A háromdimenziós térinformatikai modellezés
A háromdimenziós térinformatikai modellezésnek a felmérési és kutatási munkák későbbi fázisában lesz jelentősége, alkalmazása kellő mennyiségű és megfelelő minőségű adat birtokában kezdhető el. Az adatfeldolgozásnál azonban már most előkészítéseket kell tenni a folyamatosan bővített és fejlesztett adatbázis stuktúrájával kapcsolatban a modellező programok igényeinek figyelembevételével, hogy a modellezés beindítása a lehető legoptimálisabb legyen az adatátvitelt tekintve. Az erdőrészletnek a lehetőségekhez képesti legtökéletesebb háromdimeziós modellezése a számítógépes állapotelemzések, hatás és összehasonlító vizsgálatok elvégzése, valamint jövőbeli fejlődési fázisok szimulációja szempontjából nagy jelentőségű.
Erdészeti modellező programok
A németországi Göttingenben működő Alsó-Szászországi Erdészeti Kísérleti Intézet (Niedersächsische Forstliche Versuchsanstalt) által kifejlesztett "Bwin" program 2.5 verziója erdőrészletek modellezésére, állapotvizsgálatok elvégzésére és prognózisok felállítására alkalmas. A program tartalmaz dendrológiai rutinokat, hozamtáblázat- és mennységfunkciókat. Ezen kívül egy komplett állapot-előrejelző modul Észak-Németország valamennyi fontosabb fafajának jellegzetes növekedési paramétere segítségével lehetővé teszi az egyedi fafajták távolságtól független várható fejlődésének megjelenítését. A szemléltetésre szolgál Strugen (Pretzsch 1993) szerkezeti generátor és egy rutin a háromdimenziós ábrázoláshoz. A program nyitott paraméterrel Pascal programnyelven a Delphi (Borland) program alatt készült. A felhasználó számára lehetséges csaknem az összes modellezési paraméter megváltoztatása annak érdekében, hogy a program újraszerkesztés nélkül illeszthesse a paramétereket a tényleges szükségleteihez. A program felszíne megfelel a szokásos Window-kezelésnek és ezért nincs szükség külön útmutatásra. Az adatokat és az eredményeket a Windows közbenső tárolójába helyezve át lehet vinni más programokba.
Az olaszországi Viote del Monte Bondoneban működő Alpoki Ökológiai Központ (Centro di Ecologia Alpina) által kifejlesztett "Forest Research Network" az előzőkben ismertetett német programhoz hasonlóan állapotvizsgálati, modellezési lehetőségek és prognózis felállítását kínálja. A képi megjelenítés létrehozása az erdőrészletek és a faegyedek tekintetében korszerűbbnek mondható, a fák törzs- és koronalakját illetően megfelelő mennyiségű és minőségi adat birtokában lehetőség van az egyes fák jellegzetességeinek (aszimmetrikus koronaalak) ábrázolásában egyedi és erdőrészleti szinten is. Ezeken kívül még több külföldi intézet által készített program áll rendelkezésre. Alapjaiban mindegyik hasonló szolgáltatásokat kínál, csupán egyes speciális feladatok, jellegzetes megjelenítések, funkciók terén vannak egyedi fejlesztések az egyes programokat illetően. A felmérési és kutatási munkák későbbi fázisában lesz lehetőség e modellező programok alkalmazására. Egy konkrét, kutatott és felmért terület számítógépes vizsgálata és modellezése szempontjából legmegfelelőbb program kiválasztásának és alkalmazásának kérdésben, az addigra felépülő adatbázis adatainak mennyiségi és minoségi jellemzőinek kell majd döntenie az egyéb terepi viszonyok által adott feltételei mellett.
A Bwin" 2.5 modellező program képmegjelenítése: