A HUNAGI 1994 decemberétől kapcsolódott be a GIS/LIS '95 térinformatikai konferencia és
szakkiállítás szervezésébe. Gondosan megválasztott stratégia szerint többségében
olyan szakmai szervezeteket, európai kormányzati intézményeket keresett meg a védnökség
vállalására és aktív közreműködésre való felkéréssel,
melyekkel hosszabb ideje eredményes munkakapcsolat áll fenn illetve tevékenységük a honi szakterületi
fejlődés szempontjából különösen számottevő.
Nos, a HUNAGI megkeresés rendkívül pozitív fogadtatásban részesült. 1995. március 15-ig az
alábbi szervezetek jelezték támogató együttműködésüket (időrendi sorrendben):
Az Európai Távérzékelési Laboratóriumok Szövetsége (EARSeL, Párizs). A több mint 200 távérzékelési műhelyt tömörítő szervezet nevében Prof. G. Konecny elnök biztosította támogatásásról az eseményt, melyet felvettek az EARSeL Newsletterben is megjelenő hivatalos rendezvényjegyékükre. (Az EARSeL intéző bizottságának egyébként magyar tagja is van Winkler P. személyében).
A Földmérők Nemzetközi Szövetsége (FIG, Canberra) nevében G. K. Lindsay főtitkár (akivel legutóbb Kismartonban, az Osztrák Geodéta Napokon találkozhattunk) jelezte, hogy a GIS/LIS rendezvényt elismerik, arról a FIG Bulletin hírt ad.
A Nemzetközi Térképészeti Társulás (ICA, Ottawa) elnöke D. R. F. Taylor nem csupán védnökséget vállalt, de arra is lehetőséget biztosít, hogy a rendezvény eredményeiről az ICA Newsletter hasábjain beszámoló jelenhessen meg. A GIS/LIS '95 megnyitóján az ICA részéről Dr. Papp-Váry Árpád alelnök üdvözli majd a résztvevőket.
A Nemzetközi Fotogrammetriai és Távérzékelési Társaság (ISPRS, Philadelphia) főtitkára, L. W. Fritz, támogatásáról biztosította a GIS/LIS '95 rendezvényt, mely már meg is jelent az 1995.évi rendezvénynaptárukban. Mint ismeretes, a rendezvény szerves részeként június 12-13-án ISPRS tanfolyamra kerül sor (dr.Mélykuti Gábor szervezésében, többek között F. Crosilla, M. Molenaar, A.U. Frank és Detrekői Ákos professzorok résztvételével), míg június 14-én három szekciót kitöltő ISPRS munkabizottsági műhely lesz "Megújuló természeti erőforrások és a környezet monitoringja" címmel (Remetey-Fülöpp Gábor szervezésében). Ez utóbbin jelen lesznek az ISPRS VII.Bizottság elnöke valamint a munkabizottság kanadai és magyar társelnökei is.
Az Európai Térinformatikai Ernyőszervezet (EUROGI, Amersfoort) nevében Ch. Chenez főtitkár jelezte, hogy a rendezvényt elismerik, és hozzájárulásukat adják az EUROGI-nak a 'Védnökök és együttműkodő szervezetek' között való szerepeltetésével.
Nemzetközi Térinformatikai Csoport (GISIG, Genoa), az Európai Unió Copernicus programjában is szerepet játszó, kiterjedt kapcsolatokkal rendelkező szervezet rendezvényünket a térség legjelentősebb térinformatikai eseményének itéli. G. Saio a GISIG menedzsere megtiszteltetésnek vette, hogy a GISIG által koordinált, 18 laboratóriumot tömörítő nemzetközi WELL-GIS Munkacsoport a GIS/LIS '95 alatt tarthatja Budapesten zártkörű munkaértekezletét és nyilvános szimpóziumát (ez utóbbit június 15-én, dr. Márkus Béla szervezésében). Mindezt 1995. március 6-án Budapesten a HUNAGI-val való találkozóján megerősítette Raccataglia GISIG igazgató is.
A Német Űrügynökség (DARA, Bonn) földmegfigyelési részlegvezetője W. Steinborn jelezte, hogy a rendezvényre várhatóan a Wichmann-kiadó kétnyelvű térinformatikai lapjának a GIS-nek főszerkesztői minőségében jön majd. (Ismeretes, hogy az SNI, FÖMI és mások közösen érdekeltek a DARA MOMS-2 alkalmazásorientált adatbevizsgálási kampányában. Az adatgyűjtő rendszer ezév nyarán áll pályára).
Széles körben egyeztetett, rendkívűl pozitív választ adott a HUNAGI megkeresésére az Európai Bizottság Külgazdasági Kapcsolatok Főigazgatóságának PHARE Szolgálata (DG I PHOS, Brüsszel). A Környezeti (DG XI) és Tudományügyi (DG XII) Főigazgatóságokkal valamint az Európai Környezeti Ügynökséggel (EEA, Koppenhága) összehangoltan elismerik a rendezvényt arra való külön tekintettel, hogy számos távérzékelési és térinformatikai projekt fut a térségünk országaiban PHARE támogatással mint pl. a CORINE Land Cover (magyarországi végrahajtását a FÖMI végzi), a regionális mezőgazdasági és környezeti projekt a MERA (melyben az EFE, TAKI és FÖMI vesz részt), továbbá az erdészeti Fekete Háromszög és a vízügyi Duna távérzékelési projektek. A földügyi témakörű PHARE projektek bemutatását is szorgalmazza Dr. B. Griepink a környezeti programok vezetője. Bár nem külön egy "PHARE szekcióban", de a legjelentősebb honi környezeti, mezőgazdasági és földügyi projektekről számos előadás hangzik majd el (Büttner Gy., Csornai G., Niklasz L., R. Baldwin, Podolcsák Á. és mások), de várhatóan ide sorolhatók az EU Egyesített Kutatóközpontja (EC JRC, Ispra)előadása valamint a június 16-ra várt lengyel projektbeszámolók is.
Az Európai Térképész Szolgálatok Szervezete (CERCO, Brüsszel) nevében J. Mousset főtitkár kinyilvánította egyetértését a GIS/LIS CERCO védnökségével és jelezte, személyesen vesz részt a rendezvény eseményein.
A Többcélú Európai Térképalapú Információs Hálózat (MEGRIN, Párizs) projektmenedzsere Dr. F. Salgé örömmel csatlakozott szervezete nevében a GIS/LIS '95 Central Europe konferencia támogatóihoz és jelezte, június 16-án személyesen jön Budapestre. Madridban egy postscript fájlon át is adta a MEGRIN logoját. A MEGRIN szervezet a SABE és a GDDD alprojektekben elért eredmények bemutatása és megvitatása érdekében 1995 nyarán regionális értekezleteket tart Európa hat pontján. A korábban Frankfurt/Main-ba tervezett ülés helyszínét - magyar kezdeményezésre, Budapestre helyezte át és erről március 14-én értesítette az érintetteket. Ezzel második ízben ad otthont a FÖMI MEGRIN regionális értekezletnek. A SABE/GDDD témakörű értekezletet követően az osztrák, holland, német, cseh, szlovák és lengyel szakértőnek alkalma nyílik (dr.Mihály Sz. szervezésében) a vendéglátó szervezet fejlesztési és szolgáltatási részlegeit is bejárni. A SABE az európai közigazgatási határok folytonos adatbázisa, a GDDD atérinformatikai alapadat-leíró katalógus, melyek kidolgozását a FÖMI OMFB-FM kutatás-fejlesztési megbízásából végzi.
A brazil tudományos és technológiai minisztérium Űrkutatási Intézete részéről R. P. da Cunha erősítette meg részvételét és csak bízhatunk benne, hogy magával hozza a neves kaliforniai művész, Tom van Slant híressé vált multimédia videóváltozatát.
Az Európai Bizottság Távközlési, Informatika-piaci és Kutatási eredmények hasznosítása Főigazgatósága (DG XIII, Brüsszel/Luxemburg) részéről V.Parajon-Collada főigazgató-helyettes kifejezésre juttatta azt a meggyőződését, hogy a GIS/LIS '95 fontos szerepet játszik a térségben a térinformatika fejlődése szempontjából. Európa egyre inkább tudatára ébred milyen startégiai és gazdasági fontossága van európai méretekben a digitális térképi alapúinformációknak, valamint az azok hasznosításához elengedhetetlen hardver és szoftver termékek fejlesztésének most az Információs Társadalom felé vezető úton. Biztosította a HUNAGI-t, hogy a rendezvény felett védnökséget vállal és annak megnyitóján képviseletében W.Janusch, az IMPACT project térinformatikai szegmense menedzsere lesz jelen. A főigazgató-helyettes lehetőséget lát a 8 térinformatikai IMPACT projekt GIS/LIS '95 kiállításon való bemutatásának is. Ennek megvalósítását a Congress, OMFB TNP menedzserével egyeztetve készítjük elő.
Az Európai Űrügynökség (ESA, Párizs) nemzetközi kapcsolatok részlegéről S. Cheli nyilatkozott arról, hogy készek együttműködésre és vállalják a védnökséget. Cheli asszony az ESA-FAO-Telespazio térinformatikai-távérzékelési műhelysorozatának egyik fő szervezője, a honi eredmények kiváló ismerője, legutóbb adta közre a FÖMI által KTM-FM közreműködéssel elért eredményeket is tartalmazó "Az ERS-1 műhold környezeti és mezőgazdasági alkalmazása c. hivatalos ESA kiadványt.
Pozitív válasz érkezett az Információs Társadalom Programiroda részéről is (ISPO, Brüsszel). Budapestre érkezik a GIS/LIS-re képviselőjük, ahol várhatóan június 16-án tart majd előadást. A HUNAGI titkársága rendelkezésére bocsájtott egyéb figyelemfelhívó anyagok jövőbeli hozzáféréséről e hasábokon is hírt adunk.