3.3.1. Információforrás


Az egyes katonai tematikus térképek témáihoz szolgáló információforrások meghatározása nem lehet témája jelen dolgozatnak, azt minden térképhez külön meg kell állapítani. Az alábbiakban csak a lehetséges információforrások körét és az ezekkel kapcsolatos általános elvárásokat vázolom fel.

Általában a tematikus térképek információs bázisát a térképek jellege és rendeltetése határozza meg. A térképkészítés céljából következik, hogy a rendelkezésre álló információhalmazból a lehető legfrissebb, megbízható forrásból származó és a térkép rendeltetésének legjobban megfelelő szerkezetű adatokat kell feldolgozni. Ezek a katonai tematikus térképek esetében a következők lehetnek [(4) 69. old.]:

(1.) Katonai topográfiai térképek.

A korábbiakban már esett szó arról, hogy a katonai topográfiai térképek mennyire komplex információhordozók. Az esetek jelentős részében az igényelt tematikus információ részben vagy egészben "látensen" megtalálható rajtuk (pl. a lejtőszögek meghatározásához a domborzati izovonalak rajta vannak a térképen, azokat "csak" fel kell dolgozni). Ilyenkor a térkép készítőjének az adatokat válogatnia, csoportosítania, elemeznie és feldolgoznia kell, mely végtermék a vonatkozó katonai tematikus térképen mint "előkészített információ" fog megjelenni.

(2.) Katonai szakutasítások, technikai eszközök, fegyverek, fegyverrendszerek műszaki dokumentációi.

A katonai tematikus térképek készítőjének célja egy szakmai felhasználói réteg igényeinek kielégítése. Ehhez ismerni kell azokat a kondíciókat, paramétereket, melyek szükségesek az adatok megfelelő mértékű és szintű feldolgozásához.

(3.) Katonaföldrajzi leírások.

Rendkívül fontos adatforrás, hiszen katonai szempontból vizsgálja és elemzi a földrajzi és társadalmi környezetet. A katonai tematikus térképeknek összhangban kell lenniük a vonatkozó katonaföldrajzi leírások átfedő adataival.

(4.) Polgári tematikus térképek, kiadványok.

Sok hasznos információval szolgálhatnak a hasonló témájú polgári térképek. Sok esetben csak ezek adatainak és ábrázolási módszerének katonai szempontú átdolgozására van szükség a katonai tematikus térképek előállításához [(3) 15. old.].

(5.) Felderítési adatok.

Hadműveleti körülmények között a legfontosabb információforrás, melynek elemzése és kiértékelése alapinformáció lehet a katonai tematikus térképek számára.

(6.) Távérzékelési adatok.

Békeidőszakban kiegészítő információforrás, hadműveletek idején a környezet tényleges állapotáról a leggyorsabb és talán legfontosabb adatot biztosító forrás.

(7) Polgári adatgyűjtemények.

Békeidőszakban fontos, hadműveletek idején kiegészítő (időkorlátok) információforrások lehetnek. Ide tartoznak a folyamatos statisztikák, a különleges adatgyűjtemények, a nyilvántartási adatok és az irodalom [(21) 137. old.].