4.2.3. Folyószakasz átkelési térkép
A térkép rendeltetése a nagyobb vízfolyásokon előkészített módon történő átkelésekhez térképi alap biztosítása.
A térkép méretaránya a vízfolyás méreteiből adódóan 1:5 000-es vagy 1:10 000-es.
A térképi alapot vagy a térkép készítésével egy időben kell kialakítani, vagy -ha az érintett területre rendelkezésre áll -EOTR szelvények alkothatják.
A térkép tematikus tartalmát az átkelésekre vonatkozó és a vízfolyások azon paraméterei szabják meg, melyek azok katonai szempontú akadályjellegét képezik. Ezek a következők:
- Vízfolyással kapcsolatosan (kék színű felülnyomással)
- a vízfolyás mélységvonalai 0,5 méteres közökkel;
- a vízfolyás átlagos folyási sebessége;
- a fenék anyaga.
- A partok vonatkozásában (lila színű felülnyomással)
- a part azon részei (természetes vagy mesterséges alakulatok, védművek) melyek magassága a vízzel való érintkezés helyén meghaladja az 1,2 m-t (vékonyabb vonallal, ahol meghaladja a 0,9 m-t);
- a part, illetve az azt határoló 1 km-es sáv azon részei, ahol a talaj iszapos, süppedékes vagy egyéb okok miatt nehezen járható (raszteres felületi jelzéssel).
- A part topográfiai elemeivel kapcsolatosan
- azon növényzeti elemek kiemelése, melyek a harcrendet megbontják (erdők, melyek átlagos fatávolsága kisebb, mint 5 m és a fák átlagos vastagsága nagyobb, mint 20 cm, ha a térképi kiterjedés (1:10 000 méretarány esetén) nagyobb mint 5 cm2 (zöld raszteres kitöltéssel);
- valamennyi utat fel kell tüntetni, melyek alkalmasak a part harcjárművel történő megközelítésére (szélesség nagyobb mint 5 m, legalább a talajút kategóriába tartoznak, a talajviszonyok megengedik a rajtuk harcjárművel történő menetet oszlopban);
- valamennyi a vízfolyáshoz kapcsolódó hidrotechnikai létesítmény (vízmérce, terelőgát, sarkantyú, partvédőmű stb.)
A térképeket a magyarországi nagyobb vízfolyások azon szakaszaira kell kidolgozni (Duna, Tisza, Dráva és nagyobb mellékfolyóik), melyek számításba jöhetnek -részben természetes viszonyaik alapján részben hadműveleti szempontból, feltételezve a meglévő hidak rombolását -az előrevonások, szétbontakozások illetve átcsoportosítások végrehajtása során.
A térkép használói az összfegyvernemi csapatokon kívül a műszaki csapatok a műszaki biztosítás végrehajtásához. A térképek az ábrázolt tematika szempontjából kapcsolódnak a terepjárhatósági térképekhez (4.2.4.) és az akadálytérképekhez (4.3.5.).