A TORZÍTOTT KARTOGRAM-TÉRKÉPEK VILÁGA Készült az "Alternatív tematikus ábrázolási módszerek a kartográfiában" című, 68302-es azonosítójú OTKA kutatás keretében (2008-2009) |
A torzított kartogram-térképek elnevezésének különböző változatai A kutatás során azzal a ténnyel kellett szembesülnöm, hogy még jelenleg is a torzított kartogram-térképekre használt (hivatalos, egy adott országban a szakmabéliek által is elfogadott) elnevezések jelentősen különböznek egymástól. A következőkben igyekszem összefoglalni a témához kapcsolódó véleményeket: A 19. században és a 20. század első felében használt elnevezések A többféle elnevezéshez vezető út már a 19. században kezdett körvonalazódni. Waldo Tobler szerint a "cartogram" szót először Charles Joseph Minard használta, amikor egyik tematikus térképsorozatát "cartogrammes a foyer diagraphiques" néven jelentette meg 1851-ben. Ebben az esetben a "cartogramme" szó nem torzított kartogram-térképekre vonatkozott: Tobler szerint Minard diagramokkal ábrázolta a tematikus tartalmat ezeken az 1851-es térképeken. Emellett Minard leggyakrabban "carte figurative"-nek nevezte azokat a tematikus térképeket, amelyeket 1846 és 1865 között készített a szalagjelek alkalmazásával a tematikus tartalom ábrázolására. Ennek megfelelően a történelmi áttekintésben külön megemlített 1869-es grafikáját (Napóleon oroszországi hadjárata) szintén "carte figurative"-nek nevezte. A 19. században az Egyesült Államokban elterjedt az úgynevezett "statisztikai diagramok" (statistical diagrams) készítése. Az 1897-ben kiadott Rand McNally iskolai atlaszban ilyen név alatt olyan diagramok láttak napvilágot, amelyek a mai torzított kartogram-térképek elődjeinek is tekinthetők. John Kirtland Wright (amerikai földrajzkutató, 1891–1969) is használta a "cartogram" elnevezést a Paullin féle Egyesült Államok történelmi atlasz bevezetőjében 1932-ben, de nem a torzított kartogram-térképek jellemzésére, hanem a magyar irodalomban jelkartogramként ismert ábrázolási módszerre. 1934-ben Raisz Erwin egy új elnevezést vezet be a "The Geographical Review" folyóiratban megjelent cikkében: "rectangular statistical cartogram" (téglalap alakú statisztikai kartogram) – röviden "statistical cartogram" (statisztikai kartogram)–, amely a mai geometriai torzított kartogram-térképeknek felel meg. Négy évvel később a "General Cartography"-ban két külön fogalmat ír le a torzított kartogram-térképekkel kapcsolatban:
1937 megjelenik Funkhouser "A statisztikai adatok grafikai ábrázolásának a történelmi fejlődése" című műve és benne a szerző többször használja a "cartogram" szót az angol irodalomban jelenleg "choroplet"-nek nevezett térképekre. Aktuális elnevezések: Az angol nyelven általánossá vált a "cartogram" szó használata a torzított kartogram-térképek elnevezéséhez. Típusaitól, készítésük módszereitől függően a "cartogram" szóhoz mellékneveket is hozzá fűznek. Pl.: Naftali Kadmon "topological cartogram"-ról írt 1982-es "Cartograms and Topology" című cikkében, míg Dorling (1996) és Tobler (1963) az "area cartogram" kifejezést használják cikkeiben. Ezekben benne foglaltatják az érintkező torzított kartogram-térképeket, vagyis egyaránt a földrajzi és geometriai tipusú torzított kartogram-térképeket.
Az angol nyelven sokkal ritkábban találkozhatunk az "anamorphous maps" (www.gbv.de/dms/goettingen/184065607.pdf) vagy "anamorphosis maps" (http://liftlab.com/think/nova/2004/12/14/space-and-place-anamorphosis-maps-of-europe/) kifejezéssel. Ezeket az orosz illetve francia nyelvű térképészeti tematikájú művek szó szerinti fordításakor használták és nem terjedtek el szakmai körökben. A francia nyelv területein az "anamorphose" görög eredetű szót használják a torzított kartogram-térképekre. Orosz nyelven Bugajevszkij (1987) a "variavalentnüje projekcii" (varivalens vetület) kifejezést használja a torzított kartogram-térképek keszítésekor alkalmazott vetületekre. A torzított kartogram-térképeket "anamorfirovannüje kartü"-nak nevezi. A német nyelvű szakirodalomban a "kartogramm" elnevezést az angol irodalomban szereplő "choroplet" térképek elnevezésére használják, a torzított kartogram-térképek esetén több elnevezést is ismerünk:
|