A HUNAGI - Magyar Térinformatikai Társaság
első közgyűlésén (1994. november 9-én) megvitatott alapszabály-tervezet

1A társulás neve alapítói, célja és kapcsolatai
1.1A társulás neve:
Magyar Térinformatikai Társulás
angolul: Hungarian Association for Geo-Information
(Rövidítésben a HUNAGI egységes használata elfogadott)
1.2Társulás alapítói:
AM/FM Hungary, Magyar Földrajzi Társaság, Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelséi Társaság, Magyar Urbanisztikai Társaság, HUNGIS Alapítvány, Neumann János Számítógéptudományi Társaság, Technológiai Transzfer Központ
1.3A Társulás alapításának éve: 1994.
A társulás azzal a céllal jött létre, hogy mint a magyarországi térinformatika ernyőszervezete képviselje a magyar érdekeket az Európai Unió hasonló szervezetében (EUROGI) és létesítsen kapcsolatokat az európai országok hasonló társulásaival.
1.4A Társulás formája
1.5A Társulás székhelye: Budapest
1.5A Társulás pecsétje:
1.6A Társulás jelvénye:
HUNAGI Hungarian Association for Geo-Information
1.7A Társulás célja, feladata
  • Hivatalosan képviselje az alapítók és a később csatlakozók érdekeit a térinformatikai szakterületen elsődleges szándékkal nemzetközi téren, hangsúlyosan az Európai Unió megfelelő szervezeteiben.
  • Lássa el az Európai Bizottság által elismert Európai Térinformatikai Ernyőszervezetbe (EUROGI) a tagsággal összefüggő feladatokat.
  • Segítse elő a nemzetközi kapcsolatok kiépítését és erősődését az EUROGI által kiemelten kezelt területeken (szabványosítás, referenciajegyzékek, kutatás és technológia-fejlesztés, jogi szabályozások, segítség Közép- és Kelet-Európa számára, rendezvénykoordináció).
  • Teremtsen kapcsolatokat az EUROGI tagországok hasonló ernyőszervezeteivel.
  • Segítse elő az információáramlást a nemzetközi szervezetek részére a térinformatika magyarországi helyzetéről. Gyüjtsön információt a nemzetközi szervezetektől és GIS-szaklapokból, a térinformatika nemzetközi (elsősorban EU-beli) alkalmazásairól, fejlődéséről, változásának irányairól.
  • Segítse elő nemzetközi térinformatikai rendezvények magyarországi megrendezését és a külföldi rendezvényeken a magyar részvételt.
  • Mindezen célok érdekében felhasználja az alapítók által működtetett lehetőségeket, különösen az időszakosan megjelenő Térinformatikai Forráskönyvet, kiállításokat bemutatókat oktatási és egyébb rendezvényeket, és A HUNGAGI HÍREI cimmel külön rovatot tart fennt a Térinformatika c. szaklapban.
1.8A Társulást érintő publikációk közlési jogát a Társulás fenntartja.
2A Társulás működési rendje
2.1A Társulás alapító és csatlakozó tagokból áll.
2.2Közgyűlés
A Társulás stratégiai és taktikai céljait, feladatait és pénzügyi tervét a közgyűlés hagyja jóvá, amely évente legalább egy alkalommal, rendes ülést tart. A közgyűlés az alapító és csatlakozó tagok 1-1 képviselőjéből (képviselő testület tagjaiból) áll. Ujabb tagok felvételéről a Közgyűlés dönt. A Közgyűlés döntéseit és határozatait többségi szavazattal hozza.
2.3Elnök
A képviselői testület minden éves rendes üésen az alapító tagok javaslatai alapján elnököt (President, Chairman of the Board) választ, aki a Társulás működését két közgyűlés között irányítja. Az első periódusra az elnöki feladattal az alapítók dr. Havass Miklóst bízták meg.
2.4Főtitkár
A Társulás operatív ügyeit a főtitkár (Secretary General) intézi, aki széleskörű felhatalmazással rendelkezik az ügyek vitelét és a képviseletet illetően. E feladattal az alapítók dr. Remetey-Fülöpp Gábort bízzák meg. A főtitkár indokolt esetben, az elnök egyetértésével kezdeményezheti a képviselői testület rendkívüli ülésének összehívását. A főtitkár a közgyűlés felé beszámolási és munkatervkészítési kötelezettséggel tartozik.
2.5Működési költségek
A működési költségek továbbá a főtitkár tiszteletdíjának biztosítására az alapító és csatlakozó tagok tagdíjat fizetnek, melynek mértékéről a Közgyűlés határoz.
2.6Tagdíj esedékessége
A tagdíjbefizetés az éves rendes közgyülés időpontjától számított 60 napon belül esedékes.
2.7További források
A Társulás elnöke személyes közbenjárásával közvetlen kormányzati támogatást is szerezhet a Társulás működtetésére. Az ügyvezető főtitkár hazai és külföldi pályázati lehetőségekkel egyaránt élhet tervezett munkatervi feladatai elősegítése céljából.


Vissza a Térinformatika Starthoz!
Vissza a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék kezdőlapjára!