Térképfajták


A konkrét számítógéppel segített térképszerkesztést négyen végeztük: a szerzőn kívül Márton Mátyás, illetve a munkába később bekapcsolódó Jesus Reyes és Vellai István. A térképek egymás közötti elosztását a munkát végzők gyakorlottsága, illetve az adott térképen alkalmazott ábrázolási módszerek alapján döntöttük el: a kevésbé gyakorlottak jórészt hasonló jellegű térképek elkészítését kapták feladatul.
A térképek, grafikonok és a szövegközi ábrák, illetve néhány további lap (címoldalak) elkészítése igen gyakran olyan egyedi, különleges problémákat is felvetett, amit jórészt a témafelelősnek kellett megoldani. A digitiális feldolgozásnál alkalmazott módszerek alapján az általunk készített térképek az alábbi kategóriákba sorolhatók:

1. Izovonalas térképek felületkitöltéssel (főleg éghajlattani és néhány mezőgazdasági térképen).

2. Felületkitöltés az adminisztratív határoknak megfelelően (népességi, vallási és földhasználati térképek esetében). Az adminisztratív határokat tartalmazó háttértérképen 1818 db önálló közigazgatási egység található. Az ilyen típusú térképek nagy részén ezek mindegyike ki van töltve valamilyen színfokozattal. A jelkulcsban általában 7-10 kategória volt feltüntetve, de ezek egyedi elkülönítése, besorolása minden egyes közigazgatási egységre - a rossz minőségű nyomtatás következtében - igencsak nehézkes és rendkívül hosszadalmas volt.

3. Kör- és hasábdiagramok (különféle témákban).

4. Hagyományos közigazgatási térképek (határ- és településábrázolások).
A térképek a különféle időpontban érvényes határok ábrázolása mellett esetenként igen bő névrajzot is tartalmaznak. Néhány esetben csak hosszas nyomozással, az összes hozzáférhető korabeli térkép vizsgálatával lehetett csak fényt deríteni az alkotók szándékára, esetleg sajátos névírására.

5. Pontszórás térképek (főleg termények és állatállomány). Az ilyen típusú térképek jellemzője, hogy óriási mennyiségű pontot tartalmaznak (ezek száma egyes térképek esetében becsléseink szerint eléri az 50 000-et. A grafikus programok korlátozott képességei igazából itt jelentettek igazi problémát. Ezen térképek esetében a hagyományos és a számítógépes technológia közös alkalmazása adta a megoldást.

6. Domborzatárnyékolást tartalmazó térképek. Az eredeti domborzatárnyékolás több szempontból sem volt reprodukálható, így ezeket az eredeti kiadás alapján újra el kellett készíteni. Természetesen itt is igénybe vettük a számítógépes technológiát, hiszen az elkészült domborzatárnyékolást szkenner segítségével bevittük a számítógépbe s megfelelő programok segítségével tovább javítottuk a minőségét.

7. Egyéb, feldolgozásában egyedinek számító térképek (geológia, talajtan, bányászat, közlekedés, illetve néhány eltérő kivágatú térkép). Ezen térképek szinte mindegyike más és más problémákat vetett fel. A bányászati térképek már az eredeti kiadásban is kissé kilógtak a többi közül sűrű, olvashatatlanul apró betűs tematikájukkal, névírási következetlenségeivel.



Vissza a tartalomjegyzékre!