Hírek az Egyesült Államokból

Az amerikai "digitális könyvtár kezdeményezés" keretében megkezdődött a négyéves Alexandria projekt végrehajtása, mely a térbeli elhelyezkedésük szerint kezelhető információk digitális könyvtárának tervezésére, megvalósítására és működtetésére a Nemzeti Tudományos Alap valamint a NASA finanszíroz. A projekt konzorciumában többek között a Santa Barbara-i Kalifornia Egyetem (UCSB) Térkép és Képtára, az NCGIA és a Kongresszusi könyvtár vesz részt, míg az infrastruktúrát a DEC, ESRI, Conquest, Xerox és az E-Systems adják.
Az Internet hálózaton keresztűl szuperszámítógéppel felszerelt hálózati csomópontokból térképek, műholdfelvételek, digitalizált légifényképek és kapcsolatos metaadatok érhetők el, de multimédia és távérzékelési feldolgozó szolgáltatások is igénybe vehetők. A rendszer gyors prototípus (RPS) változatát 5 hónapos fejlesztéssel állították elő ArcView, Sybase eszközökkel.
Terjeszthető CD változata elkészült, a WWW-n 1995. novemberben jelenik meg. Egyes kiválasztott amerikai egyetemek a világ más-más térségei országainak térkép és képi termékeit archíválják. Magyarország területére vonatkozó térképtermékek gyűjtéséért az UCSB felelős. Egyes magyar digitális termékek példányainak felkinálásával (a központ vásárol is!) elérhető lenne, hogy az ADL projekt befejezésekor a tartalomjegyzék térképen hazánk ne maradjon "fehér folt".
(Elérési cím: Ms. Mary Larsgaard, e-mail: marywash.ucsdic.ucsb.edu)
Az UCSB földrajzi információk és elemzés központja (NCGIA) világszerte elterjedt térinformatikai oktatási tancsomagját a GIS Core Curriculum-ot felújítják. Emlékezetes, hogy az anyag egy honi vonatkozásokkal kibővített változatát Márkus Béla irányításával az EFE FFFK is kiadta. Az UCSB-nél külön figyelmet és programot szánnak a 12 osztályos iskoláknak valamint a főiskoláknak. Ugyancsak az NCGIA Update hírlevél legutóbbi száma számol be arról, hogy Timothy Foresman (Maryland Egyetem, Baltimore) vezetésével már készül a négykötetes Távérzékelési Core Curriculum. Az oktatóanyag az NCGIA kiadásában várhatóan 1997 őszén lát napvilágot.
Figyelem! Nem kizárt, hogy a szerzői munkaközösség befogadna a hazai szakmatörténeti gyakorlatból is egy-két nevezetes interpretált felvételt.
(Az oktatási programokról bővebb információ kapható: Steve Palladino, +1 (805)893-4305, e-mail: spalladi@ncgia.ucsb.edu).

A Colorado állambeli Boulderban 1994. decemberében az Amerikai Földrajzosok Társulása valamint további 33 amerikai akadémiai intézmény és kutatólaboratórium részvételével megalakult a Földrajzi Információ Tudomány Egyetemközi Konzorciuma (Ucgis). A non-profit szervezet az elmélet, a módszerek, technológia és adatok területén kívánja a fejlődést szolgálni. Nem titkolt célja, hogy összehangolt módon hallassa hangját a tudománypolitika formálásában. Tagok csak amerikai szervezetek lehetnek. Első belépési díj 3000 dollár, az éves tagdíj 1000 dollár. A soronkövetkező ülésük november 17-én lesz az amerikai GIS/LIS'95 rendezvény keretében Nashville-ben.

Felszínborítás változás vizsgálatára 21 éves Landsat MSS és 10 éves Landsat TM idősorból összeállított adatbázisthoztak létre az UCSB és a Washington Egyetem munkatársai Észak-Kalifornia természetvédelmi vidékén. Az Erdészeti Szolgálat a magassági adatokat, talajtérképezés valamint a növénytársulások adatait gyűjtötte össze. (A felszínborítási változáskövetés várhatóan folytatása lesz az egyelőre statikus Corine Land Cover adatbázisnak Európában is.) A követendő módszertan kialakítása folyamatban van.
(Bővebb információ: M.F.Goodchild good@geog.ucsb.edu)



Vissza a Térinformatika Starthoz!
Vissza a Hunagi hírekhez!
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!