4.3.5. Akadálytérkép


A térkép rendeltetése, hogy a katonai tematikus térképek ábrázolási módja nyújtotta lehetőségek által információt biztosítson a műszaki biztosítást végző egységek/alegységek számára a terepelemek akadályjellegéről, valamint térképi alapot nyújtson a műszaki zárás tervezéséhez és végrehajtásához.

A térkép méretaránya 1:25 000.
A térképi alap a mindenkor rendelkezésre álló legfrissebb kiadású katonai topográfiai térkép vagy kartografált fototérkép. A térképeket az országhatár mentén 25-30 km mélységben (kb 3 szelvénysor; harcászati mélység) kell kidolgozni.

A hazai sajátságok, a rendelkezésre álló erőforrások és a védelmi hadművelet jellege okán nőtt a védősávok szélessége és csökkent a biztosítási és védőövek mélysége, mely okok megnövelték a műszaki zárrendszerek hadműveleti jelentőségét.

A műszaki zárás magában foglalja az aknahadviselést és az akadályok alkalmazását. Akadálynak minősülnek mindazon a terepen elhelyezkedő tárgyak, melyek a csapatokat megállásra kényszerítik, manővereiket lassítják, a haladási irányukból kitérítik őket és veszteséget okoznak. Az akadályok lehetnek meglévő (természetes, mesterséges) és megerősítő akadályok. A térkép a meglévő akadályokat emeli ki, segítve ezzel a terep értékelését és a műszaki zárrendszer -a megerősítő akadályoknak a meglévőkhöz való kapcsolásuk -tervezését.

A térkép tematikája a következő (különböző sűrűségű lila színű pontraszterrel való felülnyomás oly módon, hogy az alatta lévő topográfiai tartalom olvasható legyen):

A térképen kiemelt akadályjelleggel bíró terepelemek ábrázolása tájékoztató, figyelemfelkeltő jellegű, sok múlhat a pillanatnyi helyzeten (időjárási hatások, harchelyzet, stb.). Erre a tényre a felhasználó figyelmét fel kell hívni a térkép szegélyén - a kereten kívül elhelyezett megírással.