5.2. További kutatást igénylő feladatok


  1. A katonai térképekkel szemben támasztott követelmények változását alátámasztó -az értekezés bevezetőjében felsorolt -körülmények figyelembevételével nagyon fontosnak tartom a katonai topográfiai térképekre vonatkozó egységes térképezési elvek kidolgozását. A politikában végbement változások és a felújítási ciklus befejezése most ad lehetőséget az önálló arculatú magyar katonai térképészet újraformálásához, az új térképezési rendszer kialakításához. Ez részletes és alapos elemző munkát kíván, amelynek végzése során az önállóság, valamint a nemzeti jelleg és sajátosságok biztosítása mellett véleményem szerint nyitva kell hagyni a lehetőséget a biztonságpolitikai megfontolások szabta politikai és katonai orientáció térképészeti támogatására.

  2. Az előző kutatási témával szoros összhangban szükség van a térképeink információs alapját képező jelkulcsoknak a térképezési terület földrajzi és társadalmi-politikai jellegének megfelelő átdolgozására.

  3. Az előző két kutatási témából egyenesen következik, hogy meg kell teremteni a katonai topográfiai és tematikus térképek közötti összhangot.

  4. Az értekezés korábbi részeiben már többször utaltam arra, hogy a térképek a maguk sajátságos eszközeikkel adnak tájékoztatást a térképolvasó számára az őt körülvevő térről és földrajzi környezetről. A katonai felhasználói igények elemzése során arra a következtetésre jutottam, hogy az információs igények teljes lefedésére grafikus úton -az igények komplexitása miatt -nincs lehetőség. A megoldást a szöveges információközlés jelenti, melynek lehetséges módja a katonaföldrajzi értékelés. Véleményem szerint komoly elemző munka szükséges a katonaföldrajzi értékelések és a katonai térképek közötti tartalmi és formai összhang megteremtéséhez.

  5. Jelen időszakban készíti a Magyar Honvédség térképész szolgálata a Digitális Térképészeti Adatbázist (DTA). További kutatómunkát igényel a DTA és a katonai tematikus térképek információtartalma közötti összhang biztosítása.