4. Javaslat az előregyártott (békeidőben készülő) katonai tematikus térképek rendszerére


A dolgozat korábbi részében többször hangsúlyoztam a felhasználói igények maximális szem előtt tartását, melynek fontosságát kiemelt szempontként kezeltem.

A katonai feladatok végrehajtásának időbeli és térbeli bonyolultsága meghatározta a katonai felhasználók részéről a szükséges térképészeti támogatást. A követelmények (3. fejezet) sokrétűsége és összetett volta változó politikai és hadügyi körülmények között igényli a katonai térképek és ezen belül a katonai tematikus térképek rendszerének újragondolását. A kor igényeit jobban kielégítő katonai tematikus térképek definiálásához kiindulási alapként szolgálnak a korábban vázolt felhasználói igények mellett a már meglévő térképek (2.3.). Ezek egy részének átalakításával, kiegészítésével és modifikálásával, valamint az igények támasztotta követelményekből kiindulva új térképfajták meghatározásával lehet és kell felépíteni a katonai tematikus térképek új rendszerét.

Korábban már volt róla szó, hogy a katonai tematikus térképek -a felhasználó és a térképkészítő részéről egyaránt -szorosan összefüggnek a katonai topográfiai térképekkel. Ezeknek a katonai tematikus térképek készítésének szempontjából történő részletes elemzését a 2.1. és a 2.2. pontok tartalmazzák. Az értekezésnek a probléma összetettsége miatt nem lehet célja részletes javaslatot tenni a katonai topográfiai térképek kialakítására és az új jelkulcsra vonatkozóan. Annyit azonban feltétlenül rögzíteni kell, hogy a katonai topográfiai térképeket mind jelkulcsilag, mind tartalmilag és a megjelenítés szempontjából modernizálni kell. Ehhez elsődleges szempont az alapvető funkció, miszerint a földrajzi környezetben történő általános tájékozódáshoz kell megfeleltetni a térképeket.

A katonai tematikus térképek alább ismertetésre kerülő javasolt rendszeréhez a térképfajtákat az 1.5. pontban ismertetett szempontok szerint lehet csoportosítani. Ezek közül az 1.5.(7) pont szerinti (osztályozás a térképhasználó igényei alapján) csoportosítást választottam ki, mely véleményem szerint a katonai szempontokat a legjobban közelíti.

A katonai tematikus térképek készítése során a fő hangsúly a térképek békeidőben való készítésén van /1.4.(4)/. Ezt dr. Paskó József "A szárazföldi - összfegyvernemi hadsereg hadműveleteinek biztosítása különleges térképekkel a realitások tükrében" című tanulmányában [(33) 121. old.) számításokkal bizonyította, így az alábbiakban csak ezen térképfajták elemzésével foglalkozom.

Az értekezés jellege és korlátai nem teszik lehetővé az egyes térképfajták aprólékosan részletes elemzését, így a hangsúlyt a térképek jellegének, általános és specifikus ismérveinek vizsgálatára helyezem, külön kiemelve az egyes térképfajták célját, térképi alapját, tematikus tartalmát, megjelenítési módját és a felhasználási lehetőségeiket.

Mintaként az alább ismertetésre kerülő térképfajták közül kidolgoztam a Katonai talajtani térkép szerkesztői intézkedésére vonatkozó javaslatomat, melyet az értekezés 2. sz. melléklete tartalmaz.