Térinformatikai prognózis Európa számára - a Meixner jelentés
(Contribution to the Meixner Report on Geographic Information Policy Issues)

Az ismert osztrák szakember, Dr.Harald Meixner által vezetett GI-POLICY konzorcium részére elkészült az a részjelentés, amely az európai térinformatikai politika egyes alapvető kérdéseire ad előrejelzést 20 európai szereplő véleményének szintetizálásával. Amint arról 1995-ben rovatunkban beszámoltunk, az Európai Bizotság XIII. Főigazgatósága a GI2000 program keretében három tendert írt ki. Ezek közül az első a GI-BASE a térinformatika piaci állapotát volt hivatva megvizsgálni az adatforrások és adatszolgáltatók egyidejű felmérésével, a szabványosítandó adatkörök meghatározásával és az igényeknek megfelelő üzleti válaszlépések körvonalazásával. A GI-META tárgya a helyi, nemzeti és nemzetközi metaadat szolgáltatók felmérésén keresztül egy Európai térinformatikai metaadat szolgáltatás kivitelezhetőségének vizsgálata volt. Ennek érdekében elemezték a szolgáltatások kiépítéséhez és karbantartásához szükséges költségeket, a meglévő szolgáltatások közötti EU méretű összeköthetőséget és forgatókönyveket vázoltak fel egy ilyen európai szolgáltatás kialakítására és hasznosítására. A két tanulmányt készítők egymással szoros kapcsolatban dolgoztak és az összhangot a GIS Europe 1996.évi júniusi számban megjelent együttes felmérésük is szavatolja. A harmadik pályázat, a GI-POLICY feladata többek között annak megállapítása volt, vajon az általános adatpolitikának vannak-e olyan elemei, melyek fokozott mértékben kapcsolódnak a térinformatikai adatokhoz. A Térinformatika 97/1 számában már bemutattuk azokat a kérdésköröket, melyek vizsgálatát a pályázati kiírás kötelezőként írta elő. A GI-POLICY tender tudományos koordinációját A. Frank professzor vezeti. Január végére elkészült az a jelentés, amelyet a sheffieldi egyetem két tanára M. Craglia és I. Masser valamint P. Burrough és D. Rhind professzorok 20 mértékadó térinformatikai szervezet képviselőitől kapott válaszok alapján állítottak össze. A dokumentum hivatalos megjelenésére még várni kell, de annyi talán megszellőztethető, hogy 12 ország 20 szervezetét vonták be a felmérésbe, melyek között szerepel a HUNAGI is. A kiválasztásánál öt kategóriát határoztak meg és a következő szervezeteket interjúvolták meg:

1. Nemzeti és európai szinten egyaránt működő piaci szereplők
Geodan és Eurosense (Hollandia), TeleAtlas (Belgium), GeoInformation International (Egyesült Királyság)
2. A térinformatika prominens európai szintű szervezetei
EUROGI, CERCO
3. A térinformatikai együttműködésért és stratégia-alakításért felelős nemzeti szervezetek közül RAVI (Hollandia), DDGI (Németország), AIPA (Olaszország), CNIG (Portugália), HUNAGI (Magyarország)
4. A nemzeti térképészeti és kataszteri szolgálatok közül a következő országokat választották:
Finnország, Svédország, Franciaország, Nagy-Britannia, Írország, Olaszország és Görögország (ahol mind a katonai, mind a polgári térképészetet megkérdezték).
5.Környezeti kérdésekkel foglalkozó európai kutatóintézet
RIVM
Mindezek mellett Ausztriából és Németországból Frank professzor további kiegészítő véleményeket is gyűjtött.

A HUNAGI a rendelkezésére álló néhány nap ellenére a következő szervezeteket vonta be a felmérésbe: HUNGIS Alapítvány, MFTTT, OMFB, MEH IKI, FM FTFO, MH TÉHI, FÖMI, Geometria Térinformatikai Rendszerház, BEKES, SE FFFK és AM/FM-GIS Hungary. Véleményt formáltak az MH TÉHI, OMFB, SE FFFK és a BEKES. Az OMFB még a FÖMI-vel együttesen megfogalmazott ABDS projekt javaslatát is csatolta. A HUNAGI részéről megküldött véleményeket a GI-POLICY részanyagában felhasználták. A hozzájárulásért David Rhind professzor köszönetét fejezte ki.



Vissza a Térinformatika Starthoz!
Vissza a Hunagi hírekhez!
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!