Vissza a honlap főmenüjére  
A TÉRKÉPEKRŐL...
  Újdonságok a honlapban
   
Előzmények Amit tanultok, és annál többet... Más honlapok (linkek) Próbáld ki! (demók, 3D-modellek, stb) Térképhíradó Tanároknak...és diákoknak Játszva tanulj! Érdekességek
Legismertebb betűtípusok
2. ábra

A szemléletesebb olvasás érdekében a különböző földrajzi neveket más-más betűtípussal, színnel írják a térképekre. Általános követelmény, hogy lehetőleg egyszerű, szép és olvasható betűtípust válasszanak ki a térképészek. Rengeteg betűtípus között lehet választani, a fenti 2. ábrán néhányat megmutatunk.

A vízrajzi, domborzati és közigazgatási neveket úgy különböztetjük meg egymástól, hogy más-más betűtípusokkal írjuk. Ezenkívül, a földrajzi nevek betűmérete megadja, mennyire fontos a megnevezett tereptárgy. Minél nagyobb a betű, minél vastagabb betűtípussal van megírva egy földrajzi név a térképen, annál fontosabb településről, folyóvízről, hegyről stb., vagy nagyobb elterjedésű területről van szó.

Településnevek elhelyezése a jelmagyarázatban
3. ábra

A 3. ábrán láthatod, hogyan szokták elhelyezni a településneveket a térkép jelmagyarázatában: a kisebb tanyáktól indulva a városokig a betűméret növekszik, esetleg vastagabbak is lesznek a betűk. Ha szükséges, a településnév aláhúzásával jelöljük ki az adott település közigazgatási "rangját". Például, a látható térképrészleten a megyeszékhely neve egy vonallal alá van húzva (4. ábra). Különböző térképeken különböző vastagságú, általában kettő vagy egy vonallal húzzák alá a megyeszékhelyeket vagy az országok fővárosait. Az 5. ábrán több példát mutatunk erre.

Megyeszékhely neve egy térképen Collage különböző példákkal
4. ábra 5. ábra

Merre böngészünk tovább? Vissza az első témára Következő oldal Kezdőoldal Előző oldal