Vissza a honlap főmenüjére  
A TÉRKÉPEKRŐL...
  Újdonságok a honlapban
   
Előzmények Amit tanultok, és annál többet... Más honlapok (linkek) Próbáld ki! (demók, 3D-modellek, stb) Térképhíradó Tanároknak...és diákoknak Játszva tanulj! Érdekességek
Mercator atlaszának egyik lapja, és arcképe
25. ábra

A földrajzi felfedezések nagy hatással voltak a térképészetre: újabb területek kerültek fel a térképre, és az addigra csak elméletben létező gömb alakú Föld valósággá vált a XVI. században.

Ennek a századnak a második felében dolgozott Gerhard Mercator, aki munkásságával Ptolemaiosz mellett megérdemelte a "térképészet atyja" elnevezést. Rengeteg térképet és egy világatlaszt is készített, amely csak halála után (1594) jelent meg teljesen (25. ábra).

Ortelius arcképe
Ő és barátja, Abraham Ortelius (26. ábra) volt a Németalföldi térképészet legkiválóbb alakja. Ortelius legjelentősebb műve a "Theatrum Orbis Terrarum" ( "A földkerekség színpada" ) című atlasza 1570-ben látott napvilágot. Ennek az atlasznak is hatalmas sikere volt: 43 év alatt 7 különböző nyelven, összesen 41 kiadás került ki a nyomdákból (27. ábra).

26. ábra

Munkáikkal Mercator és Ortelius megalapozta a jelenlegi atlaszok szerkesztési elveit: Mercator volt az első térképész, aki ezeket a könyv formájában kinyomtatott térképgyűjteményeket atlasznak hívta. Ez az elnevezés túlélte a századok múlását és megmaradt a mai napig.

Ortelius atlaszának egyik lapja
27. ábra

Merre böngészünk         tovább? Következő téma Következő oldal Kezdőoldal Előző oldal