A téma rövid ismertetése

Az utolsó 25-30 év során tapasztalt számítástechnikai forradalom elterjedése a tudományos kutatásokban éreztette hatását, ezen belül a térképtudomány több szakterületén is. Ezek közül külön kell megemlítenünk a tematikus kartográfiát, a térképtudomány azon ágát, amely magában foglalja (összegyűjti, tartalmazza) és térbelileg szemlélteti a különböző forrásokból származó szakadatokat. Napjainkban a tematikus kartográfia lett a tudomány és a gazdaság minden jelentősebb területén jelenlevő térinformatika nélkülözhetetlen és állandó fejlődésben levő vizualizációs eszköze. A tematikus kartográfia digitális korszakában a hagyományos ábrázolási módszerek továbbfejlesztése mellett teljesen újak jelentek meg, vagy a térképészeti vizualizációban idáig kevésbé használt módszerek egyre szélesebb körben kerültek alkalmazásra. Az első kategóriában megemlíthetjük a Harvard Egyetemen fejlesztett Chernoff-arcok módszert, a másodikban a kartogram módszer különböző változatait.

Magyarországon még nem végeztek olyan átfogó kutatást, amely ezekkel az ábrázolási módszerekkel részletesen foglalkozna. Hazai kutatásokban, oktatásban ezek a módszerek még nem rendelkeznek gazdag irodalommal: a kartogramokról készített magyar nyelvű tanulmányok száma kevésnek mondható, ezekkel elsősorban a felsőoktatás részére írt tankönyvekben találkozhatunk. A Chernoff-arcok esetén a helyzet még aggasztóbb: a térképen való alkalmazásának a lehetőségeiről magyar nyelven egyáltalán még nem publikáltak tanulmányt.

Jelen projektünkben ezt a hiányt szeretnénk pótolni, az említett tematikus ábrázolási módszerek több szempontból történő elméleti és gyakorlati vizsgálatával, ami magában foglalja az idáig megszerzett külföldi tapasztalatok és a nemzetközileg elismert kutatók által javasolt alkalmazási területek tanulmányozását. Kutatásunk kiegészítené és gazdagítaná ezeket a nemzetközi eredményeket, kiterjedne e módszerek digitális alkalmazásaira is. Terveink közül külön szerepel a Chernoff arcok vizsgálata egy, nemzetközi szinten is újnak tekinthető alkalmazási területen: az új generációk (gyerekek és fiatalkorúak) részére készített tematikus térképeken, amely kutatásnak az eredménye lehet a Chernoff arcok módszer továbbfejlesztett változata. Ezeknek az eredményeknek a gyakorlati alkalmazhatóságát egy iskolai felméréssel akarjuk megvizsgálni.

A projektet nemzetközi együttműködésben terveztük elvégezni, amelyhez világszerte elismert kutatókat hívunk meg a projektben való részvételre. Olyan szakemberekről van szó, akik a tematikus és a gyermek-kartográfiában jelentős tapasztalatokkal rendelkeznek. Közreműködésük a projekt két főfázisában valósul meg: a tematikus ábrázolási módszerek elméleti kutatásában, illetve e módszerek gyakorlati vizsgálatában.

Eredményeinket szeretnénk bemutatni országos és nemzetközi rendezvényeken, ismertetésük különböző (magyar és külföldi) szakfolyóiratokban megjelenítendő tanulmányokkal realizálódna. Az elért eredményeket közvetlenül a felsőoktatásban is bemutatjuk, hogy a magyar térképészképzés bővüljön a legújabb nemzetközi kutatások eredményeivel, és ilyen módon a jövő évtizedek térképész-nemzedékei fel legyenek készülve e kutatások folytatására.