Az eredeti kiadás történeti előzményei


A Kárpát-medence területe, amely a magyar államalapítás óta jó hétszáz éven keresztül egyetlen ország politikai szervezetébe tartozott, és csak az oszmán birodalom terjeszkedése során szakadt három részre, majd létezett megfelezve, hogy a XIX. század közepén újra összetartozó nagy tájként, egyetlen politikai testté egyesüljön, 1920-ban öt részre szakadt. A központi területtől elhatárolt részei egyikéből sem lett önálló állam: a Kárpát-medencén túli területekhez csatolták őket.
A felosztás 23,4 millió lakost érintett:
300 ezer került Ausztriához;
3,5 millió Csehszlovákiához;
5,3 millió Romániához;
4,1 millió Jugoszláviához, - ahová Horvát-Szlavón ország is került 2,6 millió lakossal.
Magyarországnak az összmagyarság alig kétharmada, 93 ezer km2-en, 7,6 millió lakosa maradt.

Gróf Teleki Pál, egyetemi tanár, ki Magyarországnak két ízben is miniszterelnöke volt, 1926-ban alapította az Államtudományi Intézetet. Dr. Rónai András, az intézet későbbi vezetője az új kiadáshoz 1989-ben készült előszóban így idézi fel az eredeti kiadás körülményeit:

"Az 1930-as évek második felében az európai politikai közvéleményben érezhetővé vált az, hogy az 1919-20-ban kialakított területi rend revízió alá fog kerülni. Ekkor született meg a gondolat, hogy Közép-Európa egész területéről olyan átfogó adatgyűjteményt kell összeállítani, amely e terület földrajzi, népességi, nemzetiségi viszonyait tárgyilagosan, minden állam saját statisztikái alapján egységesen szemlélteti. Ez egy szöveges atlasszal látszott legjobban megvalósíthatónak. Magyarországon az Államtudományi Intézetben rendelkezésre állottak mindazon források és adatok, amelyek egy ilyen összefoglaló mű elkészítéséhez szükségesek voltak.
Mint az Államtudományi Intézetnek 1938. május óta igazgatóhelyettese, majd igazgatója javaslatot tettem Teleki Pálnak, az Intézet elnökének egy ilyen atlasz szerkesztésére, s erre tőle a megbízást megkaptam. Teleki Pál halála után Hóman Bálint kultuszminiszter igazgatói működésemben megerősített és tudomásul vette, hogy a békeelőkészítési munkálatok keretében elsősorban a Közép-Európa Atlasz összeállításán dolgozom. 1944 tavaszán Hóman Bálint az Intézetet - a bombázások elől védendő - kitelepítette Balatonfüredre. Ott sikerült megfelelően berendezkedni és az Atlaszt 1945 március közepére két nyelven színes térképekkel rotaprint sokszorosításban befejezni."



Ugrás a következő fejezetre
Vissza a tartalomjegyzékre!