3.1.3. Talajjal kapcsolatos információk
Hadműveleti, de különösen harcászati értelemben talajnak tekintjük a felszíntől számított 3 méter mélységig terjedő természetes képződményeket (beleértve a talajképző kőzetet is, ha az a felszínen van vagy 3 méteren belül megközelíti a felszínt), melynek legfelső 50 centimétere határozza meg leginkább a talajoknak katonai szempontból legfontosabb tulajdonságait.
A talajjal kapcsolatos információigények a talaj fizikai tulajdonságára és kémiai összetételére vezethetők vissza és elsősorban a talaj szemcseösszetételének, szerkezetének, agyagásvány tartalmának és vízgazdálkodásának függvényei.
A talaj jellegzetességei katonai szempontból elsősorban a járhatóságra, a műszaki munkákra és a vegyivédelmi feladatok végzésére vannak kihatással. Az ezekkel kapcsolatos információs igények a követezők:
(1) Járhatósággal kapcsolatosan:
- a talajok lekűzdhetősége, a rajtuk történő mozgás lehetőségei az időjárás (elsősorban csapadék) függvényében;
- a talajszerkezet, állékonyság, teherbíróképesség, roncsolódási hajlam (menetek végrehajtásához);
(2) Műszaki munkákkal kapcsolatosan:
- a talajok megmunkálhatósága, a megmunkáláshoz szükséges eszközök és azok teljesítményszorzói;
- a műszaki munkákhoz szükséges (pl. erődítések) építőipari ásványi nyersanyagok (pl. homok, kavics, kő) előfordulása és kitermelhető mennyisége;
- a talajvíztükör felszíntől számított távolsága, ingadozása évszakonként;
- barlangok, hasadékok elhelyezkedése, paraméterei.
(3) Vegyivédelemmel kapcsolatosan:
- a talajok átlagos háttérsugárzása;
- a talajképző ásványok jellege, különös tekintettel a felaktiválódási hajlamra;
- a mérgező anyagok beszivárgásának lehetőségei a talajba (mely elsősorban a talajszerkezet (hézagtérfogat), valamint a talajvíz szintje és mozgása irányának függvénye).