A TORZÍTOTT KARTOGRAM-TÉRKÉPEK VILÁGA Készült az "Alternatív tematikus ábrázolási módszerek a kartográfiában" című, 68302-es azonosítójú OTKA kutatás keretében (2008-2009) |
|
Harry Beck metró-térképe Henry C. Beck műszaki rajzolóként dolgozott a londoni metró irodáiban. 1931-ben, a metró gyors és dinamikus fejlesztése azt eredményezte, hogy a meglevő, földrajzilag helyes metró-térképekre csak nagyon nehezen lehetett volna rárajzolni az új vonalakat és állomásokat. Beck egy radikálisan új megoldást javasolt, amely az addig a dátumig alkalmazott grafikai ábrázolásokkal drasztikus módon szakít. Saját szavai szerint egy, a metróvonalakról készített régi térképet megvizsgálva felötlődött benne, hogy kizárólag egyenes és átlós vonalakkal át lehetne rendezni a forgalomban levő metró-térképek tartalmát. Egy első változatot visszautasították, de végzett rajta néhány módosítást és végül 1933-ban megjelenthetett a "térkép".
Olyan grafikát készített, amelyen minden vonal vízszintes, függőleges vagy 45 fokkal volt elforgatva. Az állomások gyémánt alakú jelekkel voltak kijelölve. Egyetlen földrajzi vonatkoztatás ezen a "térképen" a Temze-folyó nagyon vázlatos ábrázolása, még a felszíni közlekedési szempontból legfontosabb sugárutak sem szerepeltek rajta. Ezzel a saját korát nagyon megelőző grafikai megoldással Beck megalkotta a jelenlegi vonalas torzított kartogram-térképek első példányát. Egészen 1961-ig többször felújította metró-térképét, emellett 1947-től kezdve nyomdai ismereteket és színelméletet tanított a londoni nyomdaipari iskolában.
|