A botanikai kutatómunka rövid leírása

Az ELTE TTK Növényrendszertani és Ökológiai Tanszéken Dr. Standovár Tibor docens vezetésével többek között a mátrai erdőrezervátum területén végzett botanikai kutatómunka folyik.

Ezen kutatás keretében egy ma még eléggé elhanyagolt kérdéskör vizsgálata folyik, mely egy korszerű természetvédelmi szemlélet érvényre jutását segítő alaptudományi ismeretek megszerzéséhez járul hozzá. Ezzel párhuzamosan a biológus hallgatók - szakirányú és a tanszéken akkreditált doktori (PhD) képzés - gyakorlati képzését kiszolgáló kutatási bázis hosszú távra szóló kialakítása is cél.

A kutatómunka során két fő hangsúly a biodiverzitás és a gazdálkodás alatt álló erdők kitűntetésén van. A kiemelten kezelt prioritások tekintetében, valamint a célok elérése érdekében a kutatás során három szempont érvényesül. Egyrészről új tudományos tények megismerése, másrészről módszertani feladatok megoldása, végül az oktatásfejlesztés szempontjainak figyelembevétele. Két fő terület a különböző korú mátrai bükkösök diverzitásának összehasonlításán belül a lágyszárúak és mohák, valamint a faállomány-szerkezeti jellemzők vizsgálata. A kutatások során hangsúlyt kap a hosszú távú terepi kísérletek beállítása az erdei biodiverzitás változásainak vizsgálatára.

E kísérletek olyan kérdések megválaszolásához kívánnak adatokat szolgáltatni, mint a különböző erdőfelújítási, erdőápolási és erdőnevelési eljárások hatása az életközösség természetes sokféleségére valamint, hogy milyen dinamikával jellemezhető a növényzet regenerációja különböző beavatkozások után. Rendkívül egyszerű, de - talán emiatt is - ma még hiányzó adatok megszerzésére irányuló kísérletek beállítása is folyamatban van. Többek között azon faktorok hatásainak vizsgálata szükséges elsősorban az erdoművelés tudománya számára, mint a vágáskor megválasztása, vágásterület mérete, kitermelés technikai kivitelezése, erdészeti beavatkozások időpontjának megválasztása (pl. télen/nyáron) tisztítások, nevelővágások gyakorisága, valamint tisztítások, nevelővágások intenzitása.

A várható tudományos és oktatási eredmények tekintetében alapvetően új eredményeket a faállomány szerkezet és az alsóbb szintek textúrális, strukturális és funkcionális sokfélesége közötti kapcsolatok feltárása jelenthet.

Új módszertani eredmények remélhetők a faállomány-szerkezet térbeli változatosságának leírására szolgáló egyszerű módszerek kidolgozása révén. Közvetve e kutatás várható új eredményei az erdők természetszerűségét jelző biodiverzitás indikátor tulajdonságok meghatározásában, tesztelésében és verifikálásában lesznek jelentősek. A tudományos eredmények szadolgozat, kongresszusi poszter és/vagy előadás, illetve később tudományos közlemény formájában fognak megjelenni. Az esetleges gyakorlati hasznosítás pontos módozatairól megalapozottan majd csak az eredmények birtokában lehet nyilatkozni. Végül a program számos, az oktatás színvonalának javításában jelentkező eredménnyel is kecsegtet.

__