával a nagyközönség részére is kiadtak egy történelmi atlaszt (1902). A 23 térképet tartalmazó műből hét csak Magyarországot ábrázolta.

 

        A századfordulótól napjainkig a nagyközönség kizárólag az iskolai történelmi atlaszokat tanulmányozhatta az egykorú események térbeli nyomonkövetéséhez.

 

        A két világháború között az Állami Térképészeti Intézet jelentette meg Barthos-Kurucz iskolai történelmi atlaszát. A II. világháború után a Kartográfiai Vállalat 1960-ban adta ki Történelmi atlaszát a középiskolák számára, majd 1970-ben a Képes történelmi atlaszt az általános iskoláknak. Magyarországon először 1990-ben került kiadásra igazán részletes mű a nagyközönség számára. A Kartográfiai Vállalatnál jelent meg a Történelmi világatlasz, amely az egyetemes történetet 96, a magyart 32 térképoldalon, mindösszesen 428 térképen mutatja be. A kiadványt világrészenkénti kronológiai táblázat és gazdag névmutató (egykorú és mai névváltozatokkal) zárja.

 

TÖRTÉNELMI VILÁGATLASZ

(Papp-Váry Á.) GK 1991/5. 371.o.

 

 

Nemzeti atlaszok

 

        Az első, nevében is nemzeti jelzőt viselő atlaszt a finnek adták ki 1899-ben. Az atlasz közzétételének politikai indítéka volt. Így kívánták hangsúlyozni az Orosz Birodalom nagyhercegségét képező ország függetlenségi törekvéseit.

 

        A II. világháború végéig megjelent hasonló jellegű munkák (Csehszlovákia, 1935; Olaszország, 1940) kiadásának igazi indítéka szintén politikai volt. A II. világháborút követően megjelent atlaszoknál [a legtöbb esetben már törekvés mutatkozik arra, hogy] a politikai megfontolást felváltsa a tudományos [megközelítés]. A területi tervezést és az oktatást segítő célzattal születnek meg már ezek az atlaszok (Franciaország, 1946), illetve kezdik meg készítésüket (Dánia, Ausztrália, Svédország). A politikai célzat időnként azonban még később is megjelenik. Elég markánsan megfigyelhető ez az NDK, Irán, Szlovákia nemzeti atlasza esetében.

 

        A nemzeti atlaszok szórványos készítése, a Nemzetközi Földrajzi Unió Szaliscsev, K.A. javaslatára elfogadott 1957. évi ajánlása nyomán vett nagyobb lendületet, és vált a földrajz- és térképtudomány központi feladatává.

 

        Több országban (pl.Svájc, Svédország, Kanada, Ausztrália) a nemzeti atlaszok készítése beépült az állami földmérési és térképészeti szolgálatok tevékenységi körébe, és rendszeres, folyamatos feladattá vált. Egyik-másik országban (Finnország,India,Hollandia) az állami térképészeti szervek keretében külön egységet szerveztek erre a célra. 1960–1975 között 45 nemzeti atlasz, azaz évente átlagosan 2–3 jelent meg világszerte. A kiadási csúcsot az 1969–1971 közötti időszak jelentette 7, 9, 5 atlasz közzétételével. 1975 után az atlaszok kiadása kis mértékben visszaesett (Papp-Váry, 1978). A Nemzetközi Térképészeti Társulás Dél-Amerikában kívánta az atlaszok iránti érdeklődést felkelteni. A Pánamerikai Földrajzi és Történelmi Intézet bevonásával 1979-ben szervezett Nemzetiatlasz-konferencia hatására néhány kisebb közép-amerikai ország is belefogott és megjelentette nemzeti atlaszát (Gutsell,1979). Ennek ellenére az 1976–1990 közötti másfél évtizedben az atlaszkiadás elég egyenetlen volt, bár összesenben átlagosan kétévente kiadtak egy atlaszt. A több éves átfutási idejű atlaszkészítési munkák a 80-as évek vége felé vettek újra nagyobb lendületet. 1990-ben 16 országban folytak nemzetiatlasz-munkálatok. Sajnos ezek közül csak négy olyan ország volt, amelyik első nemzeti atlaszán dolgozott (Bassa,1990). Összesenben azt mondhatjuk, hogy a Föld országainak 1/3-áról jelent meg nemzeti atlasz. Tucatnyi ország 1960 óta már legalább két ízben jelentette meg nemzeti atlaszát, vagy legalábbis dolgozik a második atlaszművön.

 

(Papp-Váry Á.) GK 1991/4. 300.o.

 

        Magyarország nemzeti atlasza először 1967-ben, majd 1989-ben jelent meg.

ELEKTRONIKUS NEMZETI ATLASZ

(Papp-Váry Á.) GK 1991/4. 300.o.

 

 

Földrajzi világatlaszok

 

        Nemcsak jelentős hiányt pótolt az 1959-ben megjelent "Világatlasz", hanem páratlan teljesítményt is jelentett a magyar térképkiadás történetében: egy év alatt készült el, az akkor legfrissebb adatok felhasználásával, és teljes egészében magyar munka. A 80 térkép- és 112 szövegoldalas atlasz tartalma messze fölülmúlta a korábban megjelent hasonló kiadványokat, és egyben alapját képezte a következő 20 év során a Kartográfiai Vállalat által megjelentetett, időszakonként átdolgozott és jelentős mértékben kibővített atlasz"sorozatnak".

 

ifj. Bartha Lajos: A „Parvus Atlas Hungariae”-ről

in: Stegena L. [szerk.]: Térképtudományi tanulmányok (Studia cartologica)

Az ELTE Térképtudományi Tanszékének évkönyve, 8. kötet

Budapest, 1983