Elkészült az európai országok földügyi szakigazgatásainak leltára
(Land Administration Inventory in Europe just completed)

Európa országai földügyi szakigazgatási gyakorlatának eddigi legteljesebb felmérésére került sor az ENSZ Európai Gazdasági Bizottság 1996.februári genfi kataszteri értekezlete határozata alapján. A felmérést a brit Ingatlan-nyilvántartás (HM LR) részéről John Manthorpe és Liz Schmitt végezték, munkájukban a MOLA szervezet munkabizottsági tagjai, osztrák, francia, német és svéd szakértők támogatták. 1996 nyarán összesen 51 országot kérdeztek meg négy tárgykörre vonatkozóan:

A felmérések összesítésének első szakaszát összefoglaló jelentés 29 ország adatait tartalmazza, köztük hazánkét is. Egy második lépésben készítik el a még hiányzó európai országok köztük Belgium, Bulgária, Csehország, Észtország, Írország, Olaszország, Litvánia, Moldva, Portugália Oroszország, Ukrajna, az egykori jugoszláviai Macedónia adatainak összesítését. Tekintettel az ingatlanforgalom jelentőségére, a végső változatba Monacóra és Liechtensteinre vonatkozó információk is szerepelnek majd.
Minden megkérdezett ország megfelelő szintű jogszabályi háttérrel rendelkező nyilvántartással rendelkezik.
Az április közepén megküldött Manthorpe jelentés néhány érdekes statisztikája:

Ingatlan-nyilvántartása
Jelzálogra vonatkozó bejegyzést tartalmaz: 89 %. Az utolsó vételárat feltünteti a nyilvántartások 50%-a, Teljes mértékben nyilvános 54%. Nyilvános, de megkötésekkel: 42%. Részben vagy egészben számítógépesített: 78%. Központilag igazgatott 58% (42% regionális szinten igazgatott). Teljes mértékben felhasználók által adatérték és szolgáltatási díjból finanszírozva 33%, teljes mértékben költségvetésből finanszírozva 29%, vegyes finanszírozással 38% működik. A nyilvántartások 81%-a valamilyen formában államilag garantált.

Térképészet
Az országok 93%-ban a geodéziai alaphálózat támogatja a földügyi igazgatást. 69%-ban kataszteri térképek szolgáltatják a földügy térképészeti alapját. Az országok 31%-ban a földügyi igazgatás alkalmazza a topográfiai térképeket! Az ingatlan-nyilvántartás 85%-ban térképi alapú. Teljes országos lefedéssel áll rendelkezésre alaptérkép az országok 85%-ában. Az országok 25%-ában teljes lefedéssel, 71%-ban részbeni lefedésben digitális térkép is rendelkezésre áll. Az országok 62%-a központilag, 38%-a regionális szinten irányítja a felmérési és térképészeti feladatokat. Az országok 74%-a alkalmazza a fotogrammetriát, 22%-uk a műholdas helymeghatározási technológiát a térképezésben. A megkérdezettek 23%-a kizárólag magánvállalkozásokkal dolgoztat, 15%-uk kizárólag közszolgálati intézménnyel, 62%-uk vegyesen, mindkét szektorral. A térképészeti költségeket az országok egynegyedében az állami költségvetésből, 63%-ukban a költségvetési és díjbevételi források felhasználásával fedezik.

Földértékelés
A megkérdezett országok 88%-ában működik földértékelési rendszer. A rendszert az alábbi célokra használják: adókivetés, kötelező nyilvántartás, tervezés, kárpótlás. Az országok 87 %-a időről-időre újraértékelést végez. A földértékelés alapja: a tényleges eladási érték, helyszíni bejárás és becslés, bérlet, bevételi haszon. A földértékelési nyilvántartás az épületekre, ingatlanokra illetve földekre vonatkozó adatok széles körét tartalmazza. Az országok 74%-ában az értékelést kizárólag állami értékbecslők végzik, 17%-ban mind a közszolgálati, mind a magánszféra értékbecslői egyaránt dolgoznak.
Az országok 96%-ában a tulajdonos panasszal élhet a megállapított értéket illetően. Az ingatlan/föld-értékelési bejegyzések 27%-ban teljesen, 27%-ban részben nyilvánosak, míg 23%-ban szakértők számára betekinthető és 23%-ban nem nyilvános. A rendszerek számítógépesítését 67%-ban részben vagy teljesen megoldották. A válaszküldő országok 67%-ában a tényleges forgalmi árat az Értékelő iroda nyilvántartásba veszi, és 33%-ukban ezen adatok nyilvánosak.
A földértékelési rendszer fenntartásának költségeit a szóban forgó országok 10%-a fedezi a szolgáltatási bevételekből, 70%-uk egyedül a költségvetésre támaszkodik, míg a két forrást együttesen használják a válaszadó országok 20 %-ában.

Földhasználat
A hatékony földügyi igazgatás egyik legfontosabb támasza a földhasználatra vonatkozó megbízható információk kezelése. A nyilvántartás tartalmi elemei és gazdagsága igen eltérő Európában, ezért a jelentés ezen fejezete csak összevethetőség eszközéül szolgál. A válaszadó országok 88%-ában van földhasználat nyilvántartás és minősítési rendszer. A nyilvántartás 72%-ban állami és központi, 14%-ban regionális szinten, míg 14%-ban akadémiai intézetek keretein belül működik. Az országok 83%-ában az információgyűjtés egységes rendszerben történik. Elsődleges adatforrások: térképek, terepi bejárás és felmérés, fotografikus felmérés, más intézményes jelentő rendszeren keresztül. A válaszadó országok 80 %-ában a földhasználati adatok rendszere részben vagy teljes mértéken számítógépesített. Az információk mindenütt nyilvánosak.
Az általánosan használt földhasználati kategóriák részletezettsége a következő: lakott, kereskedelmi, ipari, mezőgazdasági (szántó, erdő), közterület, használaton kívüli, halastavak, természetes vizek, vasutak stb.
A válaszadó országok 70%-ában az üzemeltetési költségeket költségvetésből, 30%-ában költségvetésből és egyéb, díjbevételekből fedezik.

Folyamatban lévő és jövőbeni fejlesztési tervek
A jelentés röviden foglalkozik a nemzeti és nemzetközi támogatással folyó földügyi-térképészeti projektek áttekintésével, mivel a MOLA 1997 év során a beérkezett adatok részletesebb feldolgozását vette tervbe.



Vissza a Térinformatika Starthoz!
Vissza a Hunagi hírekhez!
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!