7. Surfer (Keckler, D. 1999)

A Surfer for Windows rácsalapú szintvonalas térkép- és háromdimenziós tömbszelvénykészítő, illetve -ábrázoló program, amely Windows 95, 98 és NT alatt fut.
A 7.0-s verzió a Surfer legújabb, 2000-ben megjelent változata. Mint az S-Plusról, erről is elmondható, hogy felhasználói felülete Microsoft Office-kompatibilis, és a Windowsban megismert kezelési technikák alapszinten kezelhetővé teszik a programot. A menüpontok kettőtől eltekintve (Grid és Map) a Windowsban megszokottak: File, Edit, View, Draw, Arrange, Window, Help.
Felhasználási területe igen sokrétű. Adatbázisban tárolt, koordinátával ellátott adatokat különböző tematikus térképi formákban lehet rögzíteni, vagy megjeleníteni a program segítségével.
A gyakorlott térképkészítők mellett térképszerkesztésben kevésbé jártasak is könnyen felhasználhatják koordinátahelyes, színes vagy szürkeskálás kivitelű, adatokkal ellátott tematikus térképek előállítására, illetve azok kombinálására. Az elkészült térképeket tovább lehet kombinálni más térképekkel, amelyek akár más számítógépes programokból is származhatnak, vagy amelyeket szkenneléssel papírformátumból rögzítettek. A térképek forgathatók, szerkeszthetők és módosíthatók, illetve az alaprácsokkal számítások is végezhetők.
Mielőtt azonban rátérünk a rácsok részletesebb tárgyalására, megemlítünk néhány fontosnak dolgot a programról. Nagyon hasznosak voltak számunkra a Surferrel való munkánk során azok az .rtf kiterjesztésű file-ok, amelyeket a program a variogram- és a rácskészítés során hozott létre. Ezek az állományok a program által, a bevitt adatokból automatikusan készített statisztikát tartalmazzák.
Másik lehetőség az Edit menüpontból elérhető Objects Manager, mely által könnyen kezelhetővé váltak a térképek, tömbszelvények, variogramok, színskálák, stb. Segítségével ezek az objektumok tetszés szerint megjeleníthetők, eltüntethetők és mozgathatók.
Fontos még, hogy a Surfernek van saját, beépített táblázatkezelője, amelynek segítségével egyszerűen tudunk adatot bevinni, megnézni, matematikai függvények segítségével transzformálni, illetve szerkeszteni.
Végül meg kell említeni a programhoz tartozó GS Scriptert, amelyben scripteket lehet írni és futtatni.


Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőoldalára!