Vissza a honlap főmenüjére  
A TÉRKÉPEKRŐL...
  Újdonságok a honlapban
   
Előzmények Amit tanultok, és annál többet... Más honlapok (linkek) Próbáld ki! (demók, 3D-modellek, stb) Térképhíradó Tanároknak...és diákoknak Játszva tanulj! Érdekességek
Arisztotelész képmása A mai (modern) térképészet alapjait a görög tudomány teremtette meg az ókorban. Már Kr. e. IV. században Arisztotelész felvetette, hogy a Föld gömb alakú ( 8. ábra).

Egy évszázaddal később Eratoszthenész az első görög tudós, aki a mai értelemben is

8. ábra világtérképnek nevezhető
térképet készített (9. ábra).

Eratoszthenész térképének egy későbbi időpontban készített másolata
9. ábra
Eratoszthenész hírességét nemcsak ez a térkép alapozta: ő volt az első, aki a gömb alakú Föld kerületét és sugarát a maihoz nagyon közeli értékekkel határozta meg:

Eratoszthenész szerint
Jelenleg
Föld sugára 6 269 km 6 378 km
Föld kerülete 39 375 km 40 008 km

A II. században, Alexandriában élt az utolsó nagy görög tudós, aki munkásságával megérdemelte a "térképészet atyja" címet: ő volt Klaudiosz Ptolemaiosz (10. ábra).

Tanulmányait egy nyolc kötetből álló nagy műben foglalta össze, amelynek címe "Földrajzi segédlet". A térképészek számára különösen fontos a nyolcadik kötet, amely az akkori ismert világról készítendő 26 db. térkép részletes szerkesztési utasításait tartalmazza. A közhiedelemmel ellentétben, Ptolemaiosztól nem maradt fenn saját Ptolemaiosz képmása, Alexandria helye a térképen
maga által készített 10. ábra
térkép. De a "Földrajzi segédlet"-ben található adatokat és leírásokat évszázadokkal később is felhasználták Ptolemaiosz követői.

Merre böngészünk tovább? Következő téma Következő oldal Kezdőoldal Előző oldal